Προς το περιεχόμενο

Midi Latency!


Pashalis Drama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok,η ιστορία πάει κάπως έτσι... έχω ένα guitar to midi converter. Το συνδέω σε ένα usb midi interface και η καθυστέρηση που έχω δεν περιγράφεται. Η κάρτα ήχου είναι μανίσια του laptop η οποία όπως θα περίμενε κανείς δεν κάνει για audio ηχογράφηση. Παίζει όμως τόσο καθοριστικό παράγοντα η κάρτα ήχου για θέματα midi recording/playback? Είχα την εντύπωση οτι η midi τεχνολογία δεν είναι τόσο απαιτητική... Παρακαλώ όποιος γνωρίζει οτιδήποτε επί του θέματος να με διαφωτίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παίζει. Με την onboard κάρτα δεν θα δεις προκοπή. Το midi πράγματι μπορεί να μην είναι απαιτητικό, όπως το φαντάζεσαι, αλλά έλα μου που εσύ το χρειάζεσαι real time...

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok,η ιστορία πάει κάπως έτσι... έχω ένα guitar to midi converter. Το συνδέω σε ένα usb midi interface και η καθυστέρηση που έχω δεν περιγράφεται. Η κάρτα ήχου είναι μανίσια του laptop η οποία όπως θα περίμενε κανείς δεν κάνει για audio ηχογράφηση. Παίζει όμως τόσο καθοριστικό παράγοντα η κάρτα ήχου για θέματα midi recording/playback? Είχα την εντύπωση οτι η midi τεχνολογία δεν είναι τόσο απαιτητική... Παρακαλώ όποιος γνωρίζει οτιδήποτε επί του θέματος να με διαφωτίσει...

νομίζω θα σε βοηθήσουν οι κάτω drivers

 

http://www.asio4all.com/

 

 

Improve latency compensation accuracy of USB audio class devices in XP and Vista

 

 

ttp://www.myspace.com/trioaynan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου