Προς το περιεχόμενο

Jackson JS30 και μαγνητες(???)


vaggelaswtf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.. Καθοτι καινουριος στο φορουμ να στειλω τους χαιρετισμους μου σε ολους... Καλως με βρηκατε :P . Επι του θεματος εχω στην κατοχη μου μια jackson JS30ΚΕ με τα ακολουθα χαρακτηριστικα:

 

Jackson JS30KE E-Guitar, KELLY, indian Cedro Body, Bolt on Maple Neck,Rosewood Fretboard, 2 Jackson Humbucker, chrome Hardware, String thru body

 

(c-l-opy-paste απο θωμα :P )

 

το θέμα μου ειναι το εξης:

 

Εφοσον οι εργοστασιακοι ειναι ψιλο-χοντρο-φτηνοι σε ποιοτητα μαγνητες σκεφτομαι να τους αλλαξω να πανε απο κει που ηρθαν (καθως η καινουρια κιθαρα αργει και οταν και αυτη ερθει να υπαρχει ενα 2ο οργανο που να την ψιλο-παλευει :D )  . Ελεγα να εβαζα κανα Seymour Duncan να γουσταριζω αλλα εχοντας υποψιν τα ξυλα δισταζω.... Εχω ακουσει οτι οι active EMG εχουν κατα 70-80% παρομοιο ηχο σε "ολες" τις κιθαρες... η απορια μου ειναι η εξης: με βαση τα ακουσματα μου (γενικα νεος metal ηχος δλδ metalcore, nu metal, alternative ktl) και το οτι θελω να βγαζω και αρκετα καλα καθαρα τι συνδιασμο μαγνητων θα μου προτεινατε??? (ψηνομαι να χωσω κ καναν 89αρη για το σπλιταρισμα!! )

 

Ευχαριστω εκ των προτερων κ συγχωρηστε οποια λαθη στο ποστ... νουμπ ειμαι ακομα.. :P

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι ενας συνδυασμος απο emg ειναι μια καλη επιλογη... για εμενα... στην γεφυρα τον 81 ... για πανω δεν ξερω γιατι εχω τον 85 αλλα απο καθαρα αστα... ισως ενα σετακι 81-60 να ειναι αυτο που ζητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι ενας συνδυασμος απο emg ειναι μια καλη επιλογη... για εμενα... στην γεφυρα τον 81 ... για πανω δεν ξερω γιατι εχω τον 85 αλλα απο καθαρα αστα... ισως ενα σετακι 81-60 να ειναι αυτο που ζητας...

 

++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

1 ερωτηση: emg 81/60 ή

http://www.thomann.de/gr/emg_81_x.htm

http://www.thomann.de/gr/emg_60x.htm ??

 

[move]ποιες οι διαφορες τους απο τους 81/60??[/move]  ???

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Εχουν πιο οργανικο-natural ηχο, ειναι πιο κοντα σε φαση seymour duncan blackouts δηλαδη, αυτη ειναι η διαφορα.

 

thanx a lot.. :) :)

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο απο seymour duncan blackouts απο active.

Oι emg x δεν τους φτάνουν σε καμία περίπτωση.

Απο Passive μη ρωτήσεις, υπάρχουν άπειροι, μπορουμε να συζητάμε για μήνες ολόκληρους. (Προτείνω Dimarzio )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο απο seymour duncan blackouts απο active.

Oι emg x δεν τους φτάνουν σε καμία περίπτωση.

Απο Passive μη ρωτήσεις, υπάρχουν άπειροι, μπορουμε να συζητάμε για μήνες ολόκληρους. (Προτείνω Dimarzio )

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Passive δν με κοβω γτ τα ξυλα ειναι πολυ μετριας ποιοτητας γι αυτο ρωτουσα για emg-active.

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Passive δν με κοβω γτ τα ξυλα ειναι πολυ μετριας ποιοτητας γι αυτο ρωτουσα για emg-active.

 

Δηλαδή, αν ΄΄ηταν καλύτερης θα έβαζες passive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου