Προς το περιεχόμενο

Roland sh-201, Alesis Micron ή τιποτα απο τα 2?


WILO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φαντάζομαι οτι ήδη θα έχεις σκεφτεί και τη λύση midi keyboard + synth module. πχ ένα waldorf blofeld με ένα emu xboard61 είναι μια πολύ καλή λύση στα ίδια λεφτά.  ακόμη μια συμβουλή, σκέψου και την περίπτωση ενός  μεταχειρισμένου synth. μερικές φορές υπάρχουν φοβερές προσφορές  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένα ειναι πραγματι μια πολυ καλη επιλογη,είναι αλήθεια, αλλά κανέις δεν πουλάει το ΑLESIS ή Roland sh-201 σε τιμή χαμηλότερη από αυτή του dolphin music απο το οποι θα είναι και καινούριο.

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ήχο μεταξυ sh201 και micron δεν μπορώ να σου πω πολλά αφού είναι κάτι υποκειμενικό...(εμένα μου άρεσε το micron σαν πιο ογκώδες και πιο ζεστό,ενω το sh201 ήταν αρκετά σκληρό για τα γούστα μου)...

Αλλά αυτό που με ξενέρωσε στο sh201 ήταν η ποιότητα κατασκευής και έπρεπε να πουλιέται πολύ φθηνότερα...Αν συνηθίσεις και τις συντομεύσεις στο micron θα είσαι πολύ πιο άνετος στις ρυθμίσεις...

Στα συν του (αν δουλεύεις με υπολογιστή) το sh201 συνοδεύεται απο editor ενω στο micron πουλιέται ξεχωριστά(microzune-33$ και midiCTRL-35$)

Γενικά το sh201 είναι πολύ πιο άμεσο αλλά το micron αν το ψάξεις κάνει πολλά περισσότερα κόλπα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ποιός σου είπε οτι το micron δεν έχει ήχους? Έχει και μάλιστα χωρισμένους σε κατηγορίες (pad, keys, bass, strings, sfx κ.α.) Σίγουρα είναι ποιό δύσκολο στον προγραμματισμό δικών σου ήχων αλλά, οι δυνατότητες είναι μεγαλύτερες από το sh201. Άλωστε, όταν το μάθεις όλα σου βγαίνουν ποιό εύκολα. Έχω το micron εδώ και 3 περίπου χρόνια, με εντατική χρήση σε live και στο studio και δεν με έχει προδώσει ποτέ.

Η άποψή μου: "βουρ" για micron, δε θα το μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω το micron πολυ καλυτερο και απο πολυ ακριβοτερα synths...το εχω ψαξει πολυ....ακου παντως κατι για να παρεις μια ιδεα...(oti κανει το ιον μπορει να κανει και το micron...απλα πιο φθηνα..!!)

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένα ειναι πραγματι μια πολυ καλη επιλογη,είναι αλήθεια, αλλά κανέις δεν πουλάει το ΑLESIS ή Roland sh-201 σε τιμή χαμηλότερη από αυτή του dolphin music απο το οποι θα είναι και καινούριο.

 

Παίδες γειά σας κι από μένα.

Με αφορμή τη παραπάνω παρατήρηση του WILO ήθελα να ρωτήσω για τον χαρακτηρισμό (Availability: Overdue) που υπάρχει στο dolphinmusic για το SH-201. Σημαίνει πως είναι ΜΗ διαθέσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.Νομιζω πως αν και το  supersaw tou sh-201 είναι καλό τελικα πάω για Micron.Μήπως έχετε κάποιο καλό βίντεο το οποίο θα δείνχει το arpeggiator αυτού του synth?Και απο που πιστεύετε ότι θα το πάρω πιο φθηνά χωρίς να μου στείλουν μόνο το κουτί?(με ποιάσουν κότσο στο net) ::)

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες γειά σας κι από μένα.

Με αφορμή τη παραπάνω παρατήρηση του WILO ήθελα να ρωτήσω για τον χαρακτηρισμό (Availability: Overdue) που υπάρχει στο dolphinmusic για το SH-201. Σημαίνει πως είναι ΜΗ διαθέσιμο;

 

Kατά την εκτίμησή μου σημαίνει ότι το περίμεναν να τους παραδοθεί από τον αντιπρόσωπο και αυτό δεν έχει γίνει ακόμη.

 

Και απο που πιστεύετε ότι θα το πάρω πιο φθηνά χωρίς να μου στείλουν μόνο το κουτί?(με ποιάσουν κότσο στο net) ::)

 

Στο νετ, αν το θες καινούργιο και ψωνίσεις από οποιοδήποτε αξιοπρεπές, γνωστό & δοκιμασμένο μαγαζί της ημεδαπής ή αλλοδαπής (πχ. Thomann, Playback, KeyMusic κλπ) εννοείται ότι ΔΕΝ θα σε πιάσουν... Κώτσο. Αν όμως πας στο Ebay και ψωνίσεις από κάποιον που το δίνει 50 ευρώ και έχει μηδενικό feedback, είναι κάπως επόμενο να πιαστείς και Κώτσος, και Δημήτρης, και Αλέκος κλπ κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου