Προς το περιεχόμενο

hardcore psilometal/kati...


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Άντε βρε...

 

Κιθάρες είναι λούπες,

ντράμς είναι λούπες

σύνθια είναι, ντάξ' από μένα

μπάσσο είναι από μένα

 

.........

 

Και βάζω το ερώτημα λοιπόν:

 

Εδώ στο νοιζ, οι πλέον πλειοψηφία βάζει κομμάτια, που παίζει κιθάρα και από πίσω ένα backing track, ή κάποια covers κλπ. Λίγοι βαζουμε αυθεντικές συνθέσεις.

 

Έλα που όμως το συνημένο δε μπορώ να το θεωρήσω δική μου σύνθεση... Με τόσα πολλά δοσμένα, τι δική μου σύνθεση είναι;

 

Αν γουστάρει κανείς ας το βάλει να παίζει μαζί με το standard.mp3 που πόσταρα πριν 2 βδομάδες και ας κάνει μια μίξη, μια το ένα, μια το άλλο... ;)

action_redone.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκου "hardcore psilometal/kati..." αχαχα, νομιζα οτι ηταν ενα ακομη ανηλικο θυμα του εκπαιδευτικού μας "συστηματος"!

 

ωραιο! ειδικα για video game δρασης, αψογο!

Ποια ειναι τα "δοσμένα"? Πχ το βασικο ριφ ειναι έτοιμο δειγμα ή δικό σου midi ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκου "hardcore psilometal/kati..." αχαχα, νομιζα οτι ηταν ενα ακομη ανηλικο θυμα του εκπαιδευτικού μας "συστηματος"!

 

+1000!

Μπερδεύτηκα όταν είδα ποιος το έβαλε το θέμα :D

 

Πολύ ωραίο και όντως έφερνε λιγο σε Prodigy κυρίως λόγω της ιδέας βαριές κιθάρες μέσα σε κάπως πιο ηλεκτρονικό ήχο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος, το τέλειωμα θέλει δούλεμα.

Τα πατήματα σου δεν είναι άσχημα και εγώ θα έβαζα λίγο necrodeathion extrametal στη γκάιντα για να μπιστάει.

Το χεις πολύ soft το πράγμα. Θα μπορούσε με λίγη δουλειά (δυο τρεις οκτάβες ξεκούρδισμα, πολλαπλά ρεψίματα και ρυθμός στο 1/10) να θυμίζει τη δουλειά των Splinanteron στο Lara Croft Goes Shopping.

 

Πέραν της πλακός, το έχω πει πολλάκις ότι δεν έχω καμμία διάθεση να ακούω μοναχικές σολιστικές τεχνοτροπίες πάνω σε backing track.Καμμία.

Δεν είναι ανάγκη να είναι original (αν και καλό θα ήταν) σύνθεση αλλά είτε μια ομαδική δουλειά είτε μια ατομική αυθεντική είναι και ο λόγος που θα πρεπε να υπάρχουν τα clips.

Άποψή μου πάντα.

 

Όντως έφερνε πολύ σε Prodigy. Μάλλον λόγω επανάληψης του synth μαζί με το heavy back

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγοι βαζουμε αυθεντικές συνθέσεις.

Έλα που όμως το συνημένο δε μπορώ να το θεωρήσω δική μου σύνθεση... Με τόσα πολλά δοσμένα, τι δική μου σύνθεση είναι;

Νομίζω ότι σε έχουν χαλάσει οι κακές παρέες από εδώ μέσα...

Τώρα για τις απορίες σου...δεν τις συμμερίζομαι καθόλου. Ας πάρουμε παράδειγμα τον αγαπητό Νέστωρα, που ανεβάζει τα κλιπς του εδώ μέσα. Η μοναδική (εάν δεν κάνω λάθος), αυθεντική σύνθεση που έχει ανεβάσει μέχρι τώρα, είναι του drummer του. ;D ;D Αυτό όμως δεν απαξιώνει καθόλου ούτε το επίπεδο των διασκευών ούτε του παιξίματός του.

 

Και, βέβαια συμφωνώ με τον Κώστα

Δεν είναι ανάγκη να είναι original (αν και καλό θα ήταν) σύνθεση αλλά είτε μια ομαδική δουλειά είτε μια ατομική αυθεντική είναι και ο λόγος που θα πρεπε να υπάρχουν τα clips.

 

Ας μην ξεχνάμε, ότι καμμιά φορά, κάνουμε μουσική έτσι...για την πλάκα...ακόμα και εσύ έχεις το  δικαίωμα :D

Και βεβαίως, μας αρέσει να τη μοιράζεσαι μαζί μας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδια... Σόρρυ απήχα...

 

Λοιπόν, Καταρχήν ευχαριστώ σε όσους άκουσαν. Prodigy δεν ακούω (= δεν έχω κανένα CD τους), αλλά φυσικά τον ξέρω τον ήχο, άρα μπορεί να υπήρχε κάποια επιρροή.

 

Να σημειώσω απλά ότι δεν υποβιβάζω τίποτα απολύτως. Και τα σόλα καλά, και οι ήχοι καλοί, και όλα καλά... 

 

Κατα τα άλλα, αυτά που λέω για συνθέσεις, κλπ, τα λέω για τον εαυτό μου, και το συγκερκιμένο κομμάτι, και όχι για κάποιον άλλο (πχ Νέστωρα που τώρα ακούω το κομμάτι του ντράμμερ, και γουστάρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι τα σπάει και είναι ό,τι πρέπει για σκηνή δράσης σε παιχνίδι (φανταζομαι για κατι τετοιο φτιαχτηκε?).

Η λούπα της κιθάρας δεν μου φάνηκε πολύ υπερκαταπληκτική, γι αυτό και βρίσκω πολυ εξυπνο τον τροπο που έχτισες πανω της, δεδομενου οτι το τελικο αποτελεσμα μ' αρεσει πολυ.

 

 

Έλα που όμως το συνημένο δε μπορώ να το θεωρήσω δική μου σύνθεση... Με τόσα πολλά δοσμένα, τι δική μου σύνθεση είναι;

 

Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση :)

Συνοπτικά : αν νομικά είσαι οκ, δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί ;D. Aν σε απασχολεί απο διυλισμό και σε πλαίσιο αυτοκριτικής, τότε είναι θέμα δικής σου απόφασης το αν το θεωρείς δημιούργημά σου ή κολάζ. Τελικά, ο κοσμος θα το κρινει και προσωπικα δεν νομιζω να ενδιαφερεται και τοσο για τετοιες μικρολεπτομέρειες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου