Προς το περιεχόμενο

Roland sh-201, Alesis Micron ή τιποτα απο τα 2?


WILO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μέλη του forum.Ασχολούμε αρκετο καιρο με μουσικη και εχω αποφασίσει να κανω αγορα ενος low cost synth. Ειμαι μεταξυ του ROLAND sh-201 kai tou Alesis micron.Θελω να μπορω να δουλέψω σε tracne στυλ πιο πολυ αλλα να μην πάρω ένα synth το οποι δεν θα κάνει τίποτα άλλο.Απο ξέρω το sh 201 ειναι πολύ εύχρηστο με καλούς έτοιμους ήχους και λίγες δυνατότητες κατασκευής ήχων.Απο την αλλη το Μιron δεν έχει δικους του ήχους και να ειναι καπως δυσχρηστο αλλά έχει πολλές δυνατότητες κατασκευης. Τι απο τα δυο μπορείτε να μου προτεινετε με γνώμονα το ότι ειμαι ψιλοάσχετος απο ηλεκρτονική μουσικη αλλα κάνω αρμονία και παίζω 5 χρόνια πιάνο?Εκτως απο αυτά τα 2 τι άλλο πιστέυετε να ότι ειναι καλο?

 

                            Ευχαριστώ για το χρόνο σας μιας και ειμαι πολυλογάς ::)

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς μας ήρθες. Πολυλογάς; Προφανώς δεν έχεις δει τα κατεβατά που γράφω συνήθως!!!  ;D

 

Από τη στιγμή που έχεις κατασταλάξει σε αυτά τα δυο, δεν θα σε κουράσω με άλλες επιλογές (αν και βλέπω ότι θες κι άλλες γνώμες - προτείνω ανεπιφύλακτα το Novation X Station ή το Korg Micro X). Το Micron πιστεύω ότι είναι ισχυρό από πλευράς σύνθεσης ήχων αλλά καθόλου βολικό στο χειρισμό του.

 

Το Roland έχει σαφώς ωραιότερο layout αλλά είναι κάπως πιο φτωχό από πλευράς... ηχητικών περιπετειών. Μιας και είσαι αρκετά της trance όπως λες, θα σου αρέσει η supersaw κυματομορφή της Roland που διαθέτει το 201. Είναι αλήθεια ότι δίνει λίγο την αίσθηση του "παιχνιδιού" και δεν σε προδιαθέτει (στυλιστικά) για πιο σοβαρή ενασχόληση, αλλά το αν δείχνει ωραίο, "σοβαρό" ή όχι είναι βεβαίως εντελώς υποκειμενικό. Έχουν συζητηθεί και τα δυο συνθ στο φόρουμ, η αναζήτηση θα σε βοηθήσει - αν όχι, εδώ είμαστε.

 

Προσωπικά, μου αρέσουν τα ωραία layout πάνω σε ένα συνθ - δεν είναι ανάγκη να είναι περίπλοκα με πενήντα χιλιάδες κουμπάκια σε στυλ virtual analog (αν και αυτό είναι το αγαπημένο μου στυλ), όμως σίγουρα βοηθάει - το παίξιμο με τους διακόπτες πάντα φέρνει στην επιφάνεια την έμπνευση που αναζητάς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.Απο oτι κατάλαυα το roland-201 εχει πιο μεγάλη ευχρηστια αλλα το korg ειναι πιο δυνατο απο μεριας κατασκευης ηχων.Αλλα το θέμα που με κομπλαρει (πρωτον) είναι πως δεν θέλω να μεινω μονο σε ενα ειδος μουσικης και (δευτερον) που μπορω δοκιμασω το korg?

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.Απο oτι κατάλαυα το roland-201 εχει πιο μεγάλη ευχρηστια αλλα το korg ειναι πιο δυνατο απο μεριας κατασκευης ηχων.Αλλα το θέμα που με κομπλαρει (πρωτον) είναι πως δεν θέλω να μεινω μονο σε ενα ειδος μουσικης και (δευτερον) που μπορω δοκιμασω το korg?

 

Κάτσε κάτσε, από ότι βλέπεις στα ανωτέρω εγώ έγραψα για το Alesis και όχι για το Korg. Το Korg δεν θα σου επιτρέψει τόσο να φτιάξεις νέους ήχους όσο το να κάνεις μικρορυθμίσεις στους ήδη υπάρχοντες (μιας και δουλεύει με samples). Αυτό μπορεί να το θεωρήσεις περιοριστικό ή όχι, η τσάπα του γιου.

 

Το Micro X είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο και το έχουν αρκετά καταστήματα μιας και είναι δημοφιλές στην χαμηλή κατηγορία τιμής. Το ποια ακριβώς καταστήματα δεν ξέρω να σου πω (α) γιατί δεν μας είπες σε ποια πόλη βρίσκεσαι, (β) διότι ακόμη κι αν υποθέσω ότι βρίσκεσαι στην Αθήνα, δεν ξέρω καλά τα πληκτρομάγαζά της (μένω εξωτερικό).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AAA.ok.Κατάλαβα(ή τουλάχιστον έτσι νομίζω ;D).Τωρα σχετικα με το Alesis  γίνεται να βρείς έτοιμους ήχους για να περασεις μέσα? Αξίζει  να κάτσω να μάθω το Alesis για να κάνω πιο πολλά στο μέλλον σε σχέση με το Roland η τελικά το επίπεδο και των 2 είναι περίπου το ίδιο?

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τις προτάσεις του bloody sunday και να προσθέσω κάτι ακόμη. απ τη στιγμή που παίζεις 5 χρόνια πιάνο πάρε κάτι που τουλάχιστον να έχει full sized πλήκτρα και όχι μινιατούρες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βρεις και το ΑΛΕΣΙΣ ΙΟΝ.εχει ωραιο λευ αουτ,ειναι 4 οκταβες,πολυ βολικο στη χρηση,μπορεις να βρεις και ηχους απο καποιο google group στο ιντερνετ,απλα εχει 2 κακα : δεν εχει reverb - delay opws to micron,και δεν εχει και το step sequencer....το εχω,και οκ,το στεπ δεν μου εχει λέιψει,αλλα το οτι δεν εχει βαθος και ντιλευ,ειναι μαλακια....

μπορεις να το βρεις μονο μεταχειρισμενο , αλλα ειναι ενα συνθ,που πιστευω μπορει να κανει πολλα,εχει ωραιο ηχο,και θα σου κρατησει αρκετο καιρο,μιας και μπορεις να κανεις πολλα μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ΜικεΚ ευχαριστώ για την ΄πρόταση σου. Στηυν αρχη σκέφτηκα το ενδεχόμενο ion αλλά μόλις έμαθα ότι δεν έχει reverb kai step πραγματικα το άφησα στην ακρη

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου