Προς το περιεχόμενο

Αλλη μια φορα θελω βοηθεια για fuzz


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν με αυτά που μου λες νομίζω πως μου ήρθαν 2 πετάλια στο μυαλό...

το ένα είναι:

http://www.thomann.de/gr/digitech_grunge.htm

Να σου πω γιατί το προτείνω αυτό παρ'όλο που δεν είναι fuzz... Γιατί είναι από τα λίγα πετάλια που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν garage ήχο...

Το δεύτερο πετάλι που μου ήρθε στο μυαλό είναι το κλασσικό Π της Electro Harmonix με τη διαφορά ότι μιλάω για τον Ρώσο συγγενή και όχι για τον Αμερικανό αυτόχθονα...

http://cgi.ebay.com/BIG-MUFF-BLK-RUSSIAN-ELECTRO-HARMONIX-DISCONTINUED-EX_W0QQitemZ170440205731QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item27af0725a3#ht_6126wt_1165

 

λες να χτυπησουμε το κομμουνιστοπεταλο?

φτηνο ειναι απο οτι βλεπω και με εναν προχειρο ελεγχο! :)

θα ριξω και μια ματια στο ντιτζιτεκ!

 

Το fuzzface το εχω χρησιμοποιησει μονο προσωμοιωσει απο πεταλιερα.Το yeti fuzz μ αρεσε πολυ.Π μπορω να το βρω?Τιμη?

 

το γετι απο οτι ειδα κανει κανα 300αρι ντολαρς!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να χτυπησουμε το κομμουνιστοπεταλο?

φτηνο ειναι απο οτι βλεπω και με εναν προχειρο ελεγχο! :)

θα ριξω και μια ματια στο ντιτζιτεκ!

Δεν χάνεις τίποτα... Αν δεν σου κάνει το αγοράζω εγώ μετά!!! ;)

Γενικά πρέπει να βρούμε τον toneless να μας πει πως να κάνουμε ένα diy big muff!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που μπορουμε να βρουμε να ακουσουμε στην αθηνα τορτουγκα?

 

Πρέπει να ρωτήσεις την τσιγγάνα που έλεγα νωρίτερα. Από εκεί παίρνω τις περισσότερες από τις πληροφορίες μου! Μου είπε πως δεν υπάρχει πουθενά. Αν ρίξεις μια ματιά στους dealers της Tortuga, αυτό επαληθεύεται και χωρίς την καθιερωμένη βόλτα, την οποία έκανα κι εγώ τις γιορτές.

 

α!

εχω ακουσει για καμποση ωρα σε εναν φιλο και συμφορουμιτη αυτο το καπως οβαλ τυρκουαζομπλε, αλλα δνε θυμαμαι πιο ειναι! :)

 

Eίναι το Dunlop Fuzz Face που πρότεινα προηγουμένως, το reissue. To άλλο της Dunlop, το παλαιότερο κόκκινο, είναι το χάλι (και όχι τούμπαλιν, Μπάσμαν). Το γκρι έχει τρανζιστοράκια πυριτίου, είναι handwired και έχει επιμεληθεί από τον γνωστό μπουτικά J. Tripps της Way Huge (και νυν ένας από τους κύριους σχεδιαστής της Dunlop), όπως και το γκρι της MXR που είπε ο Μπάσμαν, και που επίσης πρότεινα κάτι σελίδες πριν αλλά μάλλον πέρασε στα ψιλά. Ας μην μπλέξουμε την ιστορία με τα γερμάνια, δεν χρειάζεται.

 

και επίσης από την ίδια εταιρία: http://www.thomann.de/gr/artec_classic_fuzztown.htm

 

Είναι δυστυχώς ένα από τα χειρότερα φαζ που είχα την ατυχία να δοκιμάσω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατιμο πραγμα το φαζ παντως....

το πιο ''δυσκολο''πεταλι για να καταληξεις! :)

 

ελαφρως οφτοπικ

πολυ ωραιο ακουγεται και το βαιμπ και το κορους της τορτουγκα.......

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι το Dunlop Fuzz Face που πρότεινα προηγουμένως, το reissue. To άλλο της Dunlop, το παλαιότερο κόκκινο, είναι το χάλι (και όχι τούμπαλιν, Μπάσμαν). Το γκρι έχει τρανζιστοράκια πυριτίου, είναι handwired και έχει επιμεληθεί από τον γνωστό μπουτικά J. Tripps της Way Huge (και νυν ένας από τους κύριους σχεδιαστής της Dunlop), όπως και το γκρι της MXR που είπε ο Μπάσμαν, και που επίσης πρότεινα κάτι σελίδες πριν αλλά μάλλον πέρασε στα ψιλά. Ας μην μπλέξουμε την ιστορία με τα γερμάνια, δεν χρειάζεται.

Μην μου παραπονιέσαι δεν ήθελα να σε προσβάλω για το MXR... Απλώς υπερθεμάτισα την άποψή σου... Δες το και έτσι...

Για το fuzz face κάτι θα ξέρεις παραπάνω γιατί εγώ απλώς άκουσα κάποια πράγματα χωρίς να συγκρατήσω λεπτομέρειες επειδή δεν μου άρεσε καθόλου γενικά όταν το δοκίμασα (παρ'όλα αυτά το κόκκινο μου άρεσε περισσότερο από το reissue οπότε και για αυτό να κατέληξα σε λανθασμένο συμπέρασμα)...

Για το fuzz της Artec δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα γιατί το έχω ακούσει απλώς και μου άρεσε σε γενικές γραμμές... Το cool drive πρότεινα κυρίως...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεχάντρο, αφού δεν σου αρέσει ούτε το γκρι της Dunlop και κατά προέκταση ούτε το αδελφάκι του της MXR (που γενικώς η κοινή συνισταμένη των απόψεων των fuzz lovers, ακόμη και αρκετών καρασνομπ, είναι πως ακούγεται θαυμάσια), τότε θα τα βρεις σκούρα γιατί το ηχόχρωμα αυτό είναι χαρακτηριστικότατο και ευρέως διαδεδομένο, αν και υπάρχουν άπειρες εκφάνσεις του, από Χέντριξ, Μπεκ, Πέιτζ και Rolling Stones μέχρι στόουνερ (πχ. Fu Manchu, Unida κλπ.) και Μuse. Το Muff που είπαμε προηγουμένως είναι στα όρια μεταξύ dist και φαζ, και επίσης έχει πολλές χρήσεις αναλόγως με το μοντέλο του, από Γκίλμουρ μέχρι Smashing Pumpkins και Mudhoney. Διαλέγεις και παίρνεις...

 

Για το fuzz face κάτι θα ξέρεις παραπάνω γιατί εγώ απλώς άκουσα κάποια πράγματα χωρίς να συγκρατήσω λεπτομέρειες επειδή δεν μου άρεσε καθόλου γενικά όταν το δοκίμασα (παρ'όλα αυτά το κόκκινο μου άρεσε περισσότερο από το reissue οπότε και για αυτό να κατέληξα σε λανθασμένο συμπέρασμα)...

 

Κι εγώ εννοείται πως υποκειμενικές απόψεις μεταφέρω... αν σε κάποιον αρέσει το κόκκινο θα πρέπει να προτιμήσει αυτό και μόνο. Εδώ και ο ίδιος ο Hill των Fu Manchu που μέχρι το 2001 περίπου βάσιζαν τον κύριο ήχο τους αποκλειστικά σε φαζ, μετά την κλοπή σε συναυλία του Crown του (κλώνος του Shin-Ei), έπαιζε με το κόκκινο, αν και βέβαια τότε δεν είχε βγει ακόμη το γκρι. Πάντως πάει πολύ μακριά η κουβέντα αν πάμε στους κλώνους του Fuzz Face, και ευτυχώς που κάπου είναι ξαναγραμμένα στο παρελθόν...

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η μόνη κουβέντα πλέον για πετάλια που έχει ενδιαφέρον και μπορεί να συνεχιστεί εις βάθος είναι για τα fuzz...για όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν πλέον αυτά τα "τερατα" που κάποιοι ονομάζουν πεταλιέρες και έχουν πειστικές προσομοιώσεις για τα πάντα... μόνο καφέ δεν φτιάχνουν...μακριά από εμάς αυτά τα πράγματα του 666...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεχάντρο, αφού δεν σου αρέσει ούτε το γκρι της Dunlop και κατά προέκταση ούτε το αδελφάκι του της MXR (που γενικώς η κοινή συνισταμένη των απόψεων των fuzz lovers, ακόμη και αρκετών καρασνομπ, είναι πως ακούγεται θαυμάσια), τότε θα τα βρεις σκούρα γιατί το ηχόχρωμα αυτό είναι χαρακτηριστικότατο και ευρέως διαδεδομένο

οκ με επεισες! ;D

θα κανω την καρδια μου πετρα και θα του δωσω αλλη μια ευκαιρια με την δικια μου κιθαρα σε εναν ιδιο ενισχυτη!

κατι αλλο που αναρωτιεμαι τωρα με την κουβεντα!

ειχα ακουσει το φαζφεις του τζαμ και μου αρεσε πολυ.

αν εχω καταλαβει καλα δεν υποτιθεται πως ειναι μια προσπαθεια για κλωνο του τυρκουαζ φαζφεις?

αφου αυτο λετε πως ειναι το κλασικο?

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το έχω ακούσει το του jam η αλήθεια είναι... Αλλά για να το λέει fazfarce (ή κάπως έτσι) λογικά το ίδιο κύκλωμα θα είναι!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου