Προς το περιεχόμενο

προβλημα με μπασσο...HELP!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνφορουμητες καλημερα!!

εχω προβλημα με το μπασσο μου!!τις προαλλες εκει που επαιζα ξαφνικα δεν ακουγετε τπτ!!βγαζω το καλωδιο και παταω την ακρη του και κανει το γνωστο μπζζζζτ(δλδ δεν εινα προβλημα του καλωδιου γτ μετα εβαλα κ αλλο με το ιδιο αποτελεσμα...)ο ενισχυτης ειναι και αυτος οκ γτ μετα εβαλα την κιθαρα μου και επαιξε μια χαρα...ανοιξα λοιπον το προστατευτικο για ν δω τι παιζει μ τ βυσμα κ ολα μ φανικαν οκ...παιδια help γιατι το απογευμα εχω προβα και πρεπει ν εχω το μπασσο!! :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνφορουμητες καλημερα!!

εχω προβλημα με το μπασσο μου!!τις προαλλες εκει που επαιζα ξαφνικα δεν ακουγετε τπτ!!βγαζω το καλωδιο και παταω την ακρη του και κανει το γνωστο μπζζζζτ(δλδ δεν εινα προβλημα του καλωδιου γτ μετα εβαλα κ αλλο με το ιδιο αποτελεσμα...)ο ενισχυτης ειναι και αυτος οκ γτ μετα εβαλα την κιθαρα μου και επαιξε μια χαρα...ανοιξα λοιπον το προστατευτικο για ν δω τι παιζει μ τ βυσμα κ ολα μ φανικαν οκ...παιδια help γιατι το απογευμα εχω προβα και πρεπει ν εχω το μπασσο!! :-\

 

Τι μπασο εχεις; Μηπως ειναι active και τελειωσε η μπαταρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχάς… ψυχραιμία. Το πιθανότερο είναι ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό. Αν το μπάσο σου είναι active – όπως σε ρώτησε σωστά ο nikoubis- το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις μπαταρία. Αν όντως είναι active φρόντιζε να μην αφήνεις το βύσμα μέσα στο jack γιατί το κύκλωμα είναι on και σου τρώει την μπαταρία.

Τώρα αν δεν είναι active, υπάρχει περίπτωση να κοπάνησες το βύσμα ενώ αυτό ήταν μέσα στο jack; Μπορεί να έγινε αυτό ή να είχες αφήσει μέσα το βύσμα και να έπεσε το μπάσο οπότε να έχει πάθει ζημιά η είσοδος.

Σε αυτήν την περίπτωση… κολλητήρι, νέο jack και είσαι έτοιμος. 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπασσο μου ειναι αυτο : http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=3849

 

ελπιζω να ειναι απλα η μπαταρια...οκ μολις δεν το χρειαζομαι αλλο βγαζω το βυσμα αλλα κατι κοπανιματα τα εχει φαει :P :P...αλλα γενικα ειναι σε πολυ καλη κατασταση...απο οτι καταλαβα θα πρεπει να το παω σε καποιο τεχνικο ή μπορω να το φτιαξω και μονος μου αν δεν ειναι active???

(τλκ βρηκα αλλο μπασσο για την προβα οποτε ολα οκ...φιου!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Sorry βρε ypnovati αλλά από το link που έδωσες δεν καταλαβαίνω αν το… κούτσουρο είναι active. Μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι. Εν τέλει, έχει μπαταρία ή δεν έχει;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν, μετά από μια σχετική έρευνα στο net, το μπασάκι σου έχει θέμα με το input jack και πουθενά δεν βρήκα ότι είναι active- εξάλλου σε αυτή την τιμή θα ήταν μάλλον απίθανο να είναι active και εξάλλου στα controls υπάρχει μόνο ένα tone οπότε μάλλον τζάμπα μιλάμε για μπαταρία. Βρήκα λοιπόν κάνα δύο post από τύπους που το είχαν αγοράσει και στον μήνα το jack τους… κούνησε μαντήλι. Οπότε αν έχεις κολλητήρι και λίγες γνώσεις, θα πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και θα πάρεις ένα jack για να το αλλάξεις. Διαφορετικά θα το πας σε έναν μάστορα για να στο αλλάξει αυτός. Πάντως δεν είναι τίποτα το τρομερό και σε τελική ανάλυση είναι ένα φτηνό made in Taiwan κουτσουράκι για… νικολάκηδες. Πάντως έτσι από περιέργεια πες μας αν τελικά έχει μπαταρία.

Ελπίζω να βοήθησα… 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τo bc 300 όπως λέει το link,  δεν είναι active κι επομένως δεν παίζει θέμα μπαταρίας. Μπορεί να είναι το input jack, κομμένο καλώδιο ή και volume ποτενσιόμετρο που τα 'φτυσε. Μου έχουν τύχει τα σενάρια κατά καιρούς με κιθάρες.

Απλά πρέπει να ξεβιδώσεις το jack και το πλαστικό κάλυμμα στο πίσω μέρος του μπάσσου. Αν δεις ότι έχει κοπεί καλώδιο, πρέπει να ενωθεί ξανά με κολλητήρι. Αν όχι, βάλε το βυσμα του καλωδίου στο jack και δες αν "πατούν" τα 2 μεταλλικά ελάσματα του jack στο βύσμα. Μετά, βάλε το άλλο άκρο του καλωδίου στον ενισχυτή και άκου μήπως χάνεται ή επανέρχεται το σήμα του μπάσσου όσο κουνάς το βύσμα. Αν γίνεται κατι τέτοιο, θέλουν λύγισμα τα ελάσματα του input jack ώστε να ακουμπούν καλά το βύσμα του καλωδίου. Αν δεν είναι κατι από αυτά θέλει αλλαγή κάποιο pot (volume/tone) και γίνεται πάλι με κολλητήρι. Ρώτα κάποιο φίλο αν έχει κολλητήρι και γνωρίζει. Μην σου ζητήσει πολλά $ κανένας μάστωρας, δεν είναι και φοβερή βλάβη...

Αλήθεια, μιας και το είπαν "κούτσουρο", τι λέει από παίξιμο το μπασσάκι? Είναι βολικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Sotto προς αποφυγή παρεξηγήσεων την έκφραση «κούτσουρο» την χρησιμοποιώ για όλα τα μουσικά όργανα – ασχέτως κόστους κτήσης- και στην περίπτωση του Stagg παντού αναφέρεται σαν beginners instrument, με πολλά «θεματάκια» αναφορικά με την ποιότητα κατασκευής του, το σονάρισμα του κλπ. Εξάλλου μιλάμε για ένα όργανο 200 ευρώ, ε, οπότε δεν νομίζω ότι έχουμε να πούμε και πολλά.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς…

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου