Προς το περιεχόμενο

set Πιατινιών


christosdrummer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι μάρκα και να διαλέξεις επαγγελματικές σειρές(zildjian A,K,Z/sabian AA,AAX,HH,HHX/MEINL BYZANCE,B10,B20,SOUNDCASTER........)θα είναι εξαιρετικά. Τώρα αν ταιριάζουν στα γούστα σου αυτό κανείς δεν το ξέρει παραμόνο εσύ οπότε όσο και να ρωτήσεις εδώ τις απαντήσεις που γυρεύεις δεν θα τις βρεις. Αφού δεν μπορείς να δοκιμάσεις διάβασε review,άκου samples από τα site των εταιρειών και χτύπα στα τυφλά ελπίζοντας να σου κάτσουν στο αυτί και στο χέρι(λέγε με βάρος πιατινιού και πάχος) και ειδικά το τελευταίο που πολλοί το παραμελούν αλλά επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την αίσθηση που σου δίνει το πιατίνι.  ;) ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συμφωνω με το προλαλήσαντα, είναι εξαιρετικες σειρες αλλα και πάλι δεν είναι απόλυτο ότι ενα ''ακριβο'' ή ''επαγγελματικού'' τυπου θα σου αρέσει.

 

το b8pro thin crash 16'' της sabian όταν το ειχα ακουσει σε live ήταν απλά φοβερο, ειδικά για τα γουστα μου.

 

αντίθετα ενα avedis 14'' paper thin crash της zildjian δε με ενθουσιασε. παρολο που τα ''thin'' μου κάνουνε δεν ήταν τυπου brilliant στον ήχο...καλό αλλα προτιμω το b8pro.

 

αφου εισαι ροδο μπες στα site των εταιριων ακου δειγματα ήχου και παρομοια στο youtube που μπορεις να τα ακουσεις με set, άλλα οργανα κτλ...επίσης μπορεις να τα βρεις και με αξιοπρεπή ήχο για youtube.

 

μην κολλάς πολύ όμως...δεν υπαρχει λόγος και θα ρισκάρεις κιολας...και να μη σαρεσει τη δουλεια του θα την κανει, με τον καιρο μπορει να το συνηθείσεις. θα ''εκπαιδευτεί'' και το αυτί σου...καλύ τυχη φίλε! απλά πάρτο και χτύπα το!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά  :) Αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι χρειάζομαι ένα σετ άμεσα.. Δηλαδή θα μπορούσα να πάρω ξεχωριστά πιατίνια (φυσικά όχι όλα μαζί απευθείας), δηλαδή ένα hi hat 200-350 €, αλλά το θέμα είναι ότι θα μου πάρει πολύ χρόνο να ολοκληρώσω το σετ που θα μου άρεσε.. Και επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμα τι σημαίνει thin crash και τα σχετικά με αυτά.

 

Ευχαριστώ κ πάλι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhin,medium,medium-thin,rock,heavy αναφέρεται στο βάρος και το πάχος των πιατινιών. Λεπτό και ελαφρύ ανοίγει πιο εύκολα δηλαδή βγάζει την μέγιστη έντασή του με λιγότερη δύναμη αλλά είναι και πιο ευαίσθητο σε άγριο χτύπημα. Με σωστή τεχνική ακόμα και τα λεπτά αντέχουν χρόνια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι χρειάζομαι ένα σετ άμεσα...Δηλαδή θα μπορούσα να πάρω ξεχωριστά πιατίνια (φυσικά όχι όλα μαζί απευθείας), δηλαδή ένα hi hat 200-350 €, αλλά το θέμα είναι ότι θα μου πάρει πολύ χρόνο να ολοκληρώσω το σετ που θα μου άρεσε.. Και επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμα τι σημαίνει thin crash και τα σχετικά με αυτά.

 

1. οποιος βιαζεται σκονταφτει, θα γραψεις πουθενα...εχεις κανα live και τα θες αμεσα?

 

2. thin ειναι τα πιατινια που ειναι λεπτα, εχει να κανει με το βαρος, τη χροια, την ουρα του πιάτου κτλ.

 

3. δε μπορουμε να σου δωσουμε απαντηση ο καθενας εχει τα δικα του γουστα ρε φίλε...εγω σου είπα Sabian B8 PRO αβλεπί...απο κει και περα ασχολείσαι και ενα χρόνο...δεν εισαι ασχετος...

 

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=58833

http://www.sabian.com/EN/products/B8_Pro_Performance_Set_14_35003.cfm

 

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=29797

http://www.sabian.com/EN/products/Xs20_Rock_Performance_Set_14_XS5009.cfm

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το b8pro thin crash 16'' της sabian όταν το ειχα ακουσει σε live ήταν απλά φοβερο, ειδικά για τα γουστα μου.

 

αντίθετα ενα avedis 14'' paper thin crash της zildjian δε με ενθουσιασε. παρολο που τα ''thin'' μου κάνουνε δεν ήταν τυπου brilliant στον ήχο...καλό αλλα προτιμω το b8pro.

 

Ναι όντως το B8 Pro το thin το 16'' της Sabian τα σπάει. Το έχω... Παρά ταύτα, επειδή και εγώ με τα thin έχω τρέλα, γουστάρω πολύ τη σειρά που ανέφερε ο Χρήστος της Zildjian στην αρχή (τη Holiday pro). Συμφωνώ ότι πρέπει να ακούμε τα πιατίνια πριν τα αγοράσουμε. Και να τα ακούμε εμείς.. Όχι από άλλους. 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως το B8 Pro το thin το 16'' της Sabian τα σπάει. Το έχω... Παρά ταύτα, επειδή και εγώ με τα thin έχω τρέλα, γουστάρω πολύ τη σειρά που ανέφερε ο Χρήστος της Zildjian στην αρχή (τη Holiday pro). Συμφωνώ ότι πρέπει να ακούμε τα πιατίνια πριν τα αγοράσουμε. Και να τα ακούμε εμείς.. Όχι από άλλους. 

 

Tα ZHT απόσο διαβασα και σε αλλα φορουμ είναι κάπως καλυτερα από τα ZBT, το σχήμα της καμπάνας των crash είναι πανομοιότυπο με το Paiste Alpha Crystal Crash το οποιο είχε κυριολεκτικά κρυστάλλινο ήχο.

 

Το είχε ενας φίλος μου αλλα του εσπασε συντομα σχετικά και δεν επαιζε και δυνατα...αλλά από ήχο ήταν σουπερ

 

Απότι είδα στο Holiday Pack το crash ήταν ''fast'' οποτε λογικα θαναι παρόμοιo με το crystal crash...

 

Φροντισε μόνο να μάθεις τί σημαινει το holiday pack...γιατί αν είναι να σε βγάλουν για τις δικοπές (κανα 3μηνο καλοκαιρακι) τότε κρατα τα λεφτα σου να πας κανα 3ημερακι εκδρομουλα... :P

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα! Σωστός  ;D Αλλά νομίζω, έτσι όπως άκουσα από βιντεάκια στο youtube κ απο το site της sabian, ότι τα Xs20 μου ταιριάζουν καλύτερα.. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω, έτσι όπως άκουσα από βιντεάκια στο youtube κ απο το site της sabian, ότι τα Xs20 μου ταιριάζουν καλύτερα.. Τι λέτε?

 

κάτσε να μυρίσω τα νύχια μου κ θα σου πω... :P

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου