Προς το περιεχόμενο

Καντε ενα ενδιαφερον τεστ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συνεχης αντιπαράθεση μεταξυ των κουρδισταράδων :lol: που πιστευουν στην τεραστια επίδραση που εχει στον ηλεκτρικο ηχο μιας κιθαρας το ειδος του ξυλου & σε αυτούς που πιστευουν οτι οι μαγνητες παιζουν τον κυριοτερο ρολο με ωθησαν σε καποιους πειραματισμους με πολυ ενδιαφεροντα αποτελλέσματα.

 

Δεν θα αποκαλύψω τα ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ αποτελεσματα τους αλλα θα σας αφήσω να κανετε εσεις παιχνίδι.

 

Καντε τα εξης λοιπον:

 

1.παρτε την ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ σας κιθαρα και συνδεστε την με τον ενισχυτη σας

 

2.μη ξεχασετε να ΑΝΑΨΕΤΕ τον ενισχυτη... :lol:

 

3.για να μην ταλαιπωρήσετε τα αυτια σας κουρδιστε την κιθαρα σας σε ανοιχτο σολ ματζορε ( δηλ. DGDGBD) κατεβαζοντας εναν τονο την 6η & 5η& 1η χορδη

 

4.με ΚΛΕΙΣΤΟ τον ενισχυτη "ριξτε" ενα ανοιχτο ακκορντο (απλα χτυπηστε ολες τισ χορδες μαζι χωρις να ακουμπα το αριστερο σας χερι το μπρατσο)

 

5. εν συνεχεια παλι με ΚΛΕΙΣΤΟ ενισχυτη αλλα αυτη τη φορα ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΣΦΙΚΤΑ με το αριστερο σας χερι το ΣΩΜΑ της κιθαρας (αν ειναι στρατ κρατηστε σφικτα το πανω "κερατο") ριξτε παλι ενα ανοιχτο ακκορντο

 

6.καντε ακριβως τα 4 & 5 αλλα αυτη τη φορα με ανοιχτο τον ενισχυτη σε μια λογικη ενταση.

 

τι παρατηρησατε?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα το κανω καποια στιγμη αυριο superfunk..σημερα εχω τις τελευταιες ..ετοιμασιες πριν φυγω για θεσσαλονικη και ολο θα τρεχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια & δεν βλεπω ιδιαιτερη προθυμια ας δημοσιευσω τα δικα μου αποτελλεσματα μηπως & σας κανω να δημοσιευσετε & τα δικα σας :lol:

 

 

Λοιπον υποτιθεται οτι τα ξυλα δινουν στην ηλεκτρικη κιθαρα τον ηχητικο της χαρακτηρα μια και «παλλομενα» μεταφερουν στη χορδη & τους μαγνητες τα χαρακτηριστικα τους.

 

Για να δουμε λοιπον τι συμβαινει στο τεστ μας

 

Καταρχην χτυπωντας την κιθαρα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ χωρις ενισχυτη και εχοντας την ελευθερη ακουμε τον απολυτα ακουστικο της ηχο.

 

Αν την πιάσουμε ΣΦΙΚΤΑ απο το σωμα της ακούμε εναν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο «πνιγμενο ηχο» μια και εχουμε σχεδον εξουδετερωσει τους παλμους του ξυλου (κατι περιπου σαν το φαινομενο που παρατηρουμε αν ακουμπισουμε τη μεμβρανη ενος τυμπάνου με το χερι μας και τη χτυπησουμε με μια μπακετα ..)

 

Αν ομως κανουμε το ΙΔΙΟ με την κιθαρα plugged in στον ενισχυτη θα ακουσουμε τον ΙΔΙΟ ηχο (δηλ. Ο ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ηχος της κιθαρας ελάχιστα ή και καθολου δεν επηρεάζεται απο το muffling του σώματος,που ουσιαστικα «εξουδετερωνει» το ξυλο και τα τονικα του χαρακτηριστικα σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο...)

 

Τι νομιζετε ,εχω δικιο ή ...ακουω πουλάκια...& φωνες :?: 8O :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις καμια παρεξηγηση θελω να πω κατι πανω σε αυτο...ο παλμος ενος στερεου αντικειμενου προερχεται απο τον παλμο των μοριων του μεσω μιας διεγερσης κ με αυτον τον τροπο μεταφερεται ο ηχος.δε νομιζω πως το να "αγκαλιασεις" εξωτερικα το ξυλο απαγορευει την ταλαντωση των εσωτερικων μοριων μεσα στο ξυλο...(στη συγκεκριμενη περιπτωση,η διεγερση ερχεται απο τη γεφυρα και απο το headstock).

απο τη στιγμη που εχουν ριξει καποιες εταιριες τοση μελετη πανω στους μαγνητες(που εμπλεκεται αρκετη φυσικη)δε νομιζω εδω και πανω απο 50 χρονια να τους ξεφευγει αυτο.τελος,ας μην ξεχναμε πως μια κιθαρα ειναι φτιαγμενη για να παιζει καποιος με τα χερια στο μπρατσο... :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν διαβασες προσεκτικα το ποστ μου η δεν καταλαβες ποια ειναι η απορια μου :wink:

 

ας την γραψω λοιπον απλουστερα :lol:

 

"γιατι ο ακουστικος ηχος της ηλεκτρικης κιθαρας ΑΛΛΑΖΕΙ πολυ οταν την σφιγγουμε,ενω δεν αλλαζει ο ηλεκτρικος?"

 

oι μαγνητες ως γνωστον ΜΟΝΟ μεταλλικα αντικειμενα ''αιθανονται"/ "τραβανε" , στην συγκεκριμενη περιπτωση χορδες :wink:

 

τωρα για την αποψη σου οτι δεν περιοριζουμε την ταλάντωση μιας χορδης ,ενος δερματος ή ενος soundboard οταν το ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΜΕ πιανοντας το ή "μαφλάροντας" το το,τι να πω,ισως δεν εχεις ποτε παιξει κρουστα :wink: ή δεν εχεις κανει ποτε muting στην κιθαρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

super οταν λες:ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΣΦΙΚΤΑ με το αριστερο σας χερι το ΣΩΜΑ της κιθαρας,

εννοεις ας πουμε να το..αγκαλιασουμε;

 

και οταν λες το "κερατο" εννοεις το headstock;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οταν λεω κερατο ενοω το πανω cutaway (εκει που περνας το λουρι)

δεν ειναι αναγκη να την σφιξεις απλα ακουμπησε το χερι σου πανω στο σωμα η πιασε το πανω "κερατο" :wink:

 

αν το κανεις σε ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθαρα απλα ακουμπησε το χερι σου στο καπακι (καλα εκει η διαφορα ειναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι μαγνητες ως γνωστων ΜΟΝΟ μεταλλικα αντικειμενα ''αιθανονται" στην συγκεκριμενη περιπτωση χορδες :wink:

 

η γεφυρα που οπως λες πολυ σωστα επηρρεαζει αρκετα τον ηχο και η οποια στερεωνεται πανω στο ξυλο τι "αισθανεται;";

οι χορδες που ειναι πανω στην γεφυρα και στο nut τα οποια στερεωνονται πανω στο ξυλο τι "αισθανονται";

το nut που ειναι πανω στο ξυλο απο το μανικι τι "αισθανεται";

το ξυλο απο το μανικι που ενωνεται με το ξυλο απο το σωμα τι "αισθανεται";

 

παντως ωρες ωρες απορω γιατι παιρνεις κιθαρα με πολυ καλα ξυλα οπως εχει η warmoth και δεν παιρνεις,- τι να πω- ενα κομματι απο ενα επιπλο πχ.του τραπεζιου του σαλονιου σου το οποιο ομως θα ειναι ελαφρυ(δεν κανω καθολου πλακα ειλικρινα)και να το διαμορφωσεις ετσι ωστε να βαλεις πανω μαγνητες,κλειδια κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πλακα μου κανεις τωρα!? :twisted:

 

ΚΑΝΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ!!

 

Τι σχεση εχει με το τι ελκυουν οι μαγνητες (κατι που ΣΙΓΟΥΡΑ εχεις μαθει στην 1η δημοτικου! :lol: )

 

Μη αποπροσανατολιζεις την κουβεντα... και ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου