Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους της GSP ειναι το ποσο ευκολος ειναι ο χειρισμος της χωρις το Control 2 ή οποιοδηποτε αλλο midi controler.

Θα κρινατε απαραιτητη την αποκτηση του κοντρολερ ουτως ή αλλως;

Πιστευετε μηπως οτι μονο σε συνθηκες live ειναι απαραιτητο γιατι σε φαση μελετης στο σπιτι και μικρων προβων καλυπτεστε και χωρις αυτο;

Γενικα ... ποσοι απο τους κατοχους της GSP εχουν και το Control 2;

 

Εγω τη δουλευω χωρις τον controller. Χρησιμοποιω το pc για να κανω edit τα patches.

 

Αυτο εχει το πλεονεκτημα οτι μπορεις να κανεις γρηγορα editing αλλα δε μπορεις να αλλαξεις real time τους ηχους σου ή να προσθεσεις comp, delay και οτι αλλο εχει ο controller.

Βεβαια δε σκοπευω απο την αλλη να τη χρησιμοποιησω σε προβες ή live μιας και συνηθως παιζω με εναν ηχο αντε το πολυ 2 σε μια ηχογραφηση οποτε και μπορω να αλλαζω ηχους με την ησυχια μου.

 

Σε καθε αλλη περιπτωση (εκτος τη μελετης ισως) ο controller κατ'εμε ειναι απαραιτητος.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

TGL πολυ ωραιο το κλιπ.. Μπριζοθηκα τωρα να παω να τη δοκιμασω!

Αν και ειμαι ταπι και ψυχραιμος ισως κοιταξω σε καποια φαση να τσιμπησω ενα τετοιο εργαλειο...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επαιξα λιγο με τις τιμες του latency και αυξανοντας το λιγο εξαλειφθηκαν και τα κρασαρισματα στο cubase. Για οσους ενδιαφερομενους λοιπον δοκιμαστε και αυτο.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψα και εγω κατι με την καταπληκτικη καμερα του κινητου μου...τραγωδια το αποτελεσμα...αλλα δεν βαριεσαι.Ενα soldano patch με την charvel που εχει αλλαγμενο τον bridge tone zone με εναν seymour duncan TB-5.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=AEQ47JhuNKQ

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις δοκίμασα το GSP με την dedicated πεταλιέρα του, την Control 2.

 

Πολύ απλά, η ευχρηστία και η αποτελεσματικότητα του εργαλείου εκτοξεύεται σε νέα ύψη.

 

Είναι απολύτως plug and play, δεν χρειάζεται να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ, απλώς συνδέεις στο GSP, παίρνει ρεύμα κατευθείαν από την τελευταία, και απευθείας μπορείς να χειριστείς όλα τα presets. Στην οθόνη προβάλλεται το όνομα και ο Α/Α του καθενός, οπότε ξέρεις που βρίσκεσαι.

 

Μοναδικό ατού, ότι πέρα από την εναλλαγή των presets ελέγχονται και τα επιμέρους εφφέ με ξεχωριστούς ποδοδιακόπτες, ενώ έχεις επιλογή και για tuner. To expression είναι βαρύ και εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη, όπως και ολόκληρη η πεταλιέρα άλλωστε.

 

Συνιστάται εμφατικά σε όποιον θέλει να δουλεύει με άνεση ειδικά για live βέβαια.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψα και εγω κατι με την καταπληκτικη καμερα του κινητου μου...τραγωδια το αποτελεσμα...αλλα δεν βαριεσαι.Ενα soldano patch με την charvel που εχει αλλαγμενο τον bridge tone zone με εναν seymour duncan TB-5.

 

ignatie βαλε μπλουζα τωρα! ;D ;D ;D ;D

 

super το κλιπακι μαν!

 

 

Μόλις δοκίμασα το GSP με την dedicated πεταλιέρα του, την Control 2.

 

Πολύ απλά, η ευχρηστία και η αποτελεσματικότητα του εργαλείου εκτοξεύεται σε νέα ύψη.

 

Είναι απολύτως plug and play, δεν χρειάζεται να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ, απλώς συνδέεις στο GSP, παίρνει ρεύμα κατευθείαν από την τελευταία, και απευθείας μπορείς να χειριστείς όλα τα presets. Στην οθόνη προβάλλεται το όνομα και ο Α/Α του καθενός, οπότε ξέρεις που βρίσκεσαι.

 

Μοναδικό ατού, ότι πέρα από την εναλλαγή των presets ελέγχονται και τα επιμέρους εφφέ με ξεχωριστούς ποδοδιακόπτες, ενώ έχεις επιλογή και για tuner. To expression είναι βαρύ και εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη, όπως και ολόκληρη η πεταλιέρα άλλωστε.

 

Συνιστάται εμφατικά σε όποιον θέλει να δουλεύει με άνεση ειδικά για live βέβαια.

 

ευχαριστουμε tgl για το info :)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιωδη διαφορά για το μέσο χρηστη εχει το gsp/control 2 με rp1000;Το control 2 ειναι σχεδον ιδιο με το rp1000 τουλαχιστον σχεδιαστικα.Μέσο χρηστη εννοωντας καποιον που εχει ενισχυτη με λουπα η παιζει απευθειας στην καρτα του μεσω monitors στο σπιτι.Εννοειτε κανει και προβες και κανα live.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ignatie βαλε μπλουζα τωρα! ;D ;D ;D ;D

 

 

Μπααααααααα και να χασω ετσι αδικα τον τιτλο και τον μυθο που εχω με κοπο δημιουργησει εδω στο νοιζ? ;D

 

 

 

 

 

 

Να κανω εδω μια παρατηρηση ...και να ρωτησω εαν το εχουνε προσεξει και αλλοι κατοχοι .......

Εχετε παρατηρησει οτι γενικα....οι ηχοι των ενισχυτων που φτιαχνεται....δεν χρειαζονται μεσαια πολλα?γενικα εγω κυριως στους high gain τα middle μου ειναι το πολυ μεχρι το 3,5........ισως θα μου πεις ακουγονται σε μενα ετσι καλυτερα ....αλλα εχω προσεξει οτι και πολλα ετοιμα patches που εχει η πεταλιερα απο ηχους ενισχυτων...βλεπω οτι τα μεσαια ειναι ιδιατερα μειωμενα.......το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

::)

 

 

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εξ απ ανεκαθεν απο παντα επαιζα με μηδεν μεσαια σε οτι συστημα παραγωγης ηχου και αν ειχα... οποτε το ιδιο κανω και στην ρπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου