Προς το περιεχόμενο

Θεσσαλονίκη Ώρα Μηδέν


Giorgos_Oikonomou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ρε συ. Το Μοντάζ ήταν μετά. Αυτό που λέω εγώ ήταν πριν. Στη Χρυσ. Σμύρνης πολύ κοντά στο Berlin.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην Αθηνα υπαρχουν χωροι, γιατι αντι να γκρινιαζουν για την ελλειψη τους... τα βαζουν κατω και τους φτιαχνουν μονοι τους. Μαζαψε μια παρεα με φαντασια, δημιουργικοτητα, οργανωση και παθος και μπορεις να κανεις θαυματα.

Απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθηνα υπαρχουν χωροι, γιατι αντι να γκρινιαζουν για την ελλειψη τους... τα βαζουν κατω και τους φτιαχνουν μονοι τους. Μαζαψε μια παρεα με φαντασια, δημιουργικοτητα, οργανωση και παθος και μπορεις να κανεις θαυματα.

Απλα.

 

+100 αλλά όχι μόνον στην Αθήνα  8)

 

Δείτε και αυτό:

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=174

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι για την κατάσταση όπως την περιγράφετε δεν φταίει η υπαρξη ή όχι πολλών διασκευομπαντών και λίγων συγκροτημάτων με καλό-φρέσκο δικό τους υλικό, όπως αναφέρθηκε πριν. Δεν νομίζω ότι σκοτίζεται ιδιαίτερα ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού (ο οποίος θέλει να βγάλει φράγκα και όχι να ανακαλύψει τους Έλληνες Muse-Tool) για το ποια μπάντα 8α έρθει και πως θα παίξει, αλλά για το πόσο κόσμο θα μαζέψει.

 

Ατάκες επιχειρηματία-ιδιοκτήτη μπαρ στη Σαλόνικα:

 

''αν παίξετε σε μένα, πόσο δικό σας κόσμο θα φέρετε?''  ::)

''τι? έχετε δικά σας κομμάτια? ΟΚ παίξτε 4-5 αμα είναι αλλά όχι παραπάνω γιατί ο κόσμος επειδή δεν θα τα ξέρει θα βαρεθεί και θα φύγει''  ::)  ::)

 

Γενικά αν παίξεις σε ένα μαγαζί και δεν πάει ο ιδιοκτήτης όπως θα ήθελε, δεν έχεις και πολλές ευκαιρίες να ξαναπαίξεις (ανεξάρτητα το ΠΩΣ παίζεις).

 

Και το άλλο κακό είναι ότι αν θέλεις να κάνεις άνοιγμα προς Σαλόνικα, πρέπει κατά πολύ να προσαρμόσεις το πρόγραμμά σου σε μάλλον πιο λάιτ, χιλιοπαιγμένα ακούσματα...μπας και ρίξεις άδεια για να πίασεις γεμάτα...

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω είναι η γνώμη μου για τη Σαλόνικα, όχι γενικά...στην επαρχιακή πόλη που είμαι τα πράγματα είναι όσο να'ναι πιο ''οικογενειακά''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Dear Lord Goumis

Πίστεψε με, η ίδια νοοτροπία «πόσους θα φέρετε» ισχύει 100% και στην Αθήνα- προσωπικά το έχω δει να γίνεται κατά κόρον. Συμφωνώ και επαυξάνω ότι πλέον το μόνο που νοιάζει τους κλαμπάδες είναι να τους πας κόσμο και χέστηκαν για το πώς παίζεις. Τον τελευταίο καιρό έχω δει σε μπαράκια «μπάντες- εγκλήματα», που άλλες εποχές δεν θα τολμούσαν να περάσουν ούτε έξω από το μαγαζί. Όμως τώρα παίζουν (μπρρρρρ) και ο τύπος βλέποντας ότι του γέμισαν το μαγαζί, τους λέει πότε θα ξαναπαίξετε… Τείνω στο συμπέρασμα ότι πλέον, οι κλαμπάδες όταν κλείνουν μπάντες (ορισμένες φορές) δείχνουν μια κιθάρα και όποιος απαντήσει σωστά- α… μια κιθάρα- και μάθουν ότι έχεις μεγάλη παρέα (+100 άτομα), σου λένε… ανοίξαμε και σε περιμένουμε. Και αυτά που σου λέω είναι Αθηναϊκά…

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαγαζί του Πίγγου ήταν πάνω απο τη Σβώλου σ' ένα στενό και λέγονταν MONTAZ. Το στέκι των ποζεράδων.

 

Σωστός, και μάλιστα είχε οργανώσει και Rock σύλλογο περί το 1992 με βάση το μαγαζί του. Φυσικά αυτοί εννοούσαν περισσότερο "κλασικό ροκ" και "ποζερο-ροκ" σύλλογο (και είχαν μαζευτεί άτομα άνω των -άντα) αλλά εμείς τότε σαν άβγαλτα σχολιαρόπαιδα που ήμασταν δεν το ξέραμε όταν είδαμε το σχετικό flyer και είχαμε "εγγραφεί". Σαν τη μύγα μες στο γάλα ήμασταν στις τακτικές συνελεύσεις της Κυριακής (αφού παίζαμε punk/new wave)... ;D

 

Βέβαια δεν έχω παράπονο, τα πρώτα live της ζωής μου χάρη στο σύλλογο τα έκανα (ακόμα και μαζί με τον Πίγγο) και είχαμε και προνομια (φτηνότερα εισιτήρια σε live κλπ).

 

Πάντως, και για να μείνουμε στο θέμα, τότε υπήρχε μεγάλη συναυλιακή κίνηση αλλά κυρίως στο Πανεπιστήμιο - στέκι ΦΛΣ και Βιολογικού, λίγο Νομική και Αρχιτεκτονική, κάθε βδομάδα είχε σίγουρα 2-3 live, με πάμφθηνα εισιτήρια, ποτά κλπ. Σε μαγαζί δύσκολα έβλεπες live τότε...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω θυμάμαι ξύλο πάνκηδων-skinheads-μεταλλάδων στη γωνία του Snoopy. Όλοι να βαράνε (κλωτσάνε όσους ήταν κάτω) όλους! Αυτές ήταν εποχές!

(Πώς το έλεγαν το μαγαζί του Πίγκου λίγο πιο κάτω από το Berlin;)

DANCING WAY και δεν ηταν του Πίγκου

το ξύλο της αρκούδας ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dancing Way; Κάτι άλλο θυμόμουν εγώ... Τεσπαν. Και ο Πίγκος τι έκανε εκεί; Απλά δούλευε μπαρ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPTEMPO!!!!! Γεια σου ρε Alder!!! Αυτό ήταν!!!! Σωστός!!! Είχε και κάτι λαιβάκια εκεί κάποιες φορές. Είχαμε παίξει κι εμείς μια φορά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου