Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνήτη bridge σε μεξικανικη στρατοκαστερ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ τα φώτα σας...

Σκέφτομαι να τον αλλάξω (texas special) και στη θέση του να βάλω

1. vintage heavy blues 2 DP 409 DiMarzio

2. Seymour Duncan JB Jr.

 

το κριτήριο είναι να αποκτήσω περισσότερο ζουμερό και μεστό ήχο από την λαμπάτη παραμόρφωση του ενισχυτή (RIVERA 55-112), να διατηρηθεί όμως ο στρατοχαρακτήρας του οργάνου. Επίσης να συνεργάζεται καλά με τους άλλους 2 τεξας σπεσιαλ στη μέση και το μπράτσο.

 

κλιπάκια ευπρόσδεκτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ τα φώτα σας...

Σκέφτομαι να τον αλλάξω (texas special) και στη θέση του να βάλω

1. vintage heavy blues 2 DP 409 DiMarzio

2. Seymour Duncan JB Jr.

 

το κριτήριο είναι να αποκτήσω περισσότερο ζουμερό και μεστό ήχο από την λαμπάτη παραμόρφωση του ενισχυτή (RIVERA 55-112), να διατηρηθεί όμως ο στρατοχαρακτήρας του οργάνου. Επίσης να συνεργάζεται καλά με τους άλλους 2 τεξας σπεσιαλ στη μέση και το μπράτσο.

 

κλιπάκια ευπρόσδεκτα!

 

Τον dimarzio,ο jb είναι λιγάκι πριμαριστός για αυτό που θες.Έχω τον μεγάλο του αδερφό στην jackson μου και αν και τον λατρεύω δεν νομίζω να κάνει για σένα. Πάντως, τη μεγαλύτερη παραμετροποίηση θα την κάνει το eq του ενισχυτή σου και το εφέ/πετάλια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμώ την παραμόρφωση του ενισχυτή μου από όποιοδήποτε πετάλι. Έτσι από πετάλια έχω μόνο chorus, delay και wah. Ά, και ένα cs3 compressor boss το οποίο για να μπορέσει η κιθάρα να οδηγήσει τον ενισχυτή και να βγάλει παραμόρφωση, είναι απαραίτητο. Θα προτιμούσα να το χρησιμοποιώ όταν θέλω το κάτι παραπάνω, και όχι γιατί αν δεν το βάλω δεν έχω γκάζια. Αυτή είναι και η βασική αιτία που θέλω να αλλάξω μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω φίλοι μου ότι η επιλογή μου για τον DiMarzio vintage Heavy Blues 2 - DP409 στη θέση bridge με δικαίωσε. Η κιθάρα σκοτώνει... :)

 

Διαύγεια και στα καθαρά και στα βρώμικα, και το κυριότερο, διατήρησε το χαρακτήρα της στρατοκάστερ...! Μεστά βρώμικα που δεν ξύνουν, και όγκος σε επίπεδα US strat με διπλοπήνιο...

 

Θα την βάλω στο πρόγραμμα στο live στο KYTTAΡΟ χωρίς δεύτερη σκέψη! :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου