Προς το περιεχόμενο

Ltd vs Epiphone vs Squier


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι alnico II ειναι πολύ δυνατοί και καλοί μαγνήτες, τα υπόλοιπα ηλεκτρικά όμως δεν παύουν να είναι επιφων (όχι ότι είναι άσχημα, απλα αυτοί ι μαγνητες σε σώμα musicman με ηλεκτρικα gibson θα ηταν ένας πολύ καλος συνδιασμός. (νομίζω ότι ξεφυγα απο το θέμα λιγάκι αλλα οκ...) :P

 

Σκέφτομαι να βάλω τους ίδιους και στην Gibson απλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να έχω δυο κιθάρες με παρόμοιο ήχο..

 

 

εγώ μιλώ για αυτή

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm

 

Πράγματι αυτή η epiphone είναι πολύ τίμια κιθάρα..Και αργότερα αλλάζεις και τους μαγνήτες αν θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι alnico II ειναι πολύ δυνατοί και καλοί μαγνήτες, τα υπόλοιπα ηλεκτρικά όμως δεν παύουν να είναι επιφων (όχι ότι είναι άσχημα, απλα αυτοί ι μαγνητες σε σώμα musicman με ηλεκτρικα gibson θα ηταν ένας πολύ καλος συνδιασμός. (νομίζω ότι ξεφυγα απο το θέμα λιγάκι αλλα οκ...) :P

 

Οι alnico II είναι δυνατοί!??!?!  ???  ???  ???

 

 

Διαβάζω το όλο θέμα και μάλλον παραμπλέχτηκαν τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όπως λες και εσύ θες να την πειράξεις, πάρε κάτι στρατοειδές σκαμμένο από κάτω και δοκίμασε τα όλα, μονούς, διπλούς, stacked, διπλούσε σε μέγεθος μονού. Τα pickguard στο ebay τα βρίσκεις 10 ευρώ, δεν ταιριάζουν ακριβώς βέβαια αλλά ...λεπτομέρειες :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

x-minor γιατι λεσ οτι μπλεχτηκαν ? πες και εσυ την αποψη σου για τις επιφον... δωσε και καμια προταση για το πια επιφων με 400 ευρω περιπου με σκοπο την αλλαγη μαγνητων σε sd jb kai jazz... παντα ειναι ευπροσδεκτη η αποψη και ενοσ noizholic  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου 'Αρη όταν λες ''συνεχίστε παρακαλώ'' εννοείς...''συνεχίστε να φαγώνεστε μεταξύ σας παρακαλω?''  ;D

 

Εγώ πάλι απο τότε που πήρα την Epi Slash signature με τους Seymour Duncan alnicoII pro έχω κλείσει την Gibson lp standard στη θήκη της..Και μόνο οι μανγήτες παίζουν μεγάλο ρόλο κατα τη γνώμη μου..

 

Πράγματι αυτή η epiphone είναι πολύ τίμια κιθάρα..Και αργότερα αλλάζεις και τους μαγνήτες αν θες..

 

ωραία φίλε oselifer, αφού την gibson std. την έχεις στη θήκη και σου αρέσει η epi μου, ψήνεσαι να τις ανταλλάξουμε? Θα βάλω πάνω της alnico IIPRO, ή seymour duncan ή Dimarzio ή ό,τι γουστάρεις, με δικά μου έξοδα!  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου 'Αρη όταν λες ''συνεχίστε παρακαλώ'' εννοείς...''συνεχίστε να φαγώνεστε μεταξύ σας παρακαλω?''  ;D

 

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D χε χε οχι βεβαια ... εχει ενδιαφερον η αντιπαραθεση. σχεδον ειμαι ετοιμος να παρω μια επιφον...

 

εγω ομως ρε γ.......το παιζω μεταλ... και θελω brutal sound.... με τι μαγνητες θα μπορουσα να το πετυχω αυτο ? ισως με το κλασσικο σετ της seymour suncan jazz-jb η κατι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς μην κατηγοριοποιούμε κιθάρες τόσο τραγικά, έτσι λόγω εμφάνισης και μερικών καλλιτεχνών που τις χρησιμοποιούν. Αυτό το "LP = hard rock, LTD = metal, Tele = Country" κλπ. είναι απλά τραγικό. Σίγουρα προφανώς εσύ που θες να βάλεις ένα X2N (που διαφωνώ) δεν θα πάρεις tele, αλλά μην το χ#%ουμε το θέμα! Ο Jase κι ο William τα είπαν αρκετά καλά και συμφωνώ μαζί τους, απλά διαφωνώ γενικώς με το σκεπτικό σου.

 

Καλύτερα να περιμένεις και να μαζέψεις 100-200-300 ευρώ ακόμα και να πάρεις κάτι καλύτερο με τους μαγνήτες που θες παρά να πάρεις ένα καινούριο όργανο και να αλλάζεις τα πάντα πάνω του εξ'αρχής. Και φυσικά με αυτή την νοοτροπία δεν δίνεις καν μια ευκαιρία στους μαγνήτες που έχει πάνω, που ξέρεις, μπορεί να σου αρέσουν!

 

Όπως και να'χει καλά θα κάνεις να ξεκαθαρίσεις μόνος σου τι θες, έστω κι αν αυτό είναι απλά το σχήμα, ή η κλίμακα ή οτιδήποτε άλλο, έτσι ώστε να έχεις μια ιδέα για το που κυμαίνεσαι πάνω-κάτω. Δεν μπορείς, για παράδειγμα, να σε βολεύει η 25.5" κλίμακα και να πας για LP. Ή να σου κάθεται καλύτερα μια HH κιθάρα και να πάρεις squier με 3 μονούς.

 

Και στην τελική, αν η κιθάρα σε βολεύει και έχεις ήδη σκοπό ν'αλλάξεις τους μαγνήτες, στο gain που υποψιάζομαι πως θα παίζεις δεν θα κάνει και τρελή διαφορά η κιθάρα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλύτερα να περιμένεις και να μαζέψεις 100-200-300 ευρώ ακόμα και να πάρεις κάτι καλύτερο με τους μαγνήτες που θες παρά να πάρεις ένα καινούριο όργανο και να αλλάζεις τα πάντα πάνω του εξ'αρχής. Και φυσικά με αυτή την νοοτροπία δεν δίνεις καν μια ευκαιρία στους μαγνήτες που έχει πάνω, που ξέρεις, μπορεί να σου αρέσουν!

 

 

εχεις πολυ δικιο σε αυτο το κοματι αλλα ας πουμε εγω θελω εναν x2n για παραδειγμα... η μονη κιθαρα που ξερω οτι τον εχει μαμα ειναι η bc rich stealth του shouldiner αυτη εχει ομως 850 ευρω... εκει εγκειται κυριωσ η διαθεση ολων των μουσικων για αλλαγη μαγνητων κτλ... η υψηλη τιμη.... παντωσ εχεις ενα δικιο δεν λεω , ολοι δηλαδη καλα τα λετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση μανία με τον Χ2Ν... Τον έχεις ήδη στα χέρια σου και θελεις να τον χρησιμοποιήσεις ή απλά διάβασες γι'αυτον? Τεσπα, όπως και να έχει και για να μην ξεφευγουμε θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι στα παραπάνω. Μην έχεις αυταπάτες ότι βάζοντας έναν δυνατό μαγνητη στην Α ή τη Β κιθάρα θα έχεις και τον καφρομεταλλάδικο ήχο που περιμένεις. Αυτός ο ήχος δε θα βγει απο καμμία κιθάρα και από κανέναν μαγνήτη, αλλά από έναν βαρβάτο ενισχυτή με μια επίσης βαρβάτη καμπίνα με τουλάχιστον 2 12άρια μεγάφωνα.Τωρα αν αυτός ο ενισχυτής θα είναι λαμπάτος ή κάποιος ΚΑΛΟΣ modelling, αυτό είναι άλλη ιστορία που εξαρταται άμεσα από εσένα και το πορτοφόλι σου.

Η γνώμη μου είναι να πάρεις μια ωραία μεταλλοκιθαρα που να σου αρέσει και να σε βολεύει (γενικά οι explorer είναι πολύ βολικές και σε καθιστό και σε όρθιο παίξιμο) και μετά να ψαχτείς για τον κατάλληλο ενισχυτή.

Με ότι κιθαρακαι να το παλέψεις, όσο ακριβή και να είναι και ότι μαγνήτες και αν φοράει, αν ο ενισχυτής "δεν" τότε και όλο το σύνολο "δεν"...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες...οσων αφορα τις epiphone πνατως που λεγαμε  , σημερα πηγα στο bon studio και δοκιμασα αυτη

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_standard_plus_ta_02.htm

 

παιδια ειληκρινα εντυπωσιαστηκα... δεν εχω παιξει ποτε με gibson βεβαια για να σας πω την αποψη μου αλλα οσον αφορα αυτη προσεξα οτι ειναι πολυ περιποιημενη κιθαρα . το χρωμα της απο κοντα ειναι πολυ πιο ομορφο απο την φοτο εδω... ο ηχος της ηταν πολυ γλυκος στα καθαρα και αρκετα βρωμικος. νομιζω οτι της αξιζει μια ευκαιρια χωρις αλλαγες μαγνητων οπως με συμβουλευετε τοσο καιρο... βεβαια στα μπον στουντιο την δινουν περιπου 500 ευρω αλλα αφου μπορει κανεις να την παρει απο τομαν οκ.... ειναι βαρυ οργανο καλοδουλεμενο... τουλαχιστον αυτα ειδα εγω... αν καποιος εχει αποψη για την συγκεκριμενη ας γραψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου