Προς το περιεχόμενο

Bigsby σε Stratocaster?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα πλήρωνες τόσα λεφτά για να βάλεις στην κιθάρα σου ενα κατώτερο τεχνικά τρέμολο

απο αυτό που έχει και μάλιστα καταστρεφοντάς την με τρύπες? :-\

Η στρατ είναι η μοναδική σου κιθάρα, τι στρατ είναι? Μήπως ήρθε η ώρα για μια τελε

και να βάλεις εκεί bigsby? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατ ειναι σχεδον η μοναδικη μου κιθαρα ειναι μια am stad usa 08, εχω και μια washburn wg-580 αλλα εχω να την χρησιμοποιησω χρονια!

 

Ηλπιζα οτι θα μπορει να πιαστει απο το κουμπι της ζωνης και να βιδωθει πανω στις τρυπες απο το προηγουμενο τρεμολο. Αλλα μαλλον ζηταω πολλα?!

 

Το action  το ανεφερα μιας και η γεφυρα που θα μπει μετα δεν ξερω κατα ποσο θα μου δωσει το ιδιο action με τωρα που εχω το τρεμολο κολημενο στο σωμα.

 

Ο ηχος πως θα αλλαξει? Τι εννοει ''Ry thinks the guitar has a lot more high-end and harmonics because the strings aren't through the body anymore.''?

 

 

Εγω για τελε ειχα ξεκινησει απο το σπιτι.. τωρα πως βγηκα με στρατ ειναι αλλη ιστορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί ότι οι χορδές δεν θα "μπαίνουν" από το πίσω μέρος του σώματος, όπως μπαίνουν στα τρέμολα της Fender διαπερνώντας το σώμα, αλλά θα μπαίνουν περίπου όπως στο tailpiece που βάζει η Gibson...

 

Fender:

blog_bridge.jpg

 

Gibson:

gibson-wrap.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κάνεις αυτό στη στρατ,είναι κρίμα για το όργανο. :'(

Αν σε παίρνει βρες μια τέλε (καλύτερα όχι String Through) και βάλε της Bigsby. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.vibramate.com/vibramate-v5-install.html  

με το vibramate δεν θελει τρυπημα

 

Τα εχεις μπερδεψει λιγο,αν η κιθαρα φοραει tuneomatic δεν θελει τρυπημα (δηλ.ειναι σε στυλ Les Paul) αν ειναι strat θελει οχι απλως τρυπημα αλλα...ανακατασκευη....

 

Παντως γιατι να βγαλει καποιος το καλυτερο τρεμολο που φτιαχτηκε ποτε και να βαλει ενα ,λειτουργικα,υποδεεστερο δεν μπορω να το καταλαβω.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανο κοιτα αυτο http://www.vibramate.com/vibramate-v5te-install.html

 

Οπως ειναι αυτο που ξαναβιδωνει εκει που ηταν η γεφυρα ετσι να βιδωσει και το αλλο στην στρατ στις ηδη υπαρχουσες τρυπες του τρεμολο. και να ειναι γεφυρα και bigsby ενα πραμα ολο. Οι χορδες δεν θα ερχονται μεσα απο το σωμα.

 

Αλλα μαλλον δεν γινεται η τουλαχιστον δεν το εχω δει πουθενα!

 

ΝΑ ρωτησω κατι αλλο γιατι ειπατε μερικοι οτι ειναι κατωτερο δηλαδη πως υστερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε αυτο παιζει,θα πρεπει να κοψει το pickguard & να βαλει tele μαγνητη,επισης μια και ειναι am std θα πρεπει να αφαιρεσει και τα studs του τρεμολο & να τρυπησει το σωμα (οι τρυπες στις strat ειναι offset δηλ.σε διαφορeτικο σημειο απο τις vintage tele ).

επισης δεν μπαινει σε american standard telecaster (οι τρυπες βιδωματος στο σωμα ειναι σε αλλη θεση & ειναι 3 αντι 4)

 

κατσε ομως να αγορασω ενα να βαλω σε καμμια απο τις tele μου,ωραιο φαινεται!

 

ΝΑ ρωτησω κατι αλλο γιατι ειπατε μερικοι οτι ειναι κατωτερο δηλαδη πως υστερει?

 

δεν μπορει να κανει σηκωματα μονο κατεβασματα και αυτα περιορισμενα.

 

επισης ειναι ελαφρος..εφιαλτης το αλλαγμα τον χορδων αν δεν εισαι εκπαιδευμενος. ;D

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανο κοιτα αυτο http://www.vibramate.com/vibramate-v5te-install.html

 

Οπως ειναι αυτο που ξαναβιδωνει εκει που ηταν η γεφυρα ετσι να βιδωσει και το αλλο στην στρατ στις ηδη υπαρχουσες τρυπες του τρεμολο. και να ειναι γεφυρα και bigsby ενα πραμα ολο. Οι χορδες δεν θα ερχονται μεσα απο το σωμα.

 

Αλλα μαλλον δεν γινεται η τουλαχιστον δεν το εχω δει πουθενα!

 

ΝΑ ρωτησω κατι αλλο γιατι ειπατε μερικοι οτι ειναι κατωτερο δηλαδη πως υστερει?

 

Μα αυτό ακριβώς σου γράφω κι εγώ. Τώρα στη Strat σου οι χορδές διαπερνάνε το σώμα (μπαίνουν από την πίσω πλευρά του τρέμολο). Με Bigsby οι χορδές πλέον δεν θα διαπερνάνε το σώμα, και γι αυτό γράφει ο Ry αυτό:

 

...Ο ηχος πως θα αλλαξει? Τι εννοει ''Ry thinks the guitar has a lot more high-end and harmonics because the strings aren't through the body anymore.''...

 

Κατώτερο το bigsby είναι γιατί σαν λειτουργία (με το ελατήριο) είναι πιο ανακριβές αλλά και χειρότερο σε αίσθηση από το τρέμολο μιας strat. Ρώτα και μας που λουστήκαμε αντίστοιχο τρέμολο στην Teisco του 71!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου