Προς το περιεχόμενο

Τι Compressor???


RaindropGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Jam βγάζει δυο κομπρέσσορες: o ένας είναι ο Dynassor (κλώνος του παλιού Ross) και τον DanComp (κλώνος του Orange Squeezer). Eίναι διαφορετικοί σε ήχο και δυνατότητες... για αυτό σε ρώτησα τι ακριβώς δεν σου άρεσε στους προηγούμενους, και τι ακριβώς ψάχνεις που να είναι καλύτερο. Ο Οrange Squeezer έχει μόνο ένα διακόπτη, χρωματίζει και δεν είναι τόσο "καθαρός" κομπρέσσορας. Ο Ross κλασσικός αλλά για ορισμένους πολύ έντονος, ακόμη και σε ήπιες ρυθμίσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O Jam βγάζει δυο κομπρέσσορες: o ένας είναι ο Dynassor (κλώνος του παλιού Ross) και τον DanComp (κλώνος του Orange Squeezer). Eίναι διαφορετικοί σε ήχο και δυνατότητες... για αυτό σε ρώτησα τι ακριβώς δεν σου άρεσε στους προηγούμενους, και τι ακριβώς ψάχνεις που να είναι καλύτερο. Ο Οrange Squeezer έχει μόνο ένα διακόπτη, χρωματίζει και δεν είναι τόσο "καθαρός" κομπρέσσορας. Ο Ross κλασσικός αλλά για ορισμένους πολύ έντονος, ακόμη και σε ήπιες ρυθμίσεις.

 

Αυτό που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή είναι ένας Compressor ο οποίος να χρωμματίζει όπως λες...Αλλά δεν καταλαβαίνω όταν λες ότι δεν είναι καθαρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά δεν καταλαβαίνω όταν λες ότι δεν είναι καθαρός...

 

εννοει οτι ειναι αυτο ακριβως που ζητας (χρωματιζει) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Item-Demeter-Comp-1-COMPULATOR-Pedal-AWESOME-Best_W0QQitemZ270507476723QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item3efb8086f3

 

Ο καλύτερος κομπρέσορας προτεινόμενος μετά από χρόνια εμπειρίας απο τούς τεχνικούς του Sir David Gilmour

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Demeter/COMP-1+Compulator/25/1

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή είναι ένας Compressor ο οποίος να χρωμματίζει όπως λες...Αλλά δεν καταλαβαίνω όταν λες ότι δεν είναι καθαρός...

 

E αφού επιθυμείς έναν που να χρωματίζει, ο Black Finger είναι καλύτερος ΚΑΙ από λεμονάτο (αν και είναι δύσκολο να φανταστώ κάτι τέτοιο... ;D) Αυτό που εννοούσα για τον Orange Squeezer όταν έλεγα πως δεν είναι καθαρός δεν ήταν τόσο η παρουσία ελαφρού "χρώματος" αλλά το γεγονός πως όσο σηκώνεις το διακόπτη, δεν παίρνεις μόνο περισσότερο compression αλλά και μια μικρή "βρωμίτσα", η οποία μπορεί να σου αρέσει, μπορεί και όχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κι αυτούς

 

 

http://www.pedalspluseffectswarehouse.com/Compression_s/45.htm

 

Προσωπικά και μετά από αρκετούς compressors κατέληξα να μου ταιριάζει ο T-Rex Comp Nova, ο οποίος δεν αλλοιώνει καθόλου τον τόνο σου.

 

Επίσης σου προτείνω και Keeley 2-knob ασυζητητή και Barber

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιας και προσφατα αγορασα compressora εχω να σου πω τα εξης!

 

Ακουσα κυριως τον keeley τον  dynossor (jam) τον mxr. Η αληθεια μου ειναι οτι δεν πολυ καταλαβα της διαφορες ενος κομπρεσορα των 250 ευρω με τον 150 και τον 90.

 

Ο keeley ακουγοταν καλυτερος αλλα δεν καταλαβα σε τι! Αν δεν λυπομουνα τα λεφτα θα τον ειχα παρει (αυτον με τα 4 κουμπια).

Επειδη τα λυπηθηκα πηρα τον mxr. ;D

 

Επισης ο dynassor ειναι τοσο διακριτικος που δεν καταλαβαινα τιποτα! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα ταπεινα μου...αυτια ο καλος κομπεσορας ειναι αυτος που κανει την... δουλεια του χωρις να ακουγεται αυτο το ενοχλητικο παφ-πουφ οταν χρησιμοποιειται σε καπως υπερβολικες ρυθμισεις.

Εγω εχω 2 χρονια + αυτον της barber και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την διαυγεια  του και την "διακριτικοτητα " που τον χαρακτηριζει λογω της δυνατοτητας μιξης του σηματος.

Αν θελεις δοκιμασε τον κι αυτον ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου