Προς το περιεχόμενο

Οι καλύτεροι δίσκοι των 00s!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

δε ξέρω για καλύτερο αλλά για μένα το πιο πολυπαιγμένο είναι μακράν το Tomorrow Come Today - Boysetsfire .. το ακουω από 2003 έως ακόμα φανατικά....

 

σα παραγωγή-ήχος το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το modern times του bob dylan...

 

και κλασικά χειρότερα .. ότι έχει σχέση με iced earth,zakk wylde και γενικά αυτή την απαράδεκτη mainstream σκηνή που προωθεί τη φιλοαμερικάνικη βία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ αμφιβάλλω αν έχω ακούσει 5 δίσκους ολόκληρους αυτή τη δεκαετία  :P

Εννοείς ότι δεν κατάφερες να τους τελειώσεις?

Γιατί και 'γω με πάρα πολλούς, από τις προτεινόμενες λίστες περιοδικών, χασμουρήθηκα πριν περάσει το μισό άλμπουμ. Έχει και μεγάλη διάρκεια το cd.

Παλιά με το βινύλιο 16'-23' η πλευρά ήταν Ο.Κ. Τώρα με το cd και με διάρκειες > από 45'-50' -60' -70' πόσες φορές έχω βαρεθεί.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι συμφωνούν πολλοί και μιλώντας για τις δικές μου προτιμήσεις, θα πω ευθαρσώς ότι όσοι δεν έχετε ακούσει ονόματα όπως

Joni Mitchell, Kate Bush, David Byrne, John Mellencamp, Paul Simon, Bob Dylan, Robert Plant, Leonard Cohen, Suzzane Vega, Solomon Burke, T Bone Burnett, Joe Henry κλπ

επιβάλλεται να ξεκινήσουν φροντιστήριο  ;D

 

Δεν τρέχουμε πριν περπατήσουμε σωστά.

 

Από την άλλη βέβαια αρκετά ονόματα που ακούστηκαν εδώ της καινούριας σκηνής, μου είναι παντελώς άγνωστα. Και άμα πάμε στην hard ............. άστο. Έκαστος στο είδος του.

 

Παρατηρήσεις

α) Αυτοί οι Clap your hands σαν απομίμηση (όχι η καλύτερη) των Talking Heads μου είχαν ακουστεί. Κάνω λάθος;

β) Το βινύλιο υπερτερούσε στην απολαβή της συνολικής πρότασης του καλλιτέχνη λόγω του ότι δεν υπήρχε skip. Το άκουγες όλο. Και μετά βέβαια επέλεγες αυτά που σου άρεσαν. Δεν είναι τυχαίο ότι στο βινύλιο ανακαλύπταμε και αγαπούσαμε και τραγούδια που δεν ήταν επιτυχίες ή γνωστα. Είναι προφανές ότι το attention span των νεαρών ακροατών έχει μειωθεί.

γ) Δεν κατεβάζω ποτέ απομονωμένα κομμάτια. Είναι σαν να κάνω download μόνο το χαμόγελο της Τζιοκόντα από όλον τον πίνακα. Και όταν μου αρέσει το cd, δεν δέχομαι να το έχω σε οιαδήποτε συμπιεσμένη μορφή.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι δεν κατάφερες να τους τελειώσεις?

Γιατί και 'γω με πάρα πολλούς, από τις προτεινόμενες λίστες περιοδικών, χασμουρήθηκα πριν περάσει το μισό άλμπουμ. Έχει και μεγάλη διάρκεια το cd.

Παλιά με το βινύλιο 16'-23' η πλευρά ήταν Ο.Κ. Τώρα με το cd και με διάρκειες > από 45'-50' -60' -70' πόσες φορές έχω βαρεθεί.

 

ακριβώς αυτό  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ARK - Burn the Sun (2001)

 

Η πρώτη δισκάρα που μου έρχεται στο μυαλό...

Μάλλον θα πάρω τα έτη με τη σειρά και θα επανέλθω δημήτριος.. 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παρατηρήσεις

α) Αυτοί οι Clap your hands σαν απομίμηση (όχι η καλύτερη) των Talking Heads μου είχαν ακουστεί. Κάνω λάθος;

 

 

Οχι δεν κανεις λαθος και εμενα αυτο μου θυμησαν.Δεν θα ελεγα και rip off...Αλλα σιγουρα εχουν παρει στοιχεια.

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ, ξέχασα να προσθέσω άλλο ένα δίσκο που μου έκανε πάρα πολύ εντύπωση! Σίγουρα δεν ειναι ο καλύτερος της 10ετίας, αλλά είναι ένα συγκρότημα που σίγουρα αξίζει να ακούσετε οπωσδήποτε! :)

 

A.C.T: "Last Epic"

Prog rock από τη Σουηδία! Πρωτότυπες ιδέες, ενδιαφέρουσες ενορχηστρώσεις, ωραία παραγωγή (αν και όχι και η καθαρότερη ;D), ξεχωριστός ήχος στα φωνητικά (αν και όχι ο καλύτερος ;D) και πολυφωνίες σε κάθε τραγούδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ....

 

Μερικοί απο τους αγαπημένους δίσκους της δεκαετίας είναι:

 

Iron maiden-a matter of life and death/dance of death

mastodon- blood mountain/crack the sky

Trivium-shogun

Machine head-the blackening

Tool-lateralus

Slipknot-vol.3/all hope is gone

Metallica-death magnetic

Dream theater-train of thought/systematic chaos

Audioslave-audioslave

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου