Προς το περιεχόμενο

Διαφορες Alesis trigger με Αlesis DM5 drum module


sixtrip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Θελω να αγορασω καποιο e-drum set και ειμαι αναμεσα στο mps300+Alesis I/O και το mps300 + Alesis DM5.

Ποια η διαφορά μεταξύ των 2 συσκευών?Είμαι εντελώς αρχάριος στα ηλεκτρονικά ντραμσ.Εννοώ ποιες είναι οι πρακτικές τους διαφορές.Από οσο ξέρω θα χρειαστεί κάποιο pc για να συνδέσω τα ντραμσ και να βγαινει ο ήχος.Επίσης οι απαιτήσεις μου είναι μονο για πρακτις και οσο το δυνατον καλυτερη εξομείωση με τα ακουστικά

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το Ι/Ο δεν περιέχει ήχους και απαιτεί σύνδεση με υπολογιστή και κατάλληλο πρόγραμμα για να παίξεις. Το DM5 είναι αυτόνομο, έχει δηλαδή ήχους και δεν απιτεί υπολογιστή για να παίξεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ι/Ο δεν περιέχει ήχους και απαιτεί σύνδεση με υπολογιστή και κατάλληλο πρόγραμμα για να παίξεις. Το DM5 είναι αυτόνομο, έχει δηλαδή ήχους και δεν απιτεί υπολογιστή για να παίξεις. ;)

Οκ.Σε ευχαριστώ.Μόνο ++ έχει δηλαδή το DB5 σε σχέση με το trigger I/O?Eπίσης όταν θέλω να κάνω πρακτις ένα drumless κομμάτι από το pc to DB5 φαντάζομαι έχει υποδοχή για να μου βγάζει ταυτόχρονα τον ήχο των drums και τη μελωδία που παίζει απο το pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει αλλα δεν υπαρχει λογος. αν ειναι με midi θα το συνδεσεις θες και καρτα ηχου low latency βεβαια με midi interface και και θα χρησιμοποιησεις vst plugin (toontrack - bfd - κτλ κτλ) για να εχεις πολυ πιο ρεαλιστικους ηχους

Alesis_DM5_BACK.png.da12ee9b77962016fbdeb25d87112fcb.png

1240165452__.png.331daf522fd541418e5006d2f45a2b30.png

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασε το! δε γινεται να παιζεις με VST με onboard καρτα ηχου θα χτυπας και θα ακουγεσε μετα απο 1 δευτ. αυτο λεγεται latency και ειναι ΣΠΑΣΤΙΚΟ. απο το να δωσεις 300 για το DM5 δωσε 150 για το Trigger io και αλλα 150+ για μια αξιοπρεπη εξωτερικη καρτα ηχου. θα σου προτείνω την m audio fast track pro. ειναι απο τις καλυτερες και entry level και οχι μονο καρτες ;D

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης όταν θέλω να κάνω πρακτις ένα drumless κομμάτι από το pc to DB5 φαντάζομαι έχει υποδοχή για να μου βγάζει ταυτόχρονα τον ήχο των drums και τη μελωδία που παίζει απο το pc?

 

Δυστυχώς δεν έχει aux-in και ούτε ενσωματωμένο μετρονόμο  :-\ Το μόνο αρνητικό του. Κατα τ' άλλα, οι ήχοι που έχει μέσα είναι πάρα πολύ καλοί, ο εγκέφαλος είναι αρκετά αξιοπιστος και το σετ ειναι μια χαρά για τα λεφτά του (το πήρα στην προσφορά με τα surge πριν κανα 3μηνο).

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε έστω μετρονόμο να ακουγεται;; Όπως έχω σκεφτεί ίσως θα μπορουσαμε να έχουμε κάτι τέτοιο http://img23.imageshack.us/img23/4236/solutioni.jpg ,δηλαδή εγκέφαλος και μετρονόμος θα συνδέονται με καλώδια (με αρσενικές πλευρες) σε εναν αντάπτωρα με θυληκές υποδοχές, ο οποιος θα συνδέεται με τα ακουστικα. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;;;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αγοράζεις έναν μικρό μίκτη και βάζεις πάνω του τον εγκέφαλο και έναν μετρονόμο ή αγοράζεις ένα σετ yamaha DTX ή roland TD3 που έχουν ενσωματωμένο μετρονόμο και aux in. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον yamaha dtx : http://www.thomann.de/fr/yamaha_dtxpress_iv_sound_modul.htm

θα χρειαστώ κάρτα ήχου με midi για να τον συνδέσω στο pc?ή θα μπορώ να παίζω και χωρίς σύνδεση με pc,αξιόπιστα και χωρίς latency???Υπερτερεί σε κάτι το alesis dm5 σε σχέση με τον yamaha?

Eυχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου