Προς το περιεχόμενο

Tι λαμπες και μεγαφωνο για Hot Rod Dlx?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ξερω οτι εχει συζητηθει ο hot rod deluxe ...αλλα επειδη εχουν προταθει καποιες λυσεις που δεν τις κατεχω καθοτι ασχετος με ηλεκτρονικα θα ηθελα να μου προτεινετε.... τι λαμπες να του βαλω και τι μεγαφωνο ...απο αυτους που εχουν δοκιμασει τα περισσοτερα....και οποιος απαντησει να μου πει και που μπορω να τα κανω αυτα... ;D sorry για την ταλιαπωρια...θελω να εχει σκασιμο οσο γινεται περισσοτερο ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ολες οι λυχνιες στα ιδια εργοστασια κατασκευαζονται πανω κατω (3 στην Κινα,2 στη Ρωσια και ενα στην Τσεχια)

 

Πολυ καλες τελικες ειναι οι JJ 6L6-GC& οι TAD 6L6GC-STR δεν ειναι βεβαια στα επιπεδα των  NOS RCA Blackplate η των NOS Philips-ECG 7581A αλλα ειναι σιγουρα καλυτερες απο τις στοκ.

 

Για προενισχυτικες οι 12ΑΧ7 της jj ειναι μια χαρα (και οι στοκ τρωγονται)

 

Για μεγαφωνο εγω ειχα βαλει ενα Eminence Tonker & ο ενισχυτης απο απλα καλος εγινε εξαιρετικος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές και θεμιτές όλες οι συμβουλές που θα πάρεις από τα παιδιά, αλλά θα πρότεινα οπωσδήποτε να ρίξεις και μια ματιά στο http://studentweb.eku.edu/justin_holton/

 

FYIW, σε έναν φίλο είχα δώσει για τον HRD ένα ζευγάρι NOS RCA Metal Cans 6L6 και είχε μείνει πολύ ενθουσιασμένος. Δεν έχω ιδία άποψη πως ακούγονται σε HRD. Παρεπιτόντως προσυπογράφω τις Blackplate που λέει ο SF.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερο site και κουφαθηκα κι ολας μια και ειχα κανει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο στον δικο μου και ηταν απο τους πιο καθαρους και γεματους 1χ12 ενισχυτες που ειχα ακουσει ποτε μου (αλλα ΤΡΑΓΙΚΑ δυνατος οποτε τον εδωσα)

 

If you're looking for max clean, you won't be able to get much more from a perfectly matched pair of NOS JAN Philips 7581A power tubes with a balanced 12AT7 phase inverter—the only time matching really becomes an issue is when you're trying to get as clean as possible. To get even more clean headroom you could replace all the preamp tubes with 12AT7s. Check out this quote from a Deville user..

 

Το ξαναλεω: ο ενισχυτης αυτος ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ πολυ απο το στοκ μεγαφωνο του και τις αθλιες (Groove Tubes) λυχνιες του.

 

Με λιγη αγαπη και τρυφεροτητα (και καμμια 100αρα ευρα ;D) ολοι οι ενισχυτες της σειρας HRD (απο τον Pro Jr μεχρι και τον Deville ) μπορουν να γινουν ενισχυταρες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω και γι αυτό στου κολλητού μου άλλαξα λυχνίες (σε πρώτη φάση με NOS Phillips) και τις 12ΑΧ7 με 12ΑΤ7....

Μάλιστα έμαθα ότι κάποιος πουλάει έναν τέτοιον και 99% θα τον αγοράσω. (Ακουσα αυτόν του φίλου μου κι έπαθα πλάκα).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως, σε μια κουβέντα που είχα με το φιλαράκι μου για τον HRD και την αλλαγή μεγαφώνου, με ρώτησε για το Cannabis Rex. Πέρα του ότι ίσως είναι από τα λίγα μεγάφωνα που όταν καεί νοιώθεις ευτυχισμένος  ;D , γνωρίζετε κάτι άλλο ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ΑΚΡΙΒΑ!

Εμ βέβαια. Το καράβι απ΄τη Περσία στοιχίζει.

 

Από ήχο όμως;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει στο βιβλίο:

 

http://www.amazon.com/Guitar-Amp-Handbook-Understanding-Amplifiers/dp/087930863X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1226046419&sr=1-1

 

ότι το κύριο ατού ήταν ότι πετύχαινε λεπτότερο κώνο λόγω μεγαλύτερης αντοχής του υλικού. Δε θυμάμαι τα σχόλια πέρι ήχου αλλά θα το τσεκάρω πάλι το βράδυ και θα σου πω. Βέβαια απλά θα σου μεταφέρω την υποκειμενική άποψη του συγγραφέα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου