Προς το περιεχόμενο

τι να κανω με το nut της ακουστικης??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μου φαίνεται ότι πρέπει να λογικευτούμε λίγο και να πάψουμε να είμαστε ακριβοί στα πίτουρα.

 

Έχουμε όλοι αποδεχτεί ότι ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο, κλπ, κοστίζει πολύ περισσότερο για να το συντηρήσουμε, στον κύκλο ζωής του, απ'ότι να το αγοράσουμε. Γιατί θα πρέπει οι κιθάρες να διαφέρουν?

 

Επίσης να θυμίσω ότι τα "έτοιμα" nut έρχονται κομμένα για συγκεκριμένο πάχος χορδών.

 

Σαφώς και το DIY έχει τη θέση του, αλλά σ'αυτό το φόρουμ κάπου το έχουμε παρακάνει. Πάρα πολλοί είναι πεπεισμένοι ότι μπορούν να φτιάξουν με 700 ευρώ καλύτερη κιθάρα από τον Tom Anderson, ότι μπορούν να πειράξουν τα πάντα στην κιθάρα τους μόνοι τους (από κλειδιά και μαγνήτες μέχρι τάστα) ώστε "να μην τους κοροϊδέψει ο μάστορας". Η αλήθεια είναι ότι ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ τα καταφέρνουν πραγματικά και αν βλέπαμε από κοντά τα αποτελέσματα των προσπαθειών τους θα γέλαγε κάθε πικραμένος.

 

Ναι λοιπόν, 50 ευρώ στο μάστορα για κιθάρα των 150, αλλιώς διακινδυνεύεις να δώσεις 50 ευρώ (έτσι κι'αλλιώς) + το κόστος των δικών σου προσπαθειών.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σορρυ καταρχας για της καθιστεριμενες απαντισεις αλλα ειχα μαθημα και επειδη εχω παλι σε μιση ωρα θα απαντισω λιγο πολυ σε ολα αλλα γενικα οχι συγκεκριμενα ;D ;D παιρνω το μεσημερι 3 λεπτα πριν ανοιξω το θεμα σε γνωστο κιθαρομαγαζο στην αθηνα (ονοματα δεν λεμε) και λεω: εχω μια ακουστικη θελω να αλλαξω το νατ και να περασω χορδες ποσο θα παει?? και μου απαντα: 50 νατ+εργασια +οσο πανε οι χορδες... κοκκαλο ο δικος σου, απαντω ευχαριστω γεια και το κλεινω.. αφου περασα το 1ο εγκεφαλικο σκεφτομαι.. 50 ολοκληρα ευρω για ενα νατ???????? με 50 ευρω περνω πεταλι μεταχειρισμενο... σιγουρα στο μαγαζι θα ξερουν πιο καλα απο εμενα και θα εχουν αλλαξει 1234143141 νατς αλλα ενας μεσοαστος ειμαι και εγω και δεν μπορω να πληρωνο το καθε τι τοσο... οποτε πηρα τη πρωτοβουλια να το αλλαξω μονος.. ο λογος που θελω να το αλλαξω ειναι γιατι ποτε δεν θυμομουν τι χορδες φοραει και εβαζα αλλοτε 11αρες αλλοτε 10αρες με αποτελεσμα να τριφτει πολυ και τωρα που θελω 10αρες να τριζει η ρε.. παντος οτι και να μου πειτε πλεον μαστορα ξεμαστορα εγω θα το αλλαξω γιατι αν δεν πειραματιζομασταν στο τελος και για χορδες θα πηγεναμε στο μαστορα και θα μας επερνε 50 ευρω για την εγκατασταση.. σε ποιο μαγαζι θα εβρισκα κοκκαλινα νατς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος οτι σου ειπαν κατι τετοιο?δηλ.οτι ενα ακοπο nut κανει...50 ευρω ? :o :o :o :o

 

ΑΝ σου ειπαν κατι τετοιο απλα μιλησες με ΚΛΕΦΤΕΣ.

 

ΟΛΟΙ οι σοβαροι μαστορες στην Αθηνα χρεωνουν 50 ευρω την ΠΛΗΡΗ τοποθετηση και κοψιμο του nut ΜΕ τα εργατικα.

 

Βεβαιωσου οτι καταλαβες καλα.

 

Ενα κοκκαλινο ακοπο nut κανει 2-3 ευρω & ενα pre-slotted tusq 6-9 ευρω.

 

Αφου θα το κανεις μονος σου παρε ενα pre-slotted tusq μια και ειναι πολυ δυσκολο χωρις τις καταλληλες λιμες (κανουν πολλα χρηματα) να κοψεις σωστα ενα nut απο την αρχη, pre-slotted tusq νομιζω οτι πουλανε αρκετα μαγαζια στο κεντρο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ σου ειπαν κατι τετοιο απλα μιλησες με ΚΛΕΦΤΕΣ.

Μάλλον του είπαν 50 το nut με την εργασία + τις χορδές και απλά δεν το κατάλαβε, δεν εξηγείτε αλλιώς. Αλλά και πάλι....

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι να σου στειλω καποιο link να κατεβασεις και να δεις ποια ειναι η διαδικασια φτιαξιματος ενος νεου nut?

Επειτα μπορεις να εχεις μια αποψη για το αν καποιοι ειναι απατεωνες η οχι! Διοτι χωρις παρεξηγηση μου την σπαει οταν ασχετοι απλως υποθετουν κατι και ισοπεδωνουν πραματα!

 

πες μου και σου στελνω τα links με Π.Μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά και πάλι....

 

δεν υπαρχει "αλλα και παλι",προσωπικα κοβω nut στις κιθαρες μου και ουτε για ΠΛΑΚΑ δεν θα εκανα τη δουλεια αυτη (αν την εκανα) για καποιον αλλον με κατω απο 50 ευρω αμοιβη (μονο τα σωστα εργαλεια και οι λιμες μου εχουν στοιχισει 150 ευρω),επισης δεν γνωριζω κανεναν ειδικευμενο τεχνιτη που να αμοιβεται με κατω απο 20 ευρω /ωρα.

 

ενα σωστο σετ -απ (ναι μεσα σε αυτο περιλαμβανεται και το τελεια κομμενο nut )ειναι αυτο που πραγματικα κανει τη διαφορα και οδηγει τον κοσμο σε συμπερασματα¨του τυπου "ο ταδε φτιαχνει φοβερες κιθαρες" ή "επαιξα μια ταδε και ειναι 10 φορες καλυτερη απο τη Φεντερ" ,οταν ομως ερθει η ωρα να το κανουμε στις δικες μας "ταπεινες" κιθαρες μας πιανει η τσιγκουνια......

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθαρα (οσο φτηνη και να ειναι) με ενα τελεια κομμενο nut,fret dressing level & crown & set up θα παιζει σαν την καλυτερη Suhr..... ;)

 

οταν το καταλαβουμε αυτο θα παψουμε να ειμαστε ακριβοι στα πιτουρα και φτηνοι στο αλευρι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι να σου στειλω καποιο link να κατεβασεις και να δεις ποια ειναι η διαδικασια φτιαξιματος ενος νεου nut?

Επειτα μπορεις να εχεις μια αποψη για το αν καποιοι ειναι απατεωνες η οχι! Διοτι χωρις παρεξηγηση μου την σπαει οταν ασχετοι απλως υποθετουν κατι και ισοπεδωνουν πραματα!

 

πες μου και σου στελνω τα links με Π.Μ

 

Φιλαρακι το παλικαρι ειπε οτι του ζητησαν 50 ευρω ΜΟΝΟ για το nut.

Oποτε και πυρηνικη φυσικη να θελει να εφαρμοσεις για να το φτιαξεις, ειναι απατεωνες

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ειπαν καθαρα 50 ευρω νατ και εργατικα ειμαι σιγουρος!! υπαρχουν 2 σεναρια

 

α. να κοβουν το κοκκαλινο νατ που οντος μπορει να ειναι δυσκολη δουλεια αλλα δεν πιστευω οτι αξιζει τοσο και σε καμια περιπτωση δεν θα τα εδινα ακομα και να αξιζε (ειπαμε ειμαι μεσοαστος με κιθαρα των 300 Ε)

 

β. να βαζουν ενα νατ και απλα να γουσταρουν τοσο να το χρεωνουν.. γιατι σας ειπα στον συντομο διαλογο ουτε εγω ειπα οτι θελω να μου το κοψουν εκεινη την ωρα ουτε αυτος αλλα ειπα τη λεξη αλλαγη νατ που εγω τουλαχιστον θα καταλαβαινα το β..

 

οπως και να εχει πιστευω πως ειναι καλο ενας κιθαριστας να εχε καποιες γνωσεις και μιας και πιανουν τα χερια μου θα δοκιμασω μονος μου.. αν δεν κατσει καλα λογικα θα το καταλαβω με τον κερο εκτος και αν κατσει χαλια και στην επομενη αλλαγη χορδων θα ξαναδοκιμασω μεχρι να μαθω.. στην τελικη ετσι εμαθα να αλλαζω και χορδες σιγα δεν ειπα και οτι θα μετρατρεψω την κιθαρα σε μπασο.. ευχαριστω παντος για συμβουλες/ παρατηρησεις... και τωρα μπορουμε να συνεχισουμε να τρωγομαστε ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομαι ΜΟΝΟ στην εργασια για το κοψιμο και τοποθετηση και ΟΧΙ για σκετο το Nut! Εννοειτε πως ενα nut ακομα και κοκκαλινο στοιχιζει το πολυ 2-3 euro ;-)

 

Παντος αν καποιος θελει να δει την διαδικασια απο αληθινο επαγγελματια οπως ο Erlewine τοτε ας στειλει ενα ΠΜ να του ανεβασω τα videos. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι να σου στειλω καποιο link να κατεβασεις και να δεις ποια ειναι η διαδικασια φτιαξιματος ενος νεου nut?

Επειτα μπορεις να εχεις μια αποψη για το αν καποιοι ειναι απατεωνες η οχι! Διοτι χωρις παρεξηγηση μου την σπαει οταν ασχετοι απλως υποθετουν κατι και ισοπεδωνουν πραματα!

 

πες μου και σου στελνω τα links με Π.Μ

Φίλε μου, κάνω service σε όργανα απο το 1999, ξέρω τι τιμές παίζουν και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, αλλά και εδώ στη Ρόδο.

Το απωρημένο μου ύφος δεν είναι γιατί δεν έχω ιδέα, είναι για το γ@μ0τ0 της υπόθεσης.

Όσο και να κόστισαν τα εργαλεία για να φτιάξεις το nut, κάνεις απόσβεση μετά απο 10 nut που θα φτιάξεις και όχι μετά απο 2-3. Δηλαδή επειδή δεν έχουμε πολύ δουλειά καθημερινά, θα πρέπει να βγάλουμε τα έξοδα του μήνα με 2-3 σέρβις? Εγώ ντρέπομαι να πάρω σε κάποιον 50 ευρώ για ένα νατ και να μην πούμε τις τιμές για τα σετάπ, που τα κοστολογούν ανάλογα με την τιμή του οργάνου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου