Προς το περιεχόμενο

Monitors ή Stand Speakers με εξωτερικό ενισχυτή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Γράφω πρώτη φορά στο Noiz αν και το παρακολουθώ καιρό. Σίγουρα έχει γίνει καλή δουλειά στο site και εκτός απο πολλές πληροφορίες υπάρχει και ενα ευχάριστο κλίμα. :) Έχω τον εξής προβληματισμό :?: : Ακούω μουσική κυρίως από το pc και είναι καιρός να αντικαταστήσω τα παλία μου 5.1 ηχεία με ενα στερεφωνικό συστημα. Έλα ομως που δεν ξέρω αν κοντά στα 350+ euros είναι καλύτερο να αγοράσω 2 monitors ή να προτιμήσω 2 speakers + ενισχυτή. Ποιό θα αποδίδει καλύτερα? :?: :?: Μιας και είμαι μπασσίστας θα προτιμούσα μια ιδιαίτερη έμφαση στις σωστές χαμηλές συχνότητες.

 

Σκέφτομαι για τα http://www.m-audio.com/products/en_us/StudiophileBX8a-focus.html

καί

http://www.pioneer-eur.com/eur/product_detail.jsp?product_id=773&taxonomy_id=42-99αλλά δεν τα έχω ακούσει και όποιος εχει κάποια εμπειρία θα βοηθούσε πολύ.

 

 

Υ.Γ: Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια για τα Pioneer ηχεία αλλά με δελεάζει η χαμηλή τιμή τους και το 8αρι woofer.

verything must GROOVE!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Ενώ προσδιορίζεις το αναμενόμενο κόστος των αυτοενισχυόμενων (300 ευρώ) δεν μας λες για πόσα χρήματα μιλάς όταν λες ηχεία+ενισχυτής.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O 8O Εεε εννοώ οτι και για τα 2 θα διαθέσω περίπου το ίδιο ποσό. :roll:

 

Είναι λίγα φίλε μου. Ίσως θα έπρεπε να αναβάλλεις την αγορά για αργότερα, αφού συγκεντρωθούν περισσότερα χρήματα. Δεν έχει νόημα να συζητάμε τις διαφορές ανάμεσα σε αυτο-ενισχυόμενα και "ηχεία-ενισχυτής" σε αυτή τη κατηγορία τιμής.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Δηλαδή τα m-audio BX8a ακόμα και για αυτά τα χρήματα δεν είναι "καλά" ηχεία? Δεν ζητάω να ακούω στην εντέλεια την κάθε λεπτομέρεια (σαφώς και σε αυτά τα λεφτά δεν αγοράζεις και φοβερό ηχείο) ούτε και τρελές εντάσεις μιας και ο χώρος ειναι μικρός.

 

Υ.Γ: Φοιτητής είμαι και άμεσα δεν έχω σκοπό να ξοδέψω παραπάνω χρήματα για καλύτερα ηχεια. Προτιμάω να τα "σκάσω" για ένα καλύτερο μπασσάκι!!! :wink:

verything must GROOVE!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως είναι καλά. Αυτό που λέω είναι ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής, δεν έχει νόημα να μιλάμε για τέτοιες λεπτολόγες διαφορές σαν αυτές που έθιξες στο πρώτο σου ποστ. Απ' την άλλη, με τα ηχεία που αναφέρεις δεν ξέρω αν θα ακούσεις τα μπάσα που περιμένεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατάλαβα τι εννοούσες απο το προηγούμενο post... Ξέρεις που μπορώ να ακούσω τα m-audio σε αθήνα ή πειραιά :?: :?: Γενικότερα πάντως σε υψηλότερες τιμές τα monitors είναι καλύτερα απο ηχεία-ενισχυτής??? Σορρυ για το "πρίξιμο" αλλά..... :roll: :roll: :roll:

verything must GROOVE!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε BluGroove τα μονιτορ αυτα τα εχω (BX8a) και ειναι απιστευτα για τα λεφτα τους.....ειναι παρα πολυ καλα και οτι ακριβοτερο και να παρεις δεν θα καταλαβεις διαφορα αν δεν εχεις καταλληλα διαμορφωμενο χωρο και αλλα πολλα....πηγαινε στην Elina http://www.elina.gr δες που ειναι το μαγαζι και πηγαινε ακουσε τα ......και ελα πες μας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου