Προς το περιεχόμενο

Διαφορες Alesis trigger με Αlesis DM5 drum module


sixtrip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΝΑι αυτα είναι splitter για απλα jacks ομως.Δεν έχω βρεί κάτι αντίστοιχο για τα cable των triggers που είναι σαν κουμούτσες.Υπάρχει τέτοιο splitter?Δε ξερω δεν έχω ιδέα εγώ.Αλλα μου φαίνονται πολύ πιο χοντρά τα αρσενικά απο τα καλώδια των triggers.Ίσως βέβεαια υπάρχουν και τιποτα μετατροπές καλωδίων που έχουν σαν είσοδο τα ματσούκια των triggers και σαν έξοδο αρσενική βγάζουν απλά mono jacks σαν τα ακουστικά ώστε μετα να μπούνε στο splitteraki που μου έδειξες.Δε ξέρω αν με κατάλαβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Oκ κατάλαβα ίδια είναι αυτά που σου έδειξα σε διαμετρο(1/4ιντσας). Πήγαινε σε ένα κατάστημα με καλώδια,ηλεκτρολογικά για στερεοφωνικά και ζήτα ακριβώς ότι θες. Σου εξήγησα πριν τι μπορείς να κάνεις εφόσον ο εγκέφαλός σου το υποστηρίζει. Για παραπάνω δεν έχω εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φίλτατε εχω μια TD-6 με 3 τομ 1 βαθυ. Το 3ο τομ και το βαθύ τα εχω σε ενα input.

Τα pads ειναι dual trigger οποτε χοντρικα αυτο που εκανα απο το manual της roland ηταν το εξης:

Στο 3ο τομ εβαλα ηχο απο τομ και στο rim του, εβαλα ηχο απο βαθυ.

μετα εσβησα τον εγκεφαλο και εβαλα ενα καλωδιο με 2 mono καρφια (ενα στο τομ και το αλλο στο βαθυ) που τα συνδεε στο module με stereo, οποτε όταν χτυπάω το βαθυ ειναι σα να χτυπάω το rim του 3ου τομ το πιασες?

Επισης εχω 3 πιατα 2 crash 1 china

έβαλα το ανταπτορακι που σου προτεινε ο chem και εβαλα τα 2 crash σε ενα...αυτο βεβαια σημαινει οτι εχω και στα 2 crash ιδιους ήχους και το china χωρια.

Πριν κανεις οτιδηποτε ψαξου με το manual να δεις αν αυτα που θες να κανεις τα υποστηρίζει το module σου

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απαντηση.Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι να βάλω πάνω ένα 4ο τομ που θα ακουγεται σαν floor tom και θελω να το βαλω στην είσοδο που έχει ο yamaha dtxpress4 για το τομ3.Θα το ψαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απαντηση.Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι να βάλω πάνω ένα 4ο τομ που θα ακουγεται σαν floor tom και θελω να το βαλω στην είσοδο που έχει ο yamaha dtxpress4 για το τομ3.Θα το ψαξω

 

θες εν ολιγοις να κανεις ακριβως οτι εκανα εγω, αν ο εγκεφαλος υποστυριζει dual zone triggering λογικα θα γινεται ψαξτο πρωτα όμως

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου