Προς το περιεχόμενο

Ανατολή, Φρύγιος dominant κτλ


arpegios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά έχετε προτάσεις για ροκ μουσική που να χρησιμοποιεί φρύγιο και παράγωγα του?

 

Μέχρι στιγμής έχουμε, διάφορα κομμάτια απο SystemofaDown, πολλά απο Breed77, το Wherever I may roam, το powerslave, και τι άλλο?Μπορεί να είναι και Jazz rock, progressive, κτλ κτλ

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Friedman μόνο το secret place έχω ακούσει που έχει μέρη σε φρύγιο,και ένα κομμάτι απο το cacophony, τα βάζω λοιπόν στη λίστα.Έχει κι άλλα?

 

malmsteen που σε ποιό άλμπουμ?δεν έχω ακούσει κανένα κομμάτι του τέτοιο, όλο σε μελωδικές και αρμονικές μινόρε παίζει (δεν τον έχω μελετήσει και πολύ να πω την αλήθεια)

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιts called Phrygian Mode και βγαινεi απο την σχετικη ματζορε...Προερχεται η ονομασια της απο τις αρχαιες ελληνικες φυλες:Φρυγιοις,Δωριεις κ.τ.λ.Ο malmsteen την χρησιμοποιει πολυ καθως και την harmonic minor.Επισης ο Μarty Friedman ,Jason Becker,αλλα και Ο Al Di Meola se αρκετα σημεια.

Επισης ακου Joey Tafolla,David Valdes,Schuldiner....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιts called Phrygian Mode και βγαινεi απο την σχετικη ματζορε...

ναι, στα ελληνικά το mode μεταφράζεται σε τρόπος, Φρύγιος=Φρύγιος τρόπος. ¶ν μου έλεγες άλμπουμ θα με βοηθούσες, επίσης να πώ οτι το να παίζει κάποιος σε ένα μινόρε κομμάτι για μισό δευτερόλεπτο κάπου ένα τριμητόνιο δεν είναι πολύ χαρακτηριστικό, προσπαθώ να έχω μια λίστα με καθαρά "σκυλάδικα" :) κομμάτια

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marty Friedman-Dragons Kiss

Jason Becker-Perpetual Burn

Cacophony -Speed Metal Symphony

Joey Tafolla-Out Of The Sun

Yngwie Malmsteen-The Seventh Sign

David Valdes-Paradise Lost

Impelliteri-Screaming Symphony

Michael Harris-Distorted Views

Michael Romeo(Symphony X Guitarist)-The Dark Chapter

 

Eιναι μερικες πρωτες επιλογες,μερικα θα ειναι που...α να τα βρεις αν παρολα ταυτα τα θες και αλλα πολλα πες μου,να δουμε τι μπορει να γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου