Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Avatar φτιάχτηκε, προωθήθηκε και κυκλοφόρησε στις αίθουσες για να γίνει ο νέος Τιτανικός. Ήδη έχει σπάσει το ρεκόρ του Τιτανικού (ταινία κι αυτή του ίδιου σκηνοθέτη James Cameron) όσον αφορά τις εισπράξεις παγκόσμια και στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα που προβάλλεται η ταινία. Οι εισπράξεις ανέρχονται στα 1,84 εκατομμύρια δολάρια. Στην Ελλάδα έχει κόψει 750.000 εισιτήρια, από τα οποία τα 553.000 είναι σε 3D προβολές.

 

Βέβαια τα νούμερα ίσως ξεγελούν γιατί το εισιτήριο σήμερα είναι αρκετά ακριβότερο από το 1997 που κυκλοφόρησε ο Τιτανικός. Επιπλέον πολλοί κινηματογράφοι χρεώνουν περισσότερο τις 3D προβολές. Όπως και να έχει όμως μιλάμε πλέον για μια ταινία θρύλος.

 

Ποια είναι η άποψή σας για τέτοιες ταινίες; Ταινίες που αποτελούν τεχνικά αριστουργήματα αλλά χωλαίνουν σε ηθοποιούς; Ο Cameron δήλωσε πως θα γυρίσει και τον Τιτανικό σε 3D! Είναι πολλά τα λεφτά James…

 

Αν όχι η αρχή, αλλά σίγουρα η κρίσιμη καμπή έγινε με το Lord Of The Rings. Αν δεν με απατά η μνήμη μου έγινε η πρώτη ταινία στην ιστορία του κινηματογράφου που πήρε το όσκαρ καλύτερης ταινίας, χωρίς να έχει πάρει κανένα όσκαρ ερμηνείας (ανδρικού ή γυναικείου - α' ή β' ρόλου).

 

Αυτό είναι το μέλλον του κινηματογράφου; Να βλέπουμε cartoons ή μπλε εξωγήινους αντί για ηθοποιούς;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω φιλε προσωπικα δεν πηγαινα , δεν παω και δεν θα παω να δω τετοιες ταινιες. Ειδικα την συγκεκριμενη που ειναι μια σκετη αμερικανια , οι καλοι αμερικανοι μπλα μπλα....να σωσουν τον κοσμο κτλ. Αμα η ταινια δεν εχει φτιαχτει για να σου προσφερει κατι ουσιαστικο , για να καλλιεργησει λιγο το πνευμα σου δεν ειναι ταινια. Γραφικα και σπεσιαλ εφε τα θεωρω πολυ λιγα μπροστα σε μια καλη ερμηνεια ενος ηθοποιου.

Δυστυχως ομως το μελλον ειναι τα θριντι και τα μπλε ανθρωπακια, εξωγιηνοι , καταστροφη του κοσμου 2012 και ολα τα συναφι.

tube tube tube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μέλλον του κινηματογράφου; Να βλέπουμε cartoons ή μπλε εξωγήινους αντί για ηθοποιούς;

 

Οχι βεβαια,μια ακομα και φετος εκτος απο τις κλασσικες Blockbuster ταινιες (που ετσι κι αλλοιως παντα γυριζονταν) βγηκαν και δεκαδες υπεροχες ταινιες με .....κανονικους ηθοποιους.

 

Απλα καποιος που ασχολειται επιφανειακα με τον κινηματογραφο "ακουει" μονο τα blockbusters,ευτυχως ζουμε σε μια πολη (Αθηνα) που για καποιον παρανοϊκο λογο και ενω πολιτιστικα ειναι στο ναδιρ παιζονται τα καλυτερα εργα του κοσμου στο σινεμα (και μιλαμε για μικρες παραγωγες που στο εξωτερικο ειναι σχεδον αδυνατον να δεις) .......οποτε δεν εχεις παρα να ψαξεις για να δεις καλο εναλακτικο σινεμα (οχι πως το Avatar ειναι κακο ισα ισα αριστουργημα ειναι για το ειδος του .)

 

Υπαρχουν διαφορετικα ειδη κινηματογραφου και δεν μπορεις να τα συγκρινεις μεταξυ τους,αλλο πραγμα ενα εργο του Καουρισμακι και αλλο ενα εργο του Καμερον...ευτυχως και τα δυο εξακολουθουν να συνυπαρχουν (και παντα θα συνυπαρχουν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ θυμάμαι τις ίδιες συζητήσεις όταν βγήκε το Roger Rabbit (Who Framed_).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ θα έλεγα ότι το βλέπεις λίγο υπερβολικά με τη συγκεκριμένη ταινία, μιας και είναι ότι ήταν το Star Wars το 70.

(Αν και ομολογώ το Star Wars μου έμεινε και κάτι αφού το είδα, ενώ το Αβαταρ, 3, 4 μέρες μετά δε θυμάμαι και κάτι το ιδιαίτερο)

 

Ήταν πάντως πολύ εντυπωσιακό σαν δημιούργημα.

Καλώς ή κακώς πάντως ο κινηματογράφος βγάζει τραγικά πολύ πράγμα που δε βλέπεται, ώστε να είναι το άβαταρ αυτό που σε ωθεί να κράξεις τη κατάντια του. Λόγω της τεράστιας επιτυχίας του αυτό;

 

Δυστυχώς έχω φτάσει σε ένα σημείο που δε βλέπω ιδιαίτερα πολλές ταινίες πλέον, και λόγω απαράδεκτα ψηλού κόστους αλλά και ακόμα πιο απαράδεκτα χαμηλού επιπέδου στις ταινίες.

 

Σαν υποσημείωση πάντως το Lord of the Rings δεν το βάζω στην ίδια θέση με το αβαταρ, μιας και βασίζεται σε ένα αριστουργηματικό βιβλίο, το οποίο εάν δεν έχεις διαβάσει το συνιστώ άμεσα.

 

ευτυχως ζουμε σε μια πολη (Αθηνα) που για καποιον παρανοϊκο λογο και ενω πολιτιστικα ειναι στο ναδιρ παιζονται τα καλυτερα εργα του κοσμου στο σινεμα (και μιλαμε για μικρες παραγωγες που στο εξωτερικο ειναι σχεδον αδυνατον να δεις) .......οποτε δεν εχεις παρα να ψαξεις για να δεις καλο εναλακτικο σινεμα (οχι πως το Avatar ειναι κακο ισα ισα αριστουργημα ειναι.)

 

Για πες μερικές περιπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν διαφορετικα ειδη κινηματογραφου και δεν μπορεις να τα συγκρινεις μεταξυ τους,αλλο πραγμα ενα εργο του Καουρισμακι και αλλο ενα εργο του Καμερον...ευτυχως και τα δυο εξακολουθουν να συνυπαρχουν (και παντα θα συνυπαρχουν)

Φίλος, ξέχασες τον Αγγελόπουλο (όχι αυτόν του Thomann...) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μια σκετη αμερικανια , οι καλοι αμερικανοι μπλα μπλα....να σωσουν τον κοσμο κτλ

 

Στη συγκεκριμένη ταινια οι ανθρωποι (αμερικανοι) είναι οι κακοί της υπόθεσης...

Εμενα μου αρεσε...

Νομιζω ότι ειναι απο τις λίγες ταινιες των χαζοαμερικάνων που περνανε ενα βαθυτερο νόημα... (εννοω την καταστροφή της γης κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μερικές περιπτώσεις;

 

Οι τελευταιες σουπερ ταινιες που ειδα ηταν το SOUL KITCHEN & το καινουργιο του Jarmusch

 

Αλλα μονο τα φεστιβαλ Ιαπωνικου κινηματογραφου που κανει το ΤΡΙΑΝΟΝ τα καλοκαιρια αρκουν...(βεβαια ημουν εγω ,η γυναικα μου και αλλοι 3 στο σινεμα αλλα ειπαμε...) ;D

 

γενικα μπορεις να δεις φοβερες ταινιες στην Αθηνα (καλα αν βαλουμε και τις κλασσικες ταινιες που παιζονται στα καλοκαιρινα σινεμα η πολη κινηματογραφικα απλα δεν παιζεται),συγκρινομενη με τις περισσοτερες Ευρωπαϊκες πρωτευουσες οπου τα Blockbuster ειναι μονοδρομος ειναι πραγματικος παραδεισος (καλα για Αμερικη δε μιλαμε, ειναι τραγικα τα πραγματα σε μαζικο επιπεδο) .

 

 

Νομιζω ότι ειναι απο τις λίγες ταινιες των χαζοαμερικάνων που περνανε ενα βαθυτερο νόημα... (εννοω την καταστροφή της γης κλπ)

 

ενω οι...εξυπνοελληνες εχουν σημαδεψει την ιστορια του κινηματογραφου με τα ...(επιχορηγουμενα) αριστουργηματα τους  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη συζήτηση.

 

Εμένα μου αρέσουν όλα τα είδη ταινιών. αναλόγως τη διάθεσή μου.

 

Να βλέπουμε cartoons ή μπλε εξωγήινους αντί για ηθοποιούς;

Πάντως τα cartoons είναι το σχολείο του animation και δεν με χαλάνε καθόλου.

 

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου