Προς το περιεχόμενο

Tru oil, βλαβερο ή οχι?


Dimitris_sg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζευοντας στο νετ και στο φορουμ εδω διαβασα οτι το tru oil δινει ωραιο αποτελεσμα στα unfinished maple necks και ειπα να το δοκιμασω σε μια κιθαρα μου. Αγορασα λοιπον το Beretta Tru Oil απο ενα μαγαζι οπλων ομως διαβαζοντας πισω στο μπουκαλακι γραφει αυτο " This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm" !!!!!!!

 

Τι παιζει με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κιθάρα να μην πειραχτει. Ολα τα αλλα τα βρίσκουμε. (πλακα κανω.) Πολλα απο οσα χρησιμοποιούμε, ειναι βλαβερά. Εαν ενδιαφέρεσαι ισως βρεις στο net, καποια οικολογικα υποκαταστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζευοντας στο νετ και στο φορουμ εδω διαβασα οτι το tru oil δινει ωραιο αποτελεσμα στα unfinished maple necks και ειπα να το δοκιμασω σε μια κιθαρα μου. Αγορασα λοιπον το Beretta Tru Oil απο ενα μαγαζι οπλων ομως διαβαζοντας πισω στο μπουκαλακι γραφει αυτο " This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm" !!!!!!!

 

Τι παιζει με αυτο?

 

 

http://www.ernieball.com/forums/music-man-guitars/35870-birchwood-casey-tru-oil-wax.html

 

http://www.ernieball.com/forums/music-man-guitars/19965-casey-gun-stock-toxic.html

 

http://www.ernieball.com/forums/music-man-guitars/14137-birchwood-casey-oil-wax-wtf.html

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to the State of California...

Πρώτα από όλα το λέει για την Καλιφόρνια... ;D

Εάν είναι αυτό καρκινογόνο, τύφλα να έχει το νίτρο των Gibson

Και στα τσιγάρα, έχεις δεί τι γράφει επάνω? Είδες κανέναν να το έχει κόψει?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα το λέει για την Καλιφόρνια... ;D

 

lol αυτό έγραψε και ένας στο φόρουμ της EB:

 

Don't worry about it unless you are in California, because if you aren't in California, it won't cause cancer.

 

;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διάβασα τα σχόλια κ στο άλλο φόρουμ, πάντως γενικά πιστεύω το ότι δε θα πεθάνεις αύριο από αυτό δεν αναιρεί πως πρέπει να το χρησιμοποιήσεις με προσοχή σε καλά αεριζόμενο χώρο, και προσωπικά δε θα με χάλαγε, να μην πω θα το επέλεγα να φοράω κ γάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol αυτό έγραψε και ένας στο φόρουμ της EB:

;D

H βλακεία δεν έχει σύνορα...την ίδια π@π@ρα που σκέφτηκα εγώ, σκέφτηκε και ο Αμερικάνος ;D ;D...να ανησυχώ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα και το αλλο φορουμ τουλαχιστον δεν ειχα μονο εγω αυτην την απορια  8)

 

Απο οτι καταλαβα, "κινδυνος" δεν υπαρχει αφου στεγνωσει στην επιφανεια, αλλα μονο οταν βρισκεται σε υγρη κατασταση οπου δεν εχουν γινει ακομα οι χημικες διαδικασιες κατα την εφαρμογη σε μια επιφανεια. Θα ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικος στην εφαρμογη φορωντας γαντια γιατι στο πρωτο χερι δεν ημουν τοσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι οδηγίες χρήσης μέσα στη συσκευασία του midi keyboard μου m-audio oxygen 49, αλλά και της κάρτας ήχου m-audio fast track pro (όταν τα είχα πάρει από Αγγλία), να λένε ότι τα υλικά των συσκευών αυτών θεωρούνται καρκινογόνα σε κάποιες χώρες (που δεν θυμάμαι)!!!! 

??? Wow!!! Ευχαριστώ για την άμεση πληροφόρηση!!!

Δηλαδή τώρα τι πρέπει να κάνω, να παίζω πλήκτρα με τα γάντια μου??

Και έχει πλάκα εν το μεταξύ που στο λένε αφού έχεις πληρώσει για το προϊόν και έχεις ανοίξει τη συσκευασία!! Ποιά είναι λοιπόν η λύση? Να το επιστρέψω στο μουσικό κατάστημα και να τους πω να μου βρουν ένα άλλο midi keyboard με τα ίδια specs αλλά χωρίς καρκινογόνα υλικά???

Θα μας τρελάνουν δλδ ρε παιδιά?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι λεει "στην Πολιτεια της Καλιφορνια" φυσικα και υποδεικνυει οτι θεωρειται καρκινογονο και ολα αυτα στην Καλιφορνια, και επισημα οχι σε καποια αλλη πολιτεια της Αμερικης.

 

Φυσικα το οτι το λεει αυτο πρεπει τουλαχιστον να σε ανησυχει.

 

Αφενος για αυτα που λεει, και αφετερου γιατι ναι, το ειπαν στην Καλιφορνια, την κατ'εξοχην ισως Πολιτεια της Αμερικης που ξερουν πολυ καλα το τι λενε σε τετοια θεματα (και αποκρυπτουν τα ανεπιθυμητα το κατα δυναμιν λιγοτερο).

 

Ψαξε περαιτερω. Ο,τι κι αν δεις εδω μεσα και οσο ανυπομονος και να εισαι, μην το χρησιμοποιησεις πριν κανεις ο,τιδηποτε μπορεσεις για να μαθεις τι και πως θα χρησιμοποιησεις.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου