Προς το περιεχόμενο

Blackstar Ht5 αλλαγή λυχνιών προτάσεις!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανένας στο fORUM  Blackstar HT5 η HT5R που να εχει αλλάξει λάμπες και να μπορει να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο???

 

Έχω αλλάξει tubes σε ht-5r. Θέλεις να πετύχεις κάτι διαφορετικό σε tone?

Για sweeter και χαλαρότερο gain θα έλεγα sovtek 7025 και για πιο high gain stuff, JJ ecc83s ή 12ax7b.

 

Για τη bh7 τελική, τα πράγματα είναι δυσκολούτσικα καθώς έχει 2 trimmers για bias μέσα και οι ισορροπίες στο bias κύκλωμά του είναι λεπτές(έχω ρυθμίσει διάφορους ht-5c/r και το λέω). H blackstar έλεγε αρχίκά πως το bias είναι "αυτορυθμιζόμενο" και καλά αλλά το πήρε πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει tubes σε ht-5r. Θέλεις να πετύχεις κάτι διαφορετικό σε tone?

Για sweeter και χαλαρότερο gain θα έλεγα sovtek 7025 και για πιο high gain stuff, JJ ecc83s ή 12ax7b.

 

Για τη bh7 τελική, τα πράγματα είναι δυσκολούτσικα καθώς έχει 2 trimmers για bias μέσα και οι ισορροπίες στο bias κύκλωμά του είναι λεπτές(έχω ρυθμίσει διάφορους ht-5c/r και το λέω). H blackstar έλεγε αρχίκά πως το bias είναι "αυτορυθμιζόμενο" και καλά αλλά το πήρε πίσω...

Σωτο σευχαριστω πολύ... ναι για sweeter tone μενδιαφερει...

για την τελική οκ χαλαρα...βασικά νόμιζα πως η bh7 δεν ηταν τελική αλλα δευτερη προενισχυτρια  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωτο σευχαριστω πολύ... ναι για sweeter tone μενδιαφερει...

για την τελική οκ χαλαρα...βασικά νόμιζα πως η bh7 δεν ηταν τελική αλλα δευτερη προενισχυτρια  :P

 

Να 'σαι καλά!

Ναι, η 12bh7 μοιάζει με τις 12ax7 αλλά είναι power tube! Προσοχή μην μπερδέψεις ποια πάει που καθώς έχουν ίδιες 9pin βάσεις!

Γενικά, αν θελήσεις βοήθεια με το εγχείρημα bias, εδώ είμαστε. Για preamp 12ax7, αλλάζεις άφοβα με όποια παρόμοια θέλεις. Απλά προσωπικά βρίσκω την 7025 να έχει πιο "σαφή/καθαρό/sweet" ήχο ακόμη και με τέρμα gain στο od.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου