Προς το περιεχόμενο

Spl Goldmike 9844 ερώτηση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Έχω συνδέσει ένα Rode NT1a σε ένα spl goldmike 9844 preamp. H έξοδος του NT1a (balanced) συνδέεται πάνω σε line level είσοδο της M-Audio Fast Track Ultra.

 

To σήμα που παίρνω είναι πολύ δυνατό. Το gain είναι ρυθμισμένο στο χαμηλότερο επίπεδο (20) και πάλι σε δυνατά σημεία φωνητικών πικάρει. Αναγκαστικά για μεγαλύτερο έλεγχο ενεργοποιώ το pad του προενισχυτή. (που στο manual αναφέρει ότι το pad χρησιμοποιείται σε πολύ δυνατά σήματα όπως πχ πνευστά)

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Να έχω τόσο δυνατό σήμα ακόμα και στη χαμηλότερη στάθμη gain; (Δεν γίνεται έτσι λίγο unusable το preamp; Να μην μπορείς να "πειράξεις" καθόλου τη ρύθμιση gain???? )

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Σου πικάρει ο μετρητής του Spl ή το πικόμετρο της M-audio?

 

(Στη διατύπωσή σου μάλλον εννοείς ότι η έξοδος του spl πάει στο line-in της m-audio και όχι του rode στο Line-in της m-audio, σωστά?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά. Sorry λάθος διατύπωση. Ναι η έξοδος του SPL πάει στο line in της Μ-Audio

 

Πικάρουν και τα δύο. Και ο SPL περνάει στην "κόκκινη" ζώνη, αλλά και στην M-Audiο.

 

Και ηχητικά (ακούγεται στο playback) αλλά και οπτικά (φαίνεται στο wav) καταλαβαίνεις ότι πικάρει.

 

Να συμπληρώσω ότι η ηχογράφηση γίνεται σε flat κανάλι (χωρίς κανένα effect ή compressor κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο να έχει τόσο μεγάλο output το Rode. Φωνή δοκιμάζεις ή κρουστά με δυνατό παίξιμο?

 

To mic μπορεί να ανεχτεί και 137db spl οπότε αν η πηγή σου είναι πολύ δυνατή, είναι πολύ πιθανόν να παραμορφώνει την είσοδο του spl και να χρειάζεσαι το pad (γιαυτό υπάρχει κιόλας!)

 

Αλλιώς δες μήπως είναι πρόβλημα hardware, δηλ, βάλε και κάποιο άλλο πυκνωτικό και δες. Αν ισχύει το ίδιο (αφού βέβαια δεν μιλάμε για ΔΥΝΑΤΗ πηγή ήχου όπως σου είπα παραπάνω) τότε γράψε με τα mics κατευθείαν στην προενίσχυση της m-audio και δες τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο να έχει τόσο μεγάλο output το Rode. Φωνή δοκιμάζεις ή κρουστά με δυνατό παίξιμο?

 

Φωνή. Ναι όντως είναι πολύ περίεργο

 

Αλλιώς δες μήπως είναι πρόβλημα hardware, δηλ, βάλε και κάποιο άλλο πυκνωτικό και δες. Αν ισχύει το ίδιο (αφού βέβαια δεν μιλάμε για ΔΥΝΑΤΗ πηγή ήχου όπως σου είπα παραπάνω) τότε γράψε με τα mics κατευθείαν στην προενίσχυση της m-audio και δες τι συμβαίνει.

 

Δοκίμασα χθες το βράδυ ακριβώς αυτά που είπες και εσύ. Στην προενίσχυση της Μ-Αudio δεν είναι τόσο δυνατό το σήμα και ελέγχεται μέσω του gain προοδευτικά.

Έχω στείλει και email στην SPL. Πιθανολογώ ότι είναι θέμα hardware.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω και εγώ έναν SPL 9844, αν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα πυκνωτικό μικρόφωνο, και μου 'βαλες ψύλλους στον κόρφο με αυτά που αναφέρεις, όταν σου απαντήσουν κάνε ένα κόπο και πες και σε εμάς τι έγινε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To pad ΠΡΕΠΕΙ να το χρησιμοποιείσεις όταν βλέπεις τέτοιες στάθμες. (Δεν είναι ντροπή...  ;D )

Το θέμα είναι... με το pad πατημένο τι δείχνουν τα μέτρα;  Μπαίνει μέσα στα κόκκινα εύκολα η βελόνα;

Κάποιοι προενισχυτές δεν έχουν αρκετό δυναμικό εύρος, αλλά αυτό πιστεύω δεν αφορά υλοποιήσεις της SPL που προσέχει πολύ τα σχέδια της. Ιδανικά θα έπρεπε να είχε και ρύθμιση εξόδου, όπως το MkII αλλά τι να το κάνεις όταν πικάρει στην είσοδο θα μου πείς.

Ελπίζω να μην καταλήξεις με ασύμβατο μικρόφωνο και προενίσχυση αν και έτσι φαίνεται εφόσον δεν έχεις το ίδιο πρόβλημα με την MAudio.

Ενημέρωσε μας όταν έχεις νέα από την SPL.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάρω το συγκεκριμένο μοντέλο έψαξα τα χαρακτηριστικά του σε σύγκριση με αυτά του nt1a. Τα αποτελέσματα ήταν καλά (στους υπολογισμούς στο χαρτί δεν φαινόταν καμία ασυμβατότητα).

 

Μόλις πάρω mail από την SPL θα σας ενημερώσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση: τον spl τον σύνδεσες φαντάζομαι στις πίσω εισόδους της m-audio?

 

Ναι εννοείται. Στις πίσω line εισόδους (δοκίμασα μάλιστα και σε διαφορετικά ins 1,2 - 3,4 - 5,6  μήπως τυχόν ήταν θέμα εισόδου της κάρτας).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου