Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καμπινας μπασσου για ενισχυτη GENZ BENZ


bs_ane

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω παραγγειλει ενα ενισχυτη 600W της GENZ BENZ τον Shuttle 6.0  και θελω να αγορασω καμπινα.Παιζω pop/rnb και προκειται να παιζουμε περισσοτερο σε club και beach bar.Επειδη ο σιγκεκριμενος ενισχυτης ζυγιζει 1,5 κιλο αν εχει να μου προτεινει καποιος εναν καλο συνδυασμο και οσο το δυνατον ελαφρυ.Το βαρος ειναι προαιρετικο....μια καμπινα να ταιριαξω με τον σιγκεκριμενο ενισχυτη θελω.....και γενικα γνωμες για τον ενισχυτη....

 

ευχαριστω εκ των προτερων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω παραγγειλει ενα ενισχυτη 600W της GENZ BENZ τον Shuttle 6.0  και θελω να αγορασω καμπινα.Παιζω pop/rnb και προκειται να παιζουμε περισσοτερο σε club και beach bar.Επειδη ο σιγκεκριμενος ενισχυτης ζυγιζει 1,5 κιλο αν εχει να μου προτεινει καποιος εναν καλο συνδυασμο και οσο το δυνατον ελαφρυ.Το βαρος ειναι προαιρετικο....μια καμπινα να ταιριαξω με τον σιγκεκριμενο ενισχυτη θελω.....και γενικα γνωμες για τον ενισχυτη....

 

ευχαριστω εκ των προτερων....

 

Ποσα δινεις; Με μια μικρη (π.χ. 1x12) καμπινα θα εισαι ικανοποιημενος, η θες κατι μεγαλυτερο; Δε σε καλυπτει καποια απο τις καμπινες της Genz-Benz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω ψαξει καθολου με τις καμπινες και δεν γνωριζω πολλα...και δεν γνωριζω και τα χαρακτιριστηκα της καθε μαρκας,,πιστευεις οτι φτανουν 2χ12???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω παραγγειλει ενα ενισχυτη 600W της GENZ BENZ τον Shuttle 6.0 [...] και γενικα γνωμες για τον ενισχυτη....

Νομίζω πως πήγες λίγο ανάποδα... Πρώτα ρωτάμε και μετά παραγγέλνουμε... Αλλά γενικά για πείτε όντως καμιά γνώμη όποιος τον έχει ακούσει να ξέρουμε...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν καλη ευκαιρια και γενικα δυσκολο να εβρισκα στην θεσσαλονικη να τον ακουσω,σχεδον ακατορθωτο.Γενικα απο reviews που διαβασα ειναι απο τους πιο clean ενισχυτης.Παντως εχεις δικιο το ρισκαρα αρκετα....Τωρα ψαχνω καμπινα να ταιριαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει το εν λόγω κεφάλι και δεν μπορώ να σου πω ειδικά για αυτό, αλλά θα ξεκινήσω λέγοντας πως δεν υπάρχει λόγος να πάρεις μια 2χ12. Μια 2χ10 ή μια 1χ12 με τουίτερ, θα κάνει καλύτερα τη δουλειά. για εμένα το ιδανικό είναι το 2χ10+1χ15, μετά το 4χ10 και μετά το 1χ12, τοποθετημένα με σειρά προτίμησης και αλλά και με αντίστροφη σειρά στην ευκολία κουβαλήματος... Πάντως, προσωπικά, η καμπίνα που μου έχει "χρησιμέυσει" περισσότερο από όλες στα παιξίματα, είναι μια ebs neo112. Είναι πολύ ελαφυα, ικανότατη (αντιμετωπίζει ανετα τη χαμηλή Β) και 8ωμη, που την κάνει ευέλικτη στους συνδιασμούς... Τις υπόλοιπες (2χ10, 2χ12 και 1χ18) δεν τις βγάζω σχεδόν ποτέ από το σπίτι. Ο λόγος είναι απλός: καμπίνα συνήθως κουβαλάς σε μικρά λάηβ, που δεν έχουν και μεγάλες απαιτήσεις από ένταση. Εκεί θές μια ελαφρυά, μικρή καμπίνα. Σε μέρη που πρόκειται να Χρειαστείς το 4χ10 ή το 1χ15+2χ10, συνήθως το φέρνει κάποια εταιρία που κάνει ήχο...

    Συνοψίζοντας, θα σου πρότεινα μια EBS ΝΕΟ 112 ή μια MarkBass traveller. Είναι κρίμα να έχεις ενισχυτή 1,5 κιλό και καμπίνα 25... κάποτε τα πράγματα ήταν αντίστροφα, λέγαμε "οκ, την 2χ10 την πήγα, τώρα ποιός κουβαλάει το SVT-2?"

 

Υ.Γ. Δεν ανέφερες price range και Ωhm... για κάνε έναν κόπο, για να είμαστε πιό συγκεκριμμένοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Myrsias τα λέει καλά.

 

2Χ10 είναι (υπερ)αρκετό στην πλειονότητα των ελληνικών club.

Και το 1Χ12 είναι μια χαρά (και βάλε) αλλά ε, να, κατιτίς παραπάνω το θες για θέμα εγωισμού.

 

Από κει και πάνω μάλλον για χειρότερα το πας παρά για καλύτερα.

 

Τα Ohm δεν πειράζουν γιατί ο Shuttle έχει υπεραρκετά W και για 8 και για 4.

Η τιμή, από την άλλη, είναι καθοριστικός παράγοντας.  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογιζα μεχρι 400 να δωσω.Βασικα ειχαμε παιξει σε ενα μεγαλο κλαμπ μια φορα και μου ειχε φερει μια εταιρια warwick φετα με 4χ10.ειχα το ενισχυτη τσιτα και δεν με ακουγα καθολου επανω.Γιαυτο ρωταω πως να κινηθω για να μην εχω το ιδιο προβλημα και γενικα δεν θα ηθελα να βασιστω στο τι θα φερει μια εταιρια.θα ηθελα να εχω ευελιξια σε αυτο το θεμα.Απο μαρκες σκεφτομουν τις gallien krueger λογω βαρους η και τις hartke που εχω ακουσει πολυ καλα λογια.απο watt????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warwick σε κάθε περίπτωση μακρυά... Μόνο τις χειρότερες εντυπώσεις μου έχουν αφήσει. Τις gallien krueger τις έχω σε λίγο μεγαλύτερη υπόληψη, αλλά πέφτεις σε (τρύπα διάστασης 2χ10 στο νερό) παγίδα: Δεν εκμεταλεύεσαι πως ο ενισχυτής σου είναι πανάλαφρος. Ανεβαίνεις πολύ σε κιλά! θα επιμείνω στη λύση 1χ12... βέβαια, στη θέση σου (με γνώμονα τα 400 ευρώ και το ότι, όπως κατάλαβα, σου αρέσει το ρίσκο/ if you like to gamble, i tell you i'm your man, που λέει και ο Lemmy...) θα τσέκαρα και αυτό

http://www.thomann.de/gr/phil_jones_piranha_4b.htm . Μικρά μεν γουφεράκια, αλλά κατεβαίνει στους 25 (συχνότητα που ΔΕΝ πιάνεις ουτε με 2χ10, ούτε με 1χ12 σε αυτά τα χρήματα τουλάχιστον), έχει bass reflex, οπότε κάτι θα κάνει, είναι 300w στα 8Ωhm ( από ότι διάβασα ο ενισχυτής σου στα 8 βγάζει 350, οπότε είσαι κύριος και άμα μερακλώσεις που λέει ο λόγος αργότερα, κοτσάρεις και μια 1χ15 στα 8 και προβιβάζεσαι από κύριος σε λόρδος), είναι -πως να το κάνουμε- αρκετά φαντεζί και το σημαντικότερο, ζυγίζει 18 κιλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 4χ5'' θα βγαζουν ογκο πιστευεις???μηπως παραειναι ρισκο????σε ενα κλαμπ που παιξαμε μια φορα δεν ακουγα τον εαυτο μου καθολου και επαιζα με 4χ10.μην εχω παλι αυτο το προβλημα.βασικα το εχεις ψαξει πολυ το θεμα ετσι?

 

εριξα μια ματια στον τομανν...για πες εντυπωσεις...

 

http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_neo112_bassbox.htm

 

http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_212mbe.htm

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_rs_112.htm

 

η μηπως να ξεφευγαμε λιγακι..

 

http://www.thomann.de/gr/markbass_traveler_121h.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου