Προς το περιεχόμενο

Μέταλ ενισχυτής?


PossySE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι εγώ σε μια παρόμοια φάση είμαι. αν είχα χρήματα θα έπαιρνα για το σπίτι (κυρίως recording) αυτόν εδώ:

 

http://www.thomann.de/gr/engl_screamer_50_roehrencombo_e330.htm

 

εννοείται πως δίνει καλά γκάζια και σε Live.

είναι λίγο παραπάνω από το budget σου αλλά έχω ακούσει τέλεια σχόλια για αυτόν

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ, αλλά αφότου άκουσα τον HT-5 με την Boogie καμπίνα έπαθα πλάκα και κάνω διάφορες σκέψεις. Βασικά δεν ξέρω αν ο Screamer κάνει για Brutalιές (Death black κλπ) αλλά σίγουρα metal παίζει και σε χαμηλές εντάσεις μάλιστα.

 

Από κει και πέρα ποιες άλλες επιλογές παίζουν μέχρι 1500 ευρώ σε high gain που να ακούγονται καλά χωρίς να κάνουν παράπονα οι γείτονες;;; (Bugera, Marshall, Krank τρώνε πόρτα)

 

O Βοοgie 5:25 ?? (βέβαια δεν νομίζω ότι διαθέτει modern gain όπως oι recto)

O Peavy 6505+ είναι 120 watt που να τον βάλεις σπίτι;;;

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mία ακόμη καλή λύση σε αυτά τα λεφτά κατα τη γνώμη μου είναι και ο παλιός Crate blue Voodoo 120h. της δεκαετίας του 90 αν και οι καινούριοι είναι τι ίδιο καλοί.Με αυτά τα χρήματα θα πάρεις τη κεφαλή μεταχειρισμένη και μια καμπίνα.(e-bay).

O ενισχυτής είναι κατασκευασμένος σαν τάνκσ και έχει αρκετούς τόνους γκαζιού.(high gain).Eπίσεις είναι fulltube και η ποιότητα του δεν έχει καμία σχέση με στυλ bugera ktl.Mπορείς να βρείς samples στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

καταθετω και γω την προσωπικη μου αποψη στα γρηγορα,

παρε μια κεφαλη, πχ Engl screamer στα 50watt, μετα ταιριαξε την με μια ωραια καμπινα και τελος. Απο τη στιγμη που δεν μπορεις να πας σε Mesa τοτε ειναι μια χαρα, την κουβαλας στα live και παιζεις και οτι εφε εχεις πανε στο Fx loop.

Αλλη καλη λυση (προσωπικα δοκιμασμενη) ειναι αυτος εδω

http://www.thomann.de/gr/randall_rh50t_head_gitarrentopteil.htm

γενικα παντως πηγαινε δοκιμασε μικρες κεφαλες, μεχρι 60 watt το πολυ και με μια καλη καμπινα θασαι κομπλε!  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από αυτά που διάβασα δεν έχουν σχέση με αυτό:

 

μπορω να ξοδεψω γυρω στα 700 με 750 το πολυυυ.

 

...oπότε όσοι θέλουν να προτείνουν κάτι, ας το έχουν υπόψιν τους. Ως ολοκληρωμένη λύση χωρίς έξτρα χρήματα για καμπίνες κλπ κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

esp ltd v-401 με emg 81

 

παιζω thrash/heavy/death metal..απο Obituary και death μέχρι...riot και iron maiden.

 

εχω εναν Line6 120 watt..δν λεω μετριος ενισχυτης αλλα πλεον χρειαζομαι κατι καλυτερο.

 

μπορω να ξοδεψω γυρω στα 700 με 750 το πολυυυ.

 

για το σπιτι που τον χρειαζομαι κ για καμια μικρη προβα δν θα μου χρειαστει κατι ακριβο κ δν θελω να ξοδεψω περισσοτερα χρηματα για το σπιτι..κ παλι εχω σκοπο να παρω νεα κιθαρα το καλοκαιρι, οποτε 750 ευρω το πολυ.

 

επισης εχω ενα metal muff

 

μαρεσει ο ηχος συγκροτηματων οπως..Metallica(μεχρι justice) death, obituary, morbid angel, και megadeth στο rust in peace.

 

99% χρησιμοποιω distortion και 1% clean.

 

Welcome  ;)

 

Απ'το αρχικό σου ποστ κράτησα τα βασικά στοιχεία έτσι όπως τα είδα εγώ.

 

Αν δεν κάνω λάθος ο ενισχυτής που έχεις είναι αυτός:

http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_120.htm

ή τουλάχιστον κάποια προηγούμενη έκδοση.

 

Για μένα το πρόβλημα είναι οτι θέλεις τον ενισχυτή κυρίως για το σπίτι. Είναι γενικά δύσκολο να βγάλεις αποδεκτό ήχο σε χαμηλές εντάσεις. Μέχρι τώρα εγώ βολεύτηκα με λύσεις τύπου pod/guitar rig μέσα από τα ηχεία του στέρεο (άλλοι χρησιμοποιούν τα monitors τους).

 

Υπάρχει κανένας ενισχυτής στο budget σου που έχεις ακούσει και σου αρέσει; Το πιο δύσκολο στη φάση που ψάχνεσαι είναι οτι μπορεί να δοκιμάσεις κάτι σε μαγαζί και να σου αρέσει αλλά στο σπίτι που θα παίζεις πιο χαμηλά δεν θα ακούγεται το ίδιο καλά...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ σε μια παρόμοια φάση είμαι. αν είχα χρήματα θα έπαιρνα για το σπίτι (κυρίως recording) αυτόν εδώ:

 

http://www.thomann.de/gr/engl_screamer_50_roehrencombo_e330.htm

 

εννοείται πως δίνει καλά γκάζια και σε Live.

είναι λίγο παραπάνω από το budget σου αλλά έχω ακούσει τέλεια σχόλια για αυτόν

 

σχετικά με τον screamer μιας και τον έχουμε

1.έχει πολύ καλό ντεφινίτιον και ευεληξία

2.δίνει γκαιην και πολύ χαμήλα...οπότε πολύ εύκολα παίζεις σπίτι...

αλλά

δε νομίζω να δίνει γκαιην σε φάση Obituary και death κτλ....'αλλωστε και η ίδια η engl

βγάζει άλλες σειρές για αυτή τη φάση....

 

επίσης όπως πολύ σωστά γραφουν τα παιδιά πρέπει να τσεκάρεις ο ενισχυτής που θα πάρεις τι γκαιην βγάζει σε εντάσεις δωματίου.....  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω εχω ενα προβλημα.οταν πηγαινουμε σε ενα στουντιο για καμια προβουλα χρησιμοποιω ενα line 6 των 120(πρεπει να ειναι).ομως απ'οτι εχω καταλαβει δεν αξιζει να πιεζεις εναν ενισχυτη στα τερματα του γιατι αρχιζει και βγαζει πολυ σκατα ηχους μετα.κι εγω με το metal muff παιζω και για τα ιδια συγκροτιματα με σενα ενδιαφερομαι αλλα σπαζομαι τρελα οταν υπαρχει μεγαλει βρωμα στον ηχο ειδικα οταν δεν μπορω να συναγωνιστω με την ενταση των ντραμς.δλδ εγω αν ειχα λεφτα θα επαιρνα εναν ενισχυτη που να κανει τον ντραμερ να την παλεβει με μενα και οχι εγω με αυτον.ενα ενισχυτη που στο χαλαρο να ωγαζει τρελες εντασεις,αρα και κα8αρο ιχο εφ'οσον με καμπινες και πεταλια βγαζεις οτι θες σχεδον απ'οπου θες. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου λες οτι θες κατι για μεσα στο σπιτι η μονη προταση μου ειναι blackstar ht-5

αποδεκτα καθαρα κ υπεροχο gain

εγω τον εχω συνδυασει με μια vht fat bottom 212 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αν και ακουω αρκετα καλα λογια κ για τον combo

επειδη τυχαινει κ εχω και fireball κ screamer ο blackstar κατα την γνωμη μου δεν εχει τπτ να ζηλεψει απο τους αλλους 2 αντιθετα εχει το + οτι ειναι μικρος κ βολικος (απο την στιγμη που τον θες για χρηση στο σπιτι  ;) )

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα!πρωτα απ`ολα θα τα λαβω ολα υποψη μου απο engl μεχρι blackstar κτλ!

μερικα ξεφευγουν απο το budget μου αλλα τα εχω βρει μεταχειρισμενα σε πολυ καλη τιμη!

π.χ. τον screamer...

οσες λυσεις σκεφτομαι φτανουν το πολυ γυρω στα 700 με 750 στο budget μου δηλαδη!

εχω βρει κ μεταχειρισμενες καμπινες που απ`οσο ξερω ειναι πολυ καλης ποιοτητας..και μεταχειρισμενο πεταλι αν τυχον κ χρειαστω να παρω εναν ενισχυτη σε λιγα watt π.χ. orange, blackstar!

οι randall μαρεσουν γενικα αλλα στον συγκεκριμενο που προτεινατε ..στον randall rh-50 δν ξερω.η τιμη με προβληματιζει :O

θα τους ψαξω οσους ειπατε..αν κ ηδη εχω ψαξει blackstar, screamer Και orange.

ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες!θα σας στειλω μηνυμα για περισσοτερα νεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου