Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Gibson!!


Marios99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραία,.....κάνουμε τις επιλογές μας και φτιάχνουμε κάτι που μας αρέσει πολύ.

Και μετά?

Ερώτηση κάνω, έτσι?

www.warmoth.com

Και κράτα και κανα 2-3 χιλιάρικα... ;D (σε ευρώ)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμ τώρα κατάλαβα.....

 

παντως σε "φτιάχνει" μια χαρά για να τα σκάσεις

αμ δεν κατάλαβες...σε "προειδοποιεί" ότι θα τα σκάσεις...μόνο το bigsby έχει 250-300 ευρώ...πόσο θέλεις να πάει η υπόλοιπη κιθάρα? Μην μπερδευόμαστε με τις κινέζικες κατασκευές...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το θέμα του ενισχυτή είναι πάνω από όλα στα γκάζια.....

 

Εγώ που έχω Πολλές γκαζιάρες θα σου πώ ότι η αγαπημένη μου είναι μια φτιαχτή blueburst strat.

Διάλεξα ένα μανίκι G&L από ASAT maple Vintage, ένα σώμα ASH warmoth HSH, ένα τρεμολο Gallagham και μαγνητες P-Rails + SSL-4 κι έχω τα καλά της στρατ (πιάσιμο, σχήμα κλπ) μανίκι τέλειο και γκάζια του θανατά.....

Έχω δίπλα μου και μιά LP με EMG 85άρηδες αλλά δεν χρειάστηκε ποτέ........

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που είσαι αποφασισμένος για Gibson και αποκλειστικά για Gibson, θα σου πρότεινα μια Les Paul Studio αλλά ΟΧΙ τις φτηνότερες σειρές που πουλάει ο Thomann τις faded, αλλά αυτές που έχουν τους ίδιους μαγνήτες με μια satndard και μιλάω για τους Gibson 490R Alnico magnet humbucker in the neck position and the Gibson 498T.

 

Με έναν καλό λαμπάτο, κερδίζεις πολύ γκάζι, και αν μειώσεις gain έχεις χαλαρά slashιάρικους ήχους με πιο vintage διάθεση.

 

Βέβαια πολλά εξαρτώνται απο το setup σου, αν παίζεις με πετάλια ή όχι...σε ΄τι ενισχυτή κτλ κτλ...

 

Εναλλακτικά θα πρότεινα κιθαρόνι με EMG μαγνήτη. Απλά η Studio για μένα κερδίζει έδαφος και high gain και low gain..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κράτα και κανα 2-3 χιλιάρικα... ;D (σε ευρώ)

 

Καταϋπερβάλλεις. Με 1,5 είσαι άρχων...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταϋπερβάλλεις. Με 1,5 είσαι άρχων...

Aνάλογα τι φτιάχνεις...να σωματάκι όπως της προηγούμενης φωτογραφίας (εννοώ του site http://frankmontag.com/hobbys/custom_lp_style_guitar.htm), άνετα φτάνει με biding και laminate και λούστρα τα 500-600 ευρώ, τα καλά μπρατσάκια πάνε 250-300...το χιλιαρικάκι για τη βάση (με μεταφορές τελωνεία), το έχεις στο νερό...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνάλογα τι φτιάχνεις...να σωματάκι όπως της προηγούμενης φωτογραφίας (εννοώ του site http://frankmontag.com/hobbys/custom_lp_style_guitar.htm), άνετα φτάνει με biding και laminate και λούστρα τα 500-600 ευρώ, τα καλά μπρατσάκια πάνε 250-300...το χιλιαρικάκι για τη βάση (με μεταφορές τελωνεία), το έχεις στο νερό...

 

Και λιγα λες.

 

Παντως αν θες lespaulοειδες δεν νομιζω τα bolt on της warmoth να ειναι η καλητερη επιλογη.

 

Παντως ο ενδιαφερομενος θα επρεπε να μας δωσει περισσοτερα στοιχεια για αυτο που ψαχνει(με την λεξη γκαζια μπορεις να περιγραψεις πολλα διαφορετικα πραγματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου