Προς το περιεχόμενο

Αγορά Marshall Tube Head - Βοηθεια?


itasoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ευχαριστω για τις μεχρι τωρα συμβουλες σας. χθες τσεκαρα ενα βιντεο ομως στο youtube (το οποιο και ακολουθει) το οποιο συγκρινει ενα bugera 1990 με ενα jcm900 και ακουγονται κατα 95% το ιδιο μην σας πω ακριβως το ιδιο.

 

εχω ακουσει ειναι η αληθεια κακα λογια για τους bugera αλλα ο συγκεκριμενος φαινεται να γαμ*** και να

τελικα καταληξες καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι φαίνεται οι μισοί κιθαρίστες στη γή ψάχνουμε αυτό το καταραμενο slash tone.  ;D

 

Πάντως αν κατάλαβα καλά δεν έχεις τα λεφτά και σκοπεύεις να τα μαζέψεις οπότε μέχρι τότε λογικά θα έχει βγει ο καινούριος marshall slash afd100 που θα εξομοιώνει τον ήχο του apettite for destruction οπότε καλύτερα να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι..

 

http://www.afd100.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι φαίνεται οι μισοί κιθαρίστες στη γή ψάχνουμε αυτό το καταραμενο slash tone.  ;D

 

Πάντως αν κατάλαβα καλά δεν έχεις τα λεφτά και σκοπεύεις να τα μαζέψεις οπότε μέχρι τότε λογικά θα έχει βγει ο καινούριος marshall slash afd100 που θα εξομοιώνει τον ήχο του apettite for destruction οπότε καλύτερα να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι..

 

http://www.afd100.com/

 

Ο ήχος του Appetite δεν έχει απολύτως τίποτα το δύσκολο στην δημιουργία, μέχρι βέβαια την επίδραση των δαχτύλων και του studio magic. Ήταν ένας από τους λόγους που έγινε τόσο δημοφιλής ο Slash, γιατί χωρίς δεκαεφτά racks-ψυγεία βγάζει έναν τέτοιο κλασσικό ήχο plug-in-and-rock. Kατά τα άλλα, αν κάποιος θέλει να περιμένει τον AFD, ας περάσει μια βόλτα κι από το αντίστοιχο θρεντ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=174327.0 Eννοείται πως για σπίτι δεν θα κάνει (όπως ήταν μια από τις απαιτήσεις του συνφορουμίτη).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.....

 

Για τους Bugera θα ελεγα πως το θεμα της αξιοπιστιας ειναι το μεγαλυτερο αρνητικο τους. Ακουγονται καλα....δεν ξερω ποσο θα αντεξουν ομως!

 

Για μαρσαλ.....

 

Δεν υπαρχει περιπτωση η για να το θεσω αλλιως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ακουσεις οπως πρεπει Μαρσαλ στο σπιτι σου... Πρεπει να τον ανοιζεις πανω απο το 6, 7 για να ακουσεις τον τονο για τον οποιο ολοι μας γουσταρουμε εναν Μαρσαλ. Και ξερεις ενας 50αρης με μια 1922 στο 6 (οταν αρχιζει δηλαδη να ακουγεται σωστα) ειναι τρομερα δυνατος.

 

Αν το σπιτι σου ειναι στην μεση του πουθενα τοτε φιλε μου προχωρα...αλλιως δυσκολο!

 

φιλικα

 

ελιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση η για να το θεσω αλλιως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ακουσεις οπως πρεπει Μαρσαλ στο σπιτι σου... Πρεπει να τον ανοιζεις πανω απο το 6, 7 για να ακουσεις τον τονο για τον οποιο ολοι μας γουσταρουμε εναν Μαρσαλ. Και ξερεις ενας 50αρης με μια 1922 στο 6 (οταν αρχιζει δηλαδη να ακουγεται σωστα) ειναι τρομερα δυνατος.

 

Εχει τονιστει πολλες φορες εδω μεσα αλλα και γενικοτερα οτι αυτο ισχυει για NON MASTER VOLUME ενισχυτες. Οι οποιοι για να βγαλουν τη μεγιστη παραμορφωση τους επρεπε να τερματισεις το volume (βλ Plexi).

Αλιμονο δηλαδη αν καθε φορα που παιζαμε βαζαμε στο 6 ή 7 τους ενισχυτες μας...

 

Που θελω να καταληξω...Αν μενεις σε γκαρσονιερα, οκ ισως να χρειαστει να κοιταξεις κατι μικροτερο.Αλλα γενικα η εμπειρια μου με οσους Marshall εχω παιξει ειναι οτι αποδιδουν μια χαρα σε σπιτικες ακομα και εντασεις δωματιου.

Οποτε μην εχεις αμφιβολιες επ'αυτου, δεν παιρνεις και Mark IV...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο σε αυτο που λες αν και προσωπικα δεν μου αρεσει κανενας μαρσαλ σε ενταση δωματιου...χανει το 80% αυτου που μπορει να δωσει ο ενισχυτης.

 

φιλικα

 

ελιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι Marshall σε εντάσεις δωματίου ακόμα και οι non master. (μόνο στην περίπτωση που θές τον non master volume Marshall να "σπάσει", τα πράγματα αλλάζουν.) Προσωπικά με 2 marshall στο σπίτι δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ό,τι ισχύει για τις χαμηλές εντάσεις στους tube ενισχυτές στο σπίτι (κατηγορία που ψάχνεις δηλαδή) ισχύει και για τους Marshall. Σίγουρα έναν ενισχυτή πρέπει να τον ανοίξεις λίγο για να παίρνεις τον χαρακτήρα του. Μην τρελένεσαι όμως ακόμα και χαμηλά παίζεις εξαιρετικά.

 

Το κάθε μηχάνημα κάνει αυτό που προορίζεται να κάνει και φτιάχτηκε , έχει τον ήχο για τον οποίο τον διάλεξες. Το ηχοχρωμά του παραμένει το ίδιο σε όλα τα φάσματα του volume, απλά υπάρχει μιά ένταση που από εκεί και πέρα δίνει το 100% του.

 

Θέλω να πω ότι αν επιλέξεις τον DSL 50 head που κατ εμέ είναι ένας εξαιρετικός Marshall amp, έχεις από ήχους Hendrix & blackmore μέχρι Malmsteen & Slash. Μην πάρεις κάτι λιγότερο από αυτό που έχεις στο μυαλό σου.

 

Σου προτείνω τον DSL 50 & 2x12'' Marshall 1922 με Τ-75s.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου