Προς το περιεχόμενο

από τί όργανο είναι αυτός ο διάσημος ήχος??????


conguero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχοντας εντρυφήσει τον τελευταίο καιρό στον προγραμματισμό ήχων στο roland fantom,έχω καταφέρει να προσεγγίσω ικανοποιητικά διάφορους ήχους,οργανικούς ή synth που ακούω στα αγαπημένα μου κομμάτια.παρ'όλα αυτά,συνέχεια πέφτω σε ένα συγκεκριμένο ήχο, που παίζει πολύ ιδιαίτερα σε κομμάτια dub και reggae,που δε μπορώ ούτε καν να τον προσεγγίσω.μοιάζει σαν hammond ή wurlitzer με lpf φίλτρο που κόβει τις ψηλές συχνότητες.αλλά όσο και να προσπαθώ δε μου βγαίνει :(

βάζω links από 2 κομμάτια με το συγκεκριμένο ήχο,το ένα το πασίγνωστο bongo bong του manu chao,και το δεύτερο το ante tus ojos του Αργεντινού Federico Aubele,που κυκλοφόρησε από την ESL την εταιρεία των Thievery corporation.τα links ανοίγουν με media player.

ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση

 

http://sg1.allmusic.com/cg/smp.dll?link=otbust4c0b1va1o59co4lpi&z=MP3&r=20.asx

 

http://sg1.allmusic.com/cg/smp.dll?link=fnwl93mcqq210hpj5zsby7k&z=MP3&r=20.asx

 

adios :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το κάνει με το στόμα του... :lol: Πλάκα κάνω προφανώς, φίλε μου συγνώμη αλλά δεν νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kvraudio.com/get/746.html

Σαν λογικη, θα σε βοηθουσε αυτο ( προκειται για ενα "παραδοσιακο" πατενταρισμενο οργανο της reggae )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα τσεκάρει το dub siren παλιότερα,καλούτσικο αλλά προτίμησα το dub station της audio damage για φτηνό tape delay,μέχρι να μαζέψω λεφτά για το απίστευτο emulation του roland space echo από τη universal audio.πάντως ο ήχος που ψάχνω δε φαίνεται να προέρχεται από tape delay,μάλλον κάποιο φίλτρο ή κανένα πειραγμένο leslie...

ευχαριστώ πάντως 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dub siren δεν ειναι ακριβως tapde delay..Μεσα στην ολη διαδικασια παραγωγης του ηχου του, εχει μεν, αλλα στην ουσια ειναι ενα synth, στο οποιο αμα μειωσεις τον attack, πετυχαινεις τον ηχο που θελεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό όργανο ψάχνεις.. αυτό που παίζει μια A4 στο πρώτο κομμάτι, ή αυτό που παίζει το ρυθμικό σχήμα με ένα γλυκό ήχο συνέχεια και με χαμηλότερη ένταση; (στο δεύτερο κομμάτι δεν βγάζω άκρη.. δεν μπορώ να διακρίνω καλά τους ήχους.. ίσως επειδή το ακούω και στα ακουστικά αυτή τη στιγμη :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δεύτερο x_pap,που ακούγεται συνέχεια με τον ίδιο ρυθμό σε χαμηλή ένταση κάτω από τα φωνητικά.άσχετο,αλλά η Α4 τί είναι,κιθάρα?

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κόλλα χαρτί είναι και θυληκό,το καταλαβαίνω αλλά όχι και audi βρε wind :)

Έχει μια Λά νότα, και συγκεκριμένα μια οκτάβα πάνω από τα 440Hz που χτυπάει χαρακτηριστικά , αν δεν κάνω λάθος.

Βασικά νόμισα πως ήθελες αυτό στην αρχή, αλλά δεν το άκουγα στο δεύτερο κομμάτι και γιαυτό τελικά ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου