Προς το περιεχόμενο

Καντε ενα ενδιαφερον τεστ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ομως υπαρχει και ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ μαονι (παιξε οποτε βρεις μια Les Paul του 50 η του 60 ειναι ολες ΠΟΥΠΟΥΛΑ) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτες οι συζητησεις οπως πχ. για το αν το μαονι ειναι χαρακτηριστικο της les paul καλυτερα να μεινουν μεταξυ μας και να μην βγουν και πολυ παραεξω γιατι μας εχουν που μας εχουν τους ελληνες για τον π$%τσο αν τα μαθουν αυτα θα γελανε μαζι μας που βγηκαμε εμεις οι κουτοπονηροι οι ελληνες να τα ανατρεψουμε ολα,και ολοι οι αλλοι ειναι οι βλακες.

 

παιδια μην με παρεξηγησει κανενας.δεν απευθυνομαι σε κανεναν προσωπικα.βαζω και τον εαυτο μου μεσα.αλλα τελικα ειμαστε πολυ πισω σε ορισμενα πραγματα εδω στην ελλαδα και αυτο ειναι φαινομενο γενικο οχι μονο στην μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην με παρεξηγησει κανενας.δεν απευθυνομαι σε κανεναν προσωπικα.βαζω και τον εαυτο μου μεσα.αλλα τελικα ειμαστε πολυ πισω σε ορισμενα πραγματα εδω στην ελλαδα και αυτο ειναι φαινομενο γενικο οχι μονο στην μουσικη

 

Βεβαιως και ειμαστε και πρωτα απο ολα στο γεγονος οτι δεν μπορουμε να κανουμε ουτε μια πρωτοτυπη σκεψη & παπαγαλιζουμε ημιμαθως (& αυτο ειναι το χειροτερο) οτι μας ερχεται απο εξω αποφευγοντας επιμελως την ΟΥΣΙΑ των πραγματων :roll:

 

(χωρις παρεξηγηση & απο εμενα που εχω φαει τα νιατα μου στη ξενητια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιέργεια και μόνο δοκίμασα το τεστ.Ο ήχος αλλάζει λίγο με τον ίδιο τρόπο που το κάνει όταν τραβήξεις το μπράτσο προς τα πίσω(λίγο bend).Έκανα το τεστ καθισμένος σε καρέκλα και ακούμπησα την κιθάρα με το χέρι από τον καρπό μέχρι τον αγκώνα.Ελπίζω να μην ξεκινήσει ο τρίτος noiz πόλεμος απλά μια ακόμα τιμή για την δειγματοληψία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έκανα κάτι πολύ πιο απλό πριν λίγο καιρό.

απλά έπαιξα με την κιθάρα μου χωρίς ενισχυτή και με ενισχυτή και διαπίστωσα πως ο ήχος έχει ίδιο χαρακτήρα, γεγονός που μάλλον υπεύθυνα είναι τα ξυλά και οχι οι μαγνήτες.

Πιστεύω πως ένας καλός μαγνήτης θα βγάλει αυτόν τον χαρακτήρα με όγκο,πλούσιες αρμονικές και όσο το δυνατών χωρίς θόρυβο.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οχι μαλλον δεν διαβασες καλα το ποστ μου' date='πιστευω οτι το TRUSSROD & η μαζα/παχος και οχι το ειδος του ξυλου (η μαλλον της ταστιερας γιατι ολα τα μπρατσα κατα το 90% ειναι Maple...) παιζει καποιον ρολο.

 

για να κανατε σωστα το τεστ με τον φιλο σου επρεπε να ΑΛΛΑΞΕΤΕ μπρατσα μεταξυ των κιθαρων & οχι να συγκρινετε δυο διαφορετικες κιθαρες :wink:[/quote']

κατα καποιο τροπο δεχεσε οτι τα ξυλα κανουν καποια διαφορα,οποτε ειναι περιεργο να υπαρχει καποια διαδικασια ''κουρδισματος" ξυλων και αναλογα να επιλεγετε το καλυτερο σε πικνωτητα κλπ κλπ.?

λες πως παιζει ρολο η μαζα η το παχος και οχι το ειδος του ξυλου,μα το καθε ξυλο εχει διαφορα απο ενα αλλο σε ολα αυτα.

προσεχε ερχεσε σε αντιθεσεις!!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήταν& ενδιαφέρον να βλέπαμε&ποια επιμέρους μέρη τις κιθάρας επιρεάζουν περισσότερο ή λιγότερο τον ήχο ως ηλεκτρικό όργανο και σε τι ποσοστό.&

και πόσο ρόλο παίζει ο ενισχητής& & τα ηχεία.

πιστεύω ότι όλα τα ξύλα δεν έχουν την ίδια ποιότητα, πυκνότητα, χαρακτήρα, ηχόχρωμα και έχουμε διάφορα σχέδια και συνδιασμούς ξύλων.

&οι ειδικοί μάλον ξεκινάνε με την ακουστικότητα του οργάνου και καταλίγουν σε κάποιες ποιότητες ξύλων για να έχουμε και διαφορετικά ηχοχρώματα.

πόσο πιστευτε είναι αυτό το ποσοστό στο τελικό άκουσμα του ηλεκτρικού ήχου.

εγώ δίνω ένα 15 %& στα ξύλα (μιλάμε για ηλεκτρικές κιθάρες)

50 % στους μαγνήτες, χορδές, γέφυρα, ηλεκτρικά

και 35 % σε ενισχητή - ηχεία, έδω μάλον ίσως και μεγαλύτερο ποσοστό.

ο ήχος είναι τριπάκι τώρα η τσέπη του καθενός τι σηκώνη

και πόσο καλύτερο κιθαρίστα θα τον κάνει μια κιθάρα 3000 ευρώ και πόσο καλύτερο ηχόχρωμα και προσωπικό ήχο θα έχει, το αφήνω στην κρίση του καθενός.

και καταλήγοντας πιστεύω ότι και με φτηνά όργανα μπορείς να κάνεις κορυφαίο ήχο αρκεί να έχει το κατάληλο αυτί και αισθητική. (καλούς μαγνήτες, σωστό ρύθμισμα, ενισχητής ηχεία)

αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως υπαρχει και ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ μαονι (παιξε οποτε βρεις μια Les Paul του 50 η του 60 ειναι ολες ΠΟΥΠΟΥΛΑ)

 

Και γίνεται να έχουν πανομοιότυπο ήχο τα πούπουλα με τα σημερινά τανκς;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παλμος ενος στερεου αντικειμενου προερχεται απο τον παλμο των μοριων του μεσω μιας διεγερσης κ με αυτον τον τροπο μεταφερεται ο ηχος.δε νομιζω πως το να "αγκαλιασεις" εξωτερικα το ξυλο απαγορευει την ταλαντωση των εσωτερικων μοριων μεσα στο ξυλο...

 

Φυσικά....

 

και.... επιρεάζει.-

 

 

Όχι μόνο....

 

αν το αγκαλιάσεις....

 

ή όχι....

 

 

 

αλλά και το αν το....

 

 

αγκαλιάσεις σφιχτά ή όχι.......

 

 

 

Ίσως δεν έχεις ακούσει.....

 

για τα.....

 

όρια........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου