Προς το περιεχόμενο

Οι καλύτεροι δίσκοι των 00s!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αισθάνομαι λίγο βλάκας ανοίγοντας αυτό το θέμα ;D πρώτον διότι θεωρώ σίγουρο ότι κάποιος με έχει προλάβει και απλώς δεν το βρίσκω και δεύτερον διότι αυτού του τύπου τα θέματα με εκνευρίζουν και λόγω της εντελώς arbitrary έννοιας "καλύτερος δίσκος" καθώς και λόγω της ακόμα πιο arbitrary έννοιας της "δεκαετίας". ;D

 

Παρ'όλα αυτά δε μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να γράψουμε ο καθένας μερικούς σχετικά φρέσκους (σε σχέση με την ιστορία του κόσμου δηλαδή  ;D) δίσκους που θεωρεί ότι αποτελούν τις καλύτερες κυκλοφορίες της δεκαετίας που μόλις μας... τελείωσε! 8)

 

Ας ξεκινήσω εγώ με ορισμένα cd που μου έρχονται στο μυαλό ως κορυφαία απ'όσα έχω ακούσει, και τονίζοντας ότι δεν ανήκω σε καμία περίπτωση στους ανθρώπους που είναι ανά πάσα στιγμή πληροφορημένοι για το τι συμβαίνει γύρω τους μουσικά! :) Προφανώς δεν έχω κάτσει να το επεξεργάζομαι με τις ώρες, απλώς γράφω ορισμένα που μου έρχονται άμεσα και θα πρότεινα και στους υπόλοιπους να ακούσουν.

 

Θα πρότεινα γενικώς να μην το κάνουμε τόσο top ten κλπ, απλώς μια λίστα με προτάσεις και ίσως κάποιο χαρακτηριστικό δείγμα από τον κάθε έναν! :)

 

Sufjan Stevens: "Come On, Feel the Illinoise"

Κατά τη γνώμη μου ίσως ο καλύτερος δίσκος που άκουσα τα τελευταία χρόνια. Καταπληκτικές συνθέσεις, φοβερές και πρωτότυπες ενορχηστρώσεις και το πιο american feeling (χωρίς να βρωμάει country). Εκπληκτικός δίσκος.

 

Antony and the Johnsons: "I Am a Bird Now"

Δεύτερη υποψηφιότητα για καλύτερο δίσκο των 00s, κυρίως λόγω των εκπληκτικών vocal arrangements και συνθέσεων όπως τα "Bird Gerhl", "Man Is The Baby" και "Hope There's Someone".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παλί χαμός θα γίνει  ;D ;D ;D

Όσο πιο αυθόρμητα και συναισθηματικά μπορούσα,όχι απαραίτητα οι 'καλύτεροι',αλλά οι δίσκοι που για μενα χαρακτήρισαν μουσικά τη δεκαετία που φεύγει:

Arcade Fire - Funeral

The Libertines - Up The Bracket

Radiohead - Kid A

White Stripes - White Blood Cells

Interpol - Turn On The Bright Lights

Queens of The Stone Age - Rated R

The Strokes - Is This It

Να σε ευχαριστήσω για το ''Illinoise'',το οποίο δεν είχα υπ'όψην μου και να συμφωνήσω για το απίστευτο ''Ι Am a Bird Now" του Antony που δικαιωματικά κατέχει μία θέση και στη δική μου λίστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Antony and the Johnsons: "I Am a Bird Now"

Δεύτερη υποψηφιότητα για καλύτερο δίσκο των 00s, κυρίως λόγω των εκπληκτικών vocal arrangements και συνθέσεων όπως τα "Bird Gerhl", "Man Is The Baby" και "Hope There's Someone".

Καταπληκτικός (θα διακινδύνευα και τη λέξη συγκλονιστικός) δίσκος όντως. Τα τρία πρώτα, είναι ένα κι ένα (Hope There's Someone, My Lady Story, For Today I Am A Boy).

 

Ο Sufjan (επ' ουδενί κακός) αλλά δεν με έχει πείσει απόλυτα.

Πάντως η Indie folk, alt Americana, alt country, goth folk,  ή ότι άλλα ονόματα της έχουν βρει, στα 00's πρόσφερε μερικές από τις πιο φρέσκιες ιδέες/προτάσεις.

 

Και για αυτό (και για πολλούς άλλους λόγους) θα έβαζα μέσα το σχεδόν mainstream (συγκρινόμενο με τα άλλα του genre του) Raising Sand των Alison Krauss, Robert Plant.

 

Για τις υπόλοιπες δικές μου προτιμήσεις, αργότερα.....

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 25 καλύτερα άλμπουμ των 00's που έχω στο iTunes:

 

1) Eric Clapton & BB King - Riding with the King

2) Blackfield - Blackfield

3) Calexico - Hot Rail

4) Deus - Pocket Revolution

5) Doves - Last Broadcast

6) Flaming Lips - Yoshimi Battles the Pink Robots

7) Franz Ferdinand - Franz Ferdinand

8) Graham Coxon - Love Travels At Illegal Speeds

9) Grandaddy - Sophtware Slump

10) James - Pleased to Meet You

11) Kasabian - Kasabian

12) Kula Shaker - Kollected: The Best Of Kula Shaker

13) Manic Street Preachers - Know Your Enemy

14) Muse - Origin Of Symmetry

15) Muse - Absolution

16) New Order - Get Ready

17) Porcupine Tree - Stars Die - The Delerium Years '91-'97

18) Pulp - We Love Life

19) Radiohead - Kid A

20) Raining Pleasure - Flood: (Coming Of A) Great Quantity Of Water

21) Red Hot Chili Peppers - Stadium Arcadium: Jupiter & Mars

22) Robbie Williams - Escapology

23) The Soundtrack Of Our Lives - Behind the Music

24) Stereophonics - You Gotta Go There To Come Back

25) Super Furry Animals - Rings Around The World

 

Μην με φάτε για τον αριθμό των δίσκων... Δεν μπορούσα να αφήσω κάποιον απ' έξω διότι ο καθένας μπαίνει για τον δικό του ιδιαίτερο λόγο. Επίσης, αν προσέξετε έχω και κάποια best διότι θεωρώ πως είναι κορυφαίοι δίσκοι συγκροτημάτων που θα έπρεπε να είναι στη λίστα και απλά δεν διαθέτω κάποιο (καλό) άλμπουμ τους...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εντελώς σχετικό, αλλά ούτε και άσχετο, ένα θέμα με απόψεις για τις καλύτερες μπάντες της δεκαετίας,

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173270.0

 

Θα επανέλθω μόλις βρω τα θέματα για καλύτερα άλμπουμ κάθε χρονιάς, να έχουμε και θέμα για κουβέντα :)

 

Όσο έψαξα δε βρήκα για κάθε χρονιά best of. Πως έγινε αυτό;

 

2005: http://www.noiz.gr/index.php?topic=2890.0

 

2009: http://www.noiz.gr/index.php?topic=170866.0 και

          http://www.noiz.gr/index.php?topic=170933.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι βάζω κ εγώ ένα δυο που χαίρομαι που στιγμάτισαν τη 10ετια :)

 

Madrugada - The Deep End, Απλά μνημειώδης δίσκος

Disturbed - 10000 Fists, με έκανε να συμπαθήσω και τον πιο νέο ήχο metal.

Calexico - Hot Rail, βγήκε ακριβώς στην αλλαγή της δεκαετίας, αλλά δε ξέρω αν και οι ίδιοι το ξεπεράσανε

Muse - Absolution, αν και μου αρέσουν πάρα πολύ όλες οι δουλειές τους, ο συγκεκριμένος δίσκος θα είναι η κορωνίδα όλης της δουλειάς τους

Tool - Lateralus, απίστευτο ότι και να λέω.

Angra - Temple of Shadows, ότι καλύτερο μετά την αναγέννησή τους και από τους λίγους μέταλ δίσκους που έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση μετά το 1996 :P (εν τω μεταξύ δεν άκουσα και τον επόμενό τους...  ::) )

Spiritual Beggars - Ad Astra, πάνω στην αλλαγή κ αυτοί, αλλά τι δίσκος :D

(όχι ότι το On Fire και έπειτα με χάλασε!)

RHCP - By The Way (ναι το λατρεύω περισσότερο από το Stadium Arcadium... νομίζω...)

Kings of Leon - Youth and young Manhood, όπως και Aha Shake Heartbeat (εξαιρετικά)

Radiohead - ακόμα δεν έχω χωνέψει τα προ 2000, θα επανέλθω :P

 

Σ αυτή τη δεκαετία πέρασα από πάρα πολλά ακούσματα, αλλά πάντα με έβρισκα να ακούω 10-20 χρόνια πιο πίσω.

 

Τον Anthony and the Johnsons μου συστήσανε μόλις το σάββατο και δεν είχα ξανακούσει τίποτα. Θα επανέλθω μόλις ρίξω ένα αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πρώτη προσπάθεια που έκανα απεδείχθη και πάλι μάταια. Κάθε φορά που βλέπω λίστες για νησιά, δεκαετίες και λοιπά, νοιώθω ανίσχυρος. Πως να βάλεις σε μία λίστα τραγούδια που αγάπησες και μπορείς να ζήσεις μόνο με αυτά (νησί) ή αυτά που άκουσες μέσα σε μια δεκαετία; Τέλος πάντων, μέσα στο πνεύμα του thread θα επιχειρήσω μία πρόχειρη λίστα. Κάτι θα μου διαφεύγει αλλά δεν πειράζει.

Να επισημάνω ότι πολλοί απο τους καλλιτέχνες που αναφέρονται έβγαλαν περισσότερους από έναν δίσκο μέσα στη δεκαετία. Μερικοί έβγαλαν όλη τη δισκογραφία τους μέσα στη δεκαετία. Τα άλμπουμ που αναφέρονται δεν είναι απαραίτητα και τα καλύτερά τους μέσα στη δεκαετία αλλά είναι αυτά που για τον α ή β προσωπικό λόγο μου άρεσαν περισσότερο.

Η σειρά δεν έχει απολύτως καμία σημασία.

Θα ξεκινήσω με τους παλιόλυκους που δείξαν όμως ότι ακόμα το χουν το άθλημα.

-Joni Mitchell (Shine)

-Kate Bush (Aerial)

-David Byrne (Lead Us into Temptation)

-John Mellencamp (Freedom’s Road)

-Paul Simon (Surprise)

-Bob Dylan (Modern Times)

-Robert Plant & Krauss (RAising Sand)

-Leonard Cohen - (Ten new songs)

Ισως και του Cash πριν μας αφήσει.

Οι δουλειές των Springsteen & U2 δεν με άγγιξαν ιδιαίτερα.

 

Οι όχι τόσο παλιοί αλλά ούτε και πρωτοεμφανιζόμενοι....

-Suzzane Vega - (Beauty & Crime)

-Joe Henry (Scar)

-Jim White (Drill a Hole…..)

-Derek Trucks (Songlines)

-ο σχωρεμένος ο Sean Costello (We can get together)

-Manu Chao (Próxima Estación Esperanza)

 

Και οι καινούριοι....

-Devendra Banhart (Rejoicing the hands)

-Iron & Wine (The Shepherd’s Dog)

-Mofro (Lochloosa)

-The Black Keys (Attack & Release)

-Galactic (Ruckus)

-Back Door Slam (Roll Away)

-Norah Jones (Come away with me)

-Madeleine Peyroux (Careless Love)

-Ryan Adams (Heartbreaker)

-Rufus Wainwright (Poses)

 

Να προσθέσω επίσης τo soundtrack της ταινίας (documentary που συνίσταται ανεπιφύλακτα στους ρέκτες του είδους) Deep Blues: A Musical Pilgrimage to the Crossroads που είδα τελευταία. Το blues όπως πρέπει να είναι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, σωστά! Ξέχασα να προσθέσω άλλον ένα καταπληκτικό δίσκο, από τον Ryan Adams αυτή τη φορά:

 

Ryan Adams: "29"

Λιγότερο country, με λιγότερες (ελάχιστες) κιθάρες και βασισμένος σε μεγάλο βαθμό στο πιάνο, ένας μάλλον διαφορετικός δίσκος από τον Ryan Adams!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε....μήπως να υπάρεξει ένα θρεντ οι 5-10 καλύτερες κυκλοφορίς του 09 ... γιατί τώρα ολόκληρης δεκαετίας ... έχω χάσει κάπως τη μπάλλα...;D

 

ααα...πάντως για σίγουρα χειρότερη μπάντα της δεκαετίας οι Disturbed  ;D .. για σίγουρα ...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου