Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig 4 αποριες


stratocasterakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν ενα μηνα ανακαλυψα το guitar rig.....well....έπαθα πλακα!Πολυ καλη εξομοιωση(σε σημειο που να νομιζεις οτι εχεις το real thing) και γενικα ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος....

 

Επειδη ομως ειμαι λιγο Noobaki πανω σε αυτο το θεμα πάμε στις απορίες μου

 

 

1)εχω βαλει asio4all και το latency ειναι 20ms στα 256 samples......με ένα audio interface σαν αυτο http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm θα εχω:

 

  a)πολυ λιγότερο latency με παραπάνω samples

  b)λιγότερο θορυβο

  c)καλύτερη ποιότητα ηχου

 

σωστά?

 

2)βλεπω στο youtube καποιοι να παιζουν με guitar rig σε rockαδικο preset kαι οταν χαμηλωνουν την ενταση ΑΠΟ ΤΟ KNOB της κιθαρας ο ηχος τους καθαριζει...σε εμενα δε γινεται....why?

 

2)ΔΕΝ μπορω να κανω ελεγχομενο feedback....why?

 

3)ποσο πρεπει να ειναι το Input(αριστερα απο το noise gate πανω-πανω αριστερα) για να βγαινει σωστά η εξομοιωση??(χωρις να παραμορφωνεται δηλαδη,οσο ποιο "φυσικη" γινεται)

 

4)πως διαολο λειτουργει το loop machine?

 

5)όταν αλλαζω ενισχυτες , ο ήχος της κιθάρας δεν πολυαλλάζει...σα να μη λειτουργουν οι εξομοιωσεις σωστα....τι φταιει?

 

6)υπάρχει τρόπος να το ρυθμίζω ετσι ωστε να αλλαζω presets χωρις να παρω τα χερια μου απο την κιθαρα?Δε θελω να χανω χρονο όταν αλλαζω ηχους...θελω Instant πραγματα ;D ;D

 

7)πως γινεται να εχω ΚΑΘΑΡΟ ηχο(με εξομοιωσεις ενισχυτων εννοειται) χωρις να χρειαζεται να αυξομειωνω συνεχεια την ενταση απο τα ηχεια μου?Αμα ανεβαζω ενταση ενισχυτη και καμπίνας,το σημα παραμορφωνεται

 

αμα θέλετε,μπορω να ανεβασω μια ηχογραφηση για να δειτε τι παιζει.

 

 

 

αυτα μονο ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη εξομοιωση(σε σημειο που να νομιζεις οτι εχεις το real thing) και γενικα ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος....

 

όταν αλλαζω ενισχυτες , ο ήχος της κιθάρας δεν πολυαλλάζει...σα να μη λειτουργουν οι εξομοιωσεις σωστα....τι φταιει?

Αυτά τα 2 πως ταιριάζουν μαζί?

Σχετικά με το 1, θα έχεις λιγότερο latency (αν και λογικά μπορείς να αλλάξεις την τιμή αυτού που έχεις τώρα). Ο θόρυβος και η ποιότητα ήχου δε θα αλλάξουν τραγικά.

Σχετικά με το 2, παίζει ρόλο η κιθάρα και ο τρόπος που παίζεις.

Για feedback εννοείται πως δεν πρέπει να παίζεις με ακουστικά ;D και να έχεις και λιγο ψηλή ένταση.

Για το Noise gate καλύτερα να ψαχτείς λίγο μόνος σου.

Για να αλλάζεις presets πρέπει να έχεις το interface του guitar rig http://www.native-instruments.com/#/en/products/guitar/guitar-rig-kontrol/ που είναι σαν πεταλιέρα (νομίζω το είχα δει σε μια αγγελία εδώ).

Για καθαρό ήχο, διάλεξε έναν ενισχυτή που και στην πραγματικότητα βγάζει καλά καθαρά (πχ. φεντερ) και βάλε σωστές εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου