Προς το περιεχόμενο

Καντε ενα ενδιαφερον τεστ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΟΡΡΥ για τις φωνες! :lol:

 

Ισως τα "γερικα" ελληνικα μου ειναι δυσκολονόητα (τι να κανουμε εμας μας μαθαιναν ακομα ελληνικα στο σχολειο το 1879 που πηγα αντι για χρηση κινητων!! :lol: :lol: )

 

να τι ενοώ οταν αναφερομαι στον τροπο που λειτουργουν οι μαγνητες & πως "μεταφραζουν" το σημα μιας ηλεκτρικης χορδης

 

http://www.buildyourguitar.com/resources/lemme/

 

http://users.chariot.net.au/~gmarts/pickupin.htm

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/pickups.php

 

 

& τωρα πισω στο ΘΕΜΑ και στις ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

superfunk με έβαλες στην μπρίζα που λένε και έκανα το τεστ

και θα συμφωνήσω μαζί σου η διαφορά είναι απειροελάχιστη εως καθόλου, δεν κάνουν τα αυτάκια σου πουλάκιαem.icon.smile.png

την δοκιμή την έκανα με τελεκαστερ + d1600 korg recorder+akoustika dt770

αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι τι ήχο θα είχαμε με τα ακριβώς ίδια ηλεκτρικά+μαγνήτες σε μια στρατοκαστερ, γκίμπσον ή σε κάποιο σκάφος.

όποτε θα είχε ενδιαφέρον για να καταλήξουμε κάπου για τα ξύλα να τεστάραμε διαφορετικές κιθάρες με τα ίδια ηλεκτρικά,μαγνήτες και χορδές, έτσι θα μας λύνονταν οι απορίες.

&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi και παλι...μαλλον πριν κατι καταλαβες λαθος.δεν ειπα πως δεν επηρρεαζεται ΚΑΘΟΛΟΥ η μεταφορα ηχου,αλλα πως λογω της ενεργειας που μεταφερεται απο τις χορδες υπαρχει εξαναγκασμενη ταλαντωση των μοριων του ξυλου. δεν υπαρχει λογος να αρπαζεσαι,κουβεντα κανοιυμε κ ο καθενας εκθετει τις αποψεις του.εγω μιλησα για το καθαρα τεχνικο μερος κ ειπα πως δεν πιστευω πως οι τεχνικοι που φτιαχνουν τις κιθαρες με τα κουρδισμενα" ξυλα δεν εχουν εις γνωση τους πως καποιος θα ΠΙΑΣΕΙ την κιθαρα για να παιξει. αυτο που πιστευω ειναι πως εχουν υπολογισει την σωστη συχνοτητα την οποια βγαζουν τα ξυλα.δεν ειπα αν την "ακουν" οι μαγνητες ή οχι...

 

για "ξυλο" μονο στο thecrims...φοβερο παιχνιδι... :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αφου αυτη η "συχνοτητα" που λες οτι εχουν υπολογισει μεταβαλεται παρα πολυ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ (εκτος κι αν διαφωνεις...)οταν μαφλαρουμε την κιθαρα,ενω οταν την μαφλαρουμε & παιξουμε ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ δεν παιζει κανενα ρολο μηπως τελικα δεν εχει και πολυ σημασια στον ηλεκτρικο ήχο?

 

αναρωτιεμαι δεν ειμαι & εγω τοσο σιγουρος,"επιστημονικη" κουβεντα κανουμε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αφου αυτη η "συχνοτητα" που λες οτι εχουν υπολογισει &μεταβαλεται παρα πολυ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ (εκτος κι &αν διαφωνεις...)οταν μαφλαρουμε την κιθαρα' date='ενω οταν την μαφλαρουμε & παιξουμε ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ δεν παιζει κανενα ρολο μηπως τελικα δεν εχει και πολυ σημασια στον ηλεκτρικο ήχο?

&

αναρωτιεμαι δεν ειμαι & εγω τοσο σιγουρος,"επιστημονικη" κουβεντα κανουμε....

[/quote']

 

Λοιπόν, το πείραμα το έκανα αλλά δεν έχω πολύ χρόνο τώρα, ετοιμάζομαι για ένα τριήμερο σε νησί, οπότε θα με ησυχάσετε από μένα για λίγο. Θα μπω πιο αργά να πω τη γνώμη μου η οποία μπορεί και να εκπλήξει κάποιους. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το εκανα το "τεστ" με την suhr και η κιθαρα unplugged και ..plugged ακουγονταν το ιδιο.η διαφορα οταν ειχα το χερι μου σε σχεση με οταν χτυπουσα μονο το ακορντο χωρις να την κραταω ηταν για -να μην πω καμια- ΕΛΑΧΙΣΤΗ σαν να μην υπηρχε διαφορα.

ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΕΣΤ...βαλτε ενα κομματι παχυ χαρτι πανω απο τους μαγνητες(αναμεσα απο τις χορδες και τους μαγνητες),δεν υπαρχει διαφορα στον ηχο;;;ή ακουω και εγω πουλακια; :!: 8O :lol:

 

αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι τι ήχο θα είχαμε με τα ακριβώς ίδια ηλεκτρικά+μαγνήτες σε μια στρατοκαστερ, γκίμπσον ή σε κάποιο σκάφος.

 

όποτε θα είχε ενδιαφέρον για να καταλήξουμε κάπου για τα ξύλα να τεστάραμε διαφορετικές κιθάρες με τα ίδια ηλεκτρικά,μαγνήτες και χορδές, έτσι θα μας λύνονταν οι απορίες.

 

για να φτιαξει καποιος μια μια les paul και να την φτιαξει με alder :lol: :lol: ε ρε γελια :lol: les paul χωρις mahogany και maple top γινεται να ακουστει les paul;;;σημα κατατεθεν την les paul ειναι ο ηχος απο το μαονι.αρα τι γινεται;;μονο στην περιπτωση της les paul εχουμε..επηρρεασμο ηχου απο τα ξυλα;;

και ας βγει ενας να πει οτι μπορει να ακουστει η les paul σαν σωστη les paul αν δεν της βαλεις μαονι ξυλο.αρα μαλλον αλλο ενα παραδειγμα που δειχνει ποσο επηρρεαζει το ΕΙΔΟΣ του ξυλου και αρκετα μαλιστα,και οχι μονο το βαρος :wink:

 

αναρωτιεμαι δεν ειμαι & εγω τοσο σιγουρος,"επιστημονικη" κουβεντα κανουμε....

 

μην αναρωτιεσαι..εχουν αναρωτηθει ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ, πολυ πριν απο σενα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι ακούτε εσείς, εγώ αυτό που ακούω είναι σαφής διαφορά όταν η κιθάρα είναι στον ενισχυτή. Φυσικά unplugged η διαφορά μπορεί να είναι και 30% ενώ στον ενισχυτή ούτε 5%. Αλλά είναι ευδιάκριτη.

 

Και να φανταστείτε ότι μιλάμε για μια κιθάρα με το... μισητό Floyd Rose και... 2 πόντους πολυεστερικό χρώμα αυτοκινήτου :!: :D πάνω από το ξύλο.

 

Επίσης συμφωνώ με τον Τάκη ότι το κάθε ξύλο ή συνδιασμός τους έχει επιπτώσεις στο ηχόχρωμα. Το ξέρω γιατί έχω ακούσει τους ίδιους μαγνήτες σε διαφορετικά ξύλα και η -ψυχοακουστική ας την πούμε- παράμετρος είναι εκεί, να μην πω ότι και σε κάποιες περιπτώσεις είναι και σαφώς μετρήσιμες οι ποσότητες.

 

Βασικά έχω πρόβλημα με τους ισχυρισμούς περί "καλών" ξύλων και "κουρδισμένων" ξύλων, κλπ. Νομίζω ότι η διαφορά που κάνει είναι μόνο στο μάτι, ή τουλάχιστον είναι κάτω από 1%, ενώ υπάρχουν άλλες πολύ σοβαρότερες παράμετροι στην κατασκευή: το neck pocket (στις bolt on), το headstock και η γωνία που κάνει με το μπράτσο, η γέφυρα κλπ. Και πάνω απ'όλα το setup και η μελετημένη σύνθεση των επιμέροιυς μερών ώστε να "κολακεύουν" το ένα το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχω πρόβλημα με τους ισχυρισμούς περί "καλών" ξύλων και "κουρδισμένων" ξύλων' date=' κλπ. Νομίζω ότι η διαφορά που κάνει είναι μόνο στο μάτι, ή τουλάχιστον είναι κάτω από 1%, ενώ υπάρχουν άλλες πολύ σοβαρότερες παράμετροι στην κατασκευή[/quote']

 

εννοεις οτι η διαφορα που κανει ενα καλο ξυλο απο ενα κακο ειναι κατω απο 1%?..

παιδια οχι που με ενοχλει αλλα επειδη οι πιο πολλοι εδω μεσα δεν καταλαβαινουν καν τι σημαινει "κουρδισμα" ξυλων καλυτερα να μην το αναφερουμε καθολου.ενταξει ο superfunk το λεει τις πιο πολλες φορες για πλακα και αλλες για να....χωσει :lol: αλλα καταντησε γραφικο νομιζω :wink:

εχω 2 αποριες που θα ηθελα να απαντησετε οσοι θελετε φυσικα

 

1) αν ας πουμε στην κιθαρα σου dienekes αλλαξεις το μανικι που εχεις και βαλεις ενα αλλο του ιδιου βαρους του ιδιου hardware,των ιδιων γενικα χαρακτηριστικων αλλα πχ one piece maple η κιθαρα σου πιστευεις οτι θα εχει τον ιδιο ηχο;(στην ουσια αλλαζεις το ξυλο παιρνεις αλλο ξυλο "μανικιου" και το "κολλας" με το ξυλο του σωματος της κιθαρας σου).

αυτος ο καινουριος.."συνδιασμος" ξυλων θα ακουστει το ιδιο;;οι μαγνητες δεν θα αλλαξουν εννοειται.

 

2)αν φτιαξει καποιος μια les paul και την φτιαξει με alder ξυλο θα ακουστει οπως μια les paul που εχει μαονι;; στην περιπτωση της les paul επηρρεαζουν τα ξυλα αλλα και το ΕΙΔΟΣ του ξυλου ναι ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου