Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη Ακουστικης σε Ηλ/ακουστικη


johnthemetal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με ολο το θαροος,μεχρι να απαντησει καποιος που ξερει,κανε μου την χαρη και μην τον ξαναπεις φισερμαν!

φισμαν λεγεται! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

παντως αν εισαι απο αθηνα μπορεις να ερθεις απο το σπιτι μου να ακουσεις οποτε θες τις κιθαρες μου με τα διαφορα συστηματακια και να εχεις μια πρωτη αποψη......!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxaxaxaaxaxaxaxa ελιωσα τωρα που το ειδα....εχω χαθει μεσα στα σαιτς και τα μπερδεψα...σορρυ παω για εντιτ :P

 

που για καποιο λογο δεν γινεται..τεσπα θα το εχω υπ οψιν μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ παω για εντιτ που για καποιο λογο δεν γινεται.

 

δεν γινεται γιατι αν θυμαμαι καλα εχεις μονο μια ωρα για να κανεις τροποποιηση στο ποστ σου απο οταν το γραψεις! :)

 

η προσφορα μου

παντως αν εισαι απο αθηνα μπορεις να ερθεις απο το σπιτι μου να ακουσεις οποτε θες τις κιθαρες μου με τα διαφορα συστηματακια και να εχεις μια πρωτη αποψη......!

ισχυει παντως! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αυτό είναι καλό

http://www.thomann.de/gr/lrbaggs_ibeam_active_system_steel.htm

 

δίνεις και σε ένα μάστορα λίγα να σου κάνει την τρύπα να βάλεις το βύσμα και είσαι έτοιμος :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ και μπορει να εχει ειπωθει κατι σαν αυτο που εκανα εγω.

 

Επειδη δεν ηθελα να "κοψω" την κιθαρα (taylor 810) γιατι την ηθελα για ηχογραφησεις και σπανια την παιρνω σε λαιβ, εβαλα μονο ενα κρυσταλλο κατω απο τον καβαλαρη που κατεληγε σε υποδοχη βισματος στο στραπ της ζωνης.

Στην κιθαρα εγινε δlδ μονο μια μικρη τρυπιστα στον καβαλαρη για να περασει το καλωδιο του κρυσταλλου μεσα στο ηχειο της κιθαρας και "φαγαμε" τον καβαλαρη για να χωραει ο κρυσταλλος απο κατω.

Την προενισχυση και vol, EQ κλπ την ανελαβε ενας εξωτερικος προενισχυτης.

Αναλογα την τσεπη σου αγοραζεις προενισχυτη και στη συνεχεια ευκολα μπορεις να κανεις αναβαθμιση με καλυτερο.

Κρυσταλο ομως απο την αρχη θα παρεις καλο.

 

Το μονο που χανεις ειναι ενταση.

Καθως οι ακουστικες κιθαρες (κανονικα πρεπει να) εχουν πιο λεπτο καπακι (μπροστινο μερος) απο τις ηλεκ/ακουστικες για να παλεται και να εχει ενταση σαν ακουστικο οργανο.

Οι ηλεκ/ακουστικες πιο χοντρο καπακι για να μη κανει feedback ευκολα στα λαιβ.

Βεβαια μπορεις να το περιορισεις με ενα feedback suppressor 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Πριν προτεινω κατι, θα πω το εξης.

Μια κιθαρα που κοστιζει περιπου 150 ευρω ποσα λεφτα αξιζει για να κανεις upgrade?

Nομιζω πως με αυτα που προτεινονται μπορεις καλλιστα να αγορασεις μια καινουργια η μεταχειρισμενη ηλ/ακουστικη, και κυκλοφορουν πολλα αξιοπρεπεστατα οργανα εκει εξω.

Επισης, επειδη εχω πειρα ως μουσικος σε μουσικες σκηνες και καταγωγια,το συστημα pickup/preamp των 300 ευρω(μην ξεχναμε και τα περαστικα), θα θαφτει απο τα εκαστοτε αθλια ηχητικα και PA που συνηθως διαθετουν τα μαγαζια.

 

Αν παλι επιμενεις να την κανεις ηλ/ακουστικη, θα προτεινα αυτο να γινει με τη μικροτερη δυνατη μετατροπη.Και αυτη κατα την αποψη μου θα ναι ενας οικονομικος μαγνητης + μια οικονομικη εξωτερικη προενισχυση-equalizer.

Θα προτεινα να μην κανεις καμια τρυπα στην κιθαρα, γιατι αν θελησεις να την πουλησεις καποια στιγμη, δεν θα μπορεις να καλυψεις το κενο που θα δημιουργηθει στο endpin.(αφου αυτο θα εχει φαρδυνει-12χιλιοστα διαμετρο για την ακριβεια- για να περαστει το βυσμα).

 

Προσωπικα και τελειως υποκειμενικα, τον ηχο που βγαζουν οι piezo τον απεχθανομαι καθως επισης και τα μικροφωνα εντος κιθαρας γιατι συνηθως δεν εχουν διαμορφωθει γι αυτες τις συνθηκες.Ασε που μικροφωνιζουν πολυ ευκολα.(μιλαμε παντα για low-mid budget καταστασεις.Σε πιο ακριβα συστηματα αλλαζει το πραγμα).

 

Προσωπικη μου επιλογη θα ταν ενας μαγνητης τυπου dean markley pro mag ή seymour duncan woody + μια εξωτερικη προενισχυση-eq τυπου artec.Καθαρα, χωρις κοπο και χρονο και ανωδυνα(απο οικονομικης και απο τεχνικης αποψης)

 

thanx για το χρονο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ψαχνοντας χθες τα πραγματα μου ανακαλυψα ενα συστηματακι της shadow pου ειχε παρει ο πατερας μου ενα κερο δν θυμαμε για που...ειναι το sh714 με τεσσερα στογγλα σαν αισθητηρες...θα μπορουσα με αυτο κ εναν εξωτερικο προενισχυτη να κανω παιχνιδι? επισης υτοι οι αισθητηρες μπαινοθν μεσα στο ηχειο η απ'εξω...και αθτο το υλικο που ειχαν μεσα για να τα βαλεισ στην κιθαρα το εχω χασει που μπορω να το βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μεσα και εξω μπαίνουν

 

αυτό ψαχνεις;

http://www.thomann.de/gr/shadow_kleber_fuer_transducer.htm

 

και με ταινία διπλης οψης η λεπτή στρώση blue tac κανεις τη δουλειά σου

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον διπλης οψεος θα βαλω που την εχω ευκαιρη...θα χρειαστω κ προενισχυτη μαλλον εε?τι εχεις να μου προτεινεις? κατι οικονομικο, καλο και ευχρηστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου