Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. speaker dummy load


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παίδες!

 

Θα ήθελα να φτιάξω ένα dummy load για τον ενισχυτή μου (blues jr - 15w λάμπα) ωστε να μπορώ να ηχογραφώ εσωτερικά μέσω cab simulator και το power section του ενισχυτή (ο δικός μου δεν έχει λουπα ούτως η άλλως αλλά το αναφέρω χάρην γενικότητας)

 

Η ιδέα είναι απλή, απο ό,τι έχω καταλάβει πρόκειται για την αντικατάσταση του ηχείου με αντίσταση με wattage ικανό να μετατρέψει την ενέργεια που παρέχει ο μετασχηματιστής εξόδου σε θερμότητα.

 

επειδή όσο απλό και να φαίνεται κάτι στο σχέδιο, ωστόσο όταν οι συνέπειες μπορεί να είναι ένας χαλασμένος ενισχυτής σε πιάνει ένας φόβος, θα ήθελα να σιγουρέψω ορισμένα πράγματα :)

 

κατ'αρχήν είναι ανάγκη να βρώ αντιστάσεις που συνολικά να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ 16 ohm? (όσα και το ηχείο)

τί συμβαίνει αν συνολικά η κατασκευή έχει 17 και τί αν έχει 15?

μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ελάχιστα μεγαλύτερη αντίσταση για να λάβουμε υπ'όψην και την ενέργεια που χρησιμοποιεί το ηχείο για να δονειται?

 

το wattage των αντιστάσεων θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 15 watt (όσο και τα ονομαστικά watt του ενισχυτή) ή μήπως δεν υπάρχει περιορισμός και να βάλω 25-50 watt ωστε ναχω το κεφάλι μου ήσυχο?

 

οι συνδέσεις μεταξύ των αντιστάσεων καλό είναι να γίνουν με καλάι ή μήπως να χρησιμοποιήσω "καβουράκια" για να μη λιώσει το καλάι απο τη θερμότητα που αποβάλλουν οι αντιστάσεις?

 

αν χρησιμοποιήσω πχ 1 αντίσταση 16 ohm / 25 watt τότε μπορώ να τη συνδέσω σε ενισχυτή max 25 watt ενώ

αν χρησιμοποιήσω 2 αντιστάσεις των 8 ohm / 25 watt σε σειρά τότε μπορώ να τις βάλω σε 50watt ενισχυτή?

 

το όλο εγχείρημα θα το ξεκινήσω με το που θα τελειώσει η εξεταστική μου, απλά μαζεύω απο τώρα τις πληροφορίες :)

θα ανεβάσω φωτογραφίες καθώς θα το φτιάχνω ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βοηθάει, το είχα ήδη κοιτάξει βέβαια, αλλά το πρόβλημά μου είναι οτι δε βρισκω τυποποιημένες αντιστάσεις στις τιμές που γράφει

 

γενικά το σχέδιο είναι απλό, δεν ξέρω αν θα φτιάξω κάτι σαν αυτό που λίνκαρες ή κάτι ακόμα πιο απλό για 16 ohm μόνο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά σε κανένα smartkit μαγαζί θα βρείς, αλλά εγώ έχω βρεί και εδώ

https://taweber.powweb.com/store/resord.htm

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ!

χμμ όλο και περισσότερο πείθομαι οτι δε τρέχει και τίποτα αν δεν είναι ακριβώς η ίδια αντίσταση

απλά είναι ο φόβος της άγνοιας ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε έχεις δει ποτέ διάγραμμα αντίστασης ως προς συχνότητα για μεγάφωνο;

 

η τιμή 8Ω ή 16Ω ή 4Ω είναι ΜΕΣΗ τιμή

 

βεβαίως και δεν πειράζει αν δεν είναι ακριβώς 16Ω 

 

και φυσικά καλό είναι η ισχύς που μπορεί να σηκώσει να είναι μεγαλύτερη από την ισχύ που πράγματι θα δεχθεί η αντίσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησιμοποιήσω πχ 1 αντίσταση 16 ohm / 25 watt τότε μπορώ να τη συνδέσω σε ενισχυτή max 25 watt ενώ

αν χρησιμοποιήσω 2 αντιστάσεις των 8 ohm / 25 watt σε σειρά τότε μπορώ να τις βάλω σε 50watt ενισχυτή?

 

Ναι, μόνο που θα αφήνεις και failsafe margin. Δηλαδή με μια 25W αντίσταση μην της δώσεις παραπάνω από 20W.

 

Mε 2 αντιστάσεις 8Ω/25W σε σειρά (ώστε να έχεις 16Ω) μη βάλεις παραπάνω από 40W. κ.ο.κ.

 

Επειδή όμως οι αντιστάσεις ισχύος παραπάνω από 8-10W είναι αρκετά ακριβές, σου συνιστώ να πάρεις τέτοιες που είναι πάμφθηνες και να κάνεις τους συνδυασμούς σου.

 

πχ για αντίσταση 16Ω και 15W φορτίο, μπορείς να συνδέσεις 3 αντιστάσεις 47Ω (τυποποιημένη τιμή) 5 ή 8 W η καθεμία παράλληλα μεταξύ τους. Έτσι θα έχεις αντίσταση ~16Ω και ισχύ 15 ή 24 Watt (oριακά).

 

Πάντως δεν κατάλαβα τί ακριβώς θες να πετύχεις...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτομουν και γω αυτο το diy dummy load...

 

Πειραζει που μου φαινεται πραγματικα περιεργο να ειναι τοσο απλο? ???

Επισης, πως γινεται να συνδεσουμε και cab sim μαζι με αυτο, για να γινει ηχογραφηση?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε έχεις δει ποτέ διάγραμμα αντίστασης ως προς συχνότητα για μεγάφωνο;

 

η τιμή 8Ω ή 16Ω ή 4Ω είναι ΜΕΣΗ τιμή

 

όχι δεν έχω δεί, θα το ψάξω βέβαια και εγώ αλλά μήπως μπορείς να το εξηγήσεις, να μαθαίνουμε και τίποτα? ;D

 

δηλαδή ανάλογα την συχνότητα που ταλαντώνεται, παρουσιάζει διαφορετική αντίσταση?

 

 

babtua είδα στο banzai οτι οι 25-50 watt αντιστασεις έχουν και ψύκτρες κολλημένες πάνω που ίσως είναι καλό για να μη χρειαστεί να βάλω ανεμιστηράκι και το κόστος ειναι στα 5 ευρώ που δε μου φαίνονται ακριβά

βέβαια δεν έχω και αίσθηση του μεγέθους, μπορεί να είναι τίποτα τέρατα ;D

 

σχετικά με τις κολλήσεις, να τις κάνω όλες κανονικά με κολλητήρι και καλάι?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να συνδέσεις και το μεγάφωνο μαζί με το dummy load (για να ρίξεις τη συνολική ισχύ ας πουμε που φτάνει στο μεγάφωνο), πάρε 3 αντιστάσεις με στοιχεία 15Ω/5W και συνδεσμολόγησε το πράμα ως εξής:

 

                        ____

                        \    /

+-----/\/\/\-------|_|-------+

|                                       |

|                                       |

+-----/\/\/\-------/\/\/\-----+

|                                       |

|                                       |

|                                       |

+----------- O   O ----------+

                 INPUT

 

 

Το μεγάφωνό σου τότε θα παίρνει το 1/4 της ισχύος σου (δηλαδή ~3,5W στην περίπτωση του Blues Jr.) Οι αντιστάσεις 5W δε θα σου βγουν παραπάνω από 1-2€ και οι τρεις μαζι...

 

Ναι οι κολλήσεις κανονικά με καλάι και κολλητήρι, δεν έχεις πρόβλημα...

 

(παρεμπιπτόντως, αυτή είναι και η συνηθέστερη συνδεσμολογία και στις καμπίνες με 4 μεγάφωνα, απλά αντί για αντιστάσεις έχει μεγάφωνα...  ;) )

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου