Προς το περιεχόμενο

fast track prο m-audio usb πρόβλημα


antoniskoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά,

 

έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη κάρτα ήχου. Ενώ δουλεύε κανονικά με cubase sx3 με latency 8ms τώρα που αρχίζω να λονταρώ την cubase sx3 μου βγάζει το συγκεριμένο μύνημα, asio sample rate does not recongnize it one of usb interfaces. Μπαίνει στο πρόγραμμα κανονικά αλλά δεν ακούω ήχο. πάω στο devices setup για να αλλάξω audio driver και βλέπω οτι έχει βάλει την asio multimedia driver me 184 ms latetncy. το έψαξα στο web και βρήκα μια λύση να κατεβάσω κλασσικά την asio4all 2v την έβαλα και δουλεύει κανονικά, αλλά έτσι δεν είναι σαν να έχω δώσει 185 ευρώ πεταμένα; υπάρχει άλλη λύση; ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο.

Η λύση για εμένα ηταν να ενεργοποιήσω και την onboard κάρτα ήχου μου και μετά να πάω στο

 

control panel > sounds and audio devices > στην tab audio devices και να βάλω ως default playback adapter την onboard.

Επίσης μετά να πάω στο hardware properties tab, να ανοίξω ιδιότητες για την maudio να πάω στο properties tab, audio devices, άνοιξα properties της maudio και έκανα τικ στο "Do not map through this device"

 

Λίγο ποντιακή η λύση και μάλλον πρέπει να υπάρχει και άλλος τρόπος εάν έχεις μια κάρτα ήχου, αλλά δεν τον βρήκα εγώ.

 

Ουσιαστικά αυτό που συμβαίνει είναι ότι είναι δεσμευμένος ο asio από κάποια άλλη εφαρμογή των windows μονίμως (φαντάζομαι για γενική αναπαραγωγή ήχων κα)

 

Καλή τύχη. Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι το πιο hot θεματάκι στα φόρουμ της maudio και το βρίσκω μεγάλο μπελά συνολικά μέχρι να λυθεί.

 

Οι προτάσεις που δόθηκαν εκεί ήταν να βάλεις τον asio4all κ εγώ το θεώρησα πεταμένα λεφτά και να μην είναι η maudio η default device. Αν δεν είχα άλλη κάρτα ήχου όμως τι θα έκανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο.

Η λύση για εμένα ηταν να ενεργοποιήσω και την onboard κάρτα ήχου μου και μετά να πάω στο

 

control panel > sounds and audio devices > στην tab audio devices και να βάλω ως default playback adapter την onboard.

Επίσης μετά να πάω στο hardware properties tab, να ανοίξω ιδιότητες για την maudio να πάω στο properties tab, audio devices, άνοιξα properties της maudio και έκανα τικ στο "Do not map through this device"

 

Λίγο ποντιακή η λύση και μάλλον πρέπει να υπάρχει και άλλος τρόπος εάν έχεις μια κάρτα ήχου, αλλά δεν τον βρήκα εγώ.

 

Ουσιαστικά αυτό που συμβαίνει είναι ότι είναι δεσμευμένος ο asio από κάποια άλλη εφαρμογή των windows μονίμως (φαντάζομαι για γενική αναπαραγωγή ήχων κα)

 

Καλή τύχη. Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι το πιο hot θεματάκι στα φόρουμ της maudio και το βρίσκω μεγάλο μπελά συνολικά μέχρι να λυθεί.

 

Οι προτάσεις που δόθηκαν εκεί ήταν να βάλεις τον asio4all κ εγώ το θεώρησα πεταμένα λεφτά και να μην είναι η maudio η default device. Αν δεν είχα άλλη κάρτα ήχου όμως τι θα έκανα;

 

Το έκανα και εγώ έτσι, δεν γινόταν κάτι άλλο. προς το παρόν μέχρι να μας δώσει το update η M-audio. Να σε ρωτήσω, έχω δύο κάρτες ήχου απενεργοποιημένες την realteck που είναι πάνω στην μητρική (απο την εταιρεία) και μία Μ-audio 0404 ποιά να χρησιμοποιήσω θα έχει διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε την m-audio για ηχογραφήσεις και Playback την realtek.

 

Εν τω μεταξύ, ένα θέμα που παρατηρούσα, λέει και καλά στο knowledge base της maudio τι να κάνεις εάν δε δέχεται το DAW σου τον asio. Και έλεγε πχ αν δεν δείχνει στο Device Manager FastTrack USB να επανεγκαταστήσεις τους Drivers. Έ όποια release και να δοκίμασα και για την FastTrack USB και τη σκέτη το ίδιο αποτέλεσμα. Υποπτεύομαι έχουν κάνει πατάτα στους drivers τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Ανασταίνω το θέμα εδώ γιατί έλυσα το πρόβλημα αυτό αλλά μου δημιουργήθηκε καινούρια απορία.

Εδώ και κάποιο καιρό χρησιμοποιώ το Ableton live lite 8.01 και μέχρι πρότινως είχα ρυθμισμένη την onboard κάρτα ήχου για όποια windows εφαρμογή και η m-audio μόνο στο ableton ή σε όποια άλλη μουσική εφαρμογή χρησιμοποιούσα, ενίοτε και με τέτοια μπακαλίστικα, θέτοντας playback την onboard και recording την m-audio.

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ πλέον αποκλειστικά την m-audio για τα πάντα και έχω απενεργοποιήσει την Onboard κανονικά.

 

Όταν όμως έτρεξα το ableton μου έβγαλε το μήνυμα

 

The ASIO sample rate is not supported by one of your USB interfaces! please check your sync settings in the control panel.

 

Και φυσικά δεν είχα ήχο καθόλου. Όταν έθεσα όμως MME/DirectX το πρόβλημα λύθηκε. Ενώ όμως περίμενα ότι θα είχα latency, δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Ηχογράφησα κανονικά. Και μάλιστα πλέον μπορώ να ηχογραφήσω χωρίς κανένα πρόβλημα σε όποια μουσική εφαρμογή έχω. Τι παίχτηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ανασταίνω το θέμα εδώ γιατί έλυσα το πρόβλημα αυτό αλλά μου δημιουργήθηκε καινούρια απορία.

Εδώ και κάποιο καιρό χρησιμοποιώ το Ableton live lite 8.01 και μέχρι πρότινως είχα ρυθμισμένη την onboard κάρτα ήχου για όποια windows εφαρμογή και η m-audio μόνο στο ableton ή σε όποια άλλη μουσική εφαρμογή χρησιμοποιούσα, ενίοτε και με τέτοια μπακαλίστικα, θέτοντας playback την onboard και recording την m-audio.

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ πλέον αποκλειστικά την m-audio για τα πάντα και έχω απενεργοποιήσει την Onboard κανονικά.

 

Όταν όμως έτρεξα το ableton μου έβγαλε το μήνυμα

 

Και φυσικά δεν είχα ήχο καθόλου. Όταν έθεσα όμως MME/DirectX το πρόβλημα λύθηκε. Ενώ όμως περίμενα ότι θα είχα latency, δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Ηχογράφησα κανονικά. Και μάλιστα πλέον μπορώ να ηχογραφήσω χωρίς κανένα πρόβλημα σε όποια μουσική εφαρμογή έχω. Τι παίχτηκε;

 

Δεν ξέρω τι παίκτηκε, αλλά τι εννοείς έθεσες ΜΜΕ/DIRECT X που βρίσκεται αυτό, για να το κάνω και εγώ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου