Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση υψους χορδων


zakky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμιτες... Λοιπον, θα μπω κατ'ευθειαν στο ψητο... Επεσε στα χερια μου πριν καποιο καιρο ενα μπασο Kumika δεκαετιας 80... Αλλαξα Pickguard και κουμπια, καθως τα παλια ηταν αρκετα φθαρμενα και αντιλειτουργικα. Επισης, το καθαρισα και αλλαξα και χορδες... Το θεμα ομως ειναι πως οι χορδες απειχαν πολυ απο την ταστιερα και αποφασισα να παρω την κατασταση στα χερια μου... Πηρα λοιπον ενα κλειδακι και τις κατεβασα απο την γεφυρα. Το θεμα ομως ειναι πως κατεβηκαν πολυ - σε σημειο στα σλαπ και οχι μονο - να βρισκουν βιαια πανω στον μαγνητη... Ειπα να επαναλαβω την διαδικασια με το κλειδακι για να τις ανεβασω ξανα λιγο ακομη, αλλα σκεφτηκα πρωτα να ρωτησω, καθως δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για αυτο που παω να κανω, με ποιον τροπο και πως ακριβως πρεπει να το κανω. Επισης, θα ηθελα να μου πειτε τι να προσεξω και πως θα το κανω σωστα μονος μου... Ευχαριστω...

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο μαγνητης ειναι βιδωμενος πανω στο σωμα. Πως θα τον κατεβασω? Δεν παει αλλο... ΕΙναι οσο πιο πατω γινεται...

 

Διαβασα και το αρθρο, αλλα δεν βρηκα κατι σχετικα με το θεμα με τα κλειδακια...

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο μαγνητης ειναι βιδωμενος πανω στο σωμα. Πως θα τον κατεβασω? Δεν παει αλλο... ΕΙναι οσο πιο πατω γινεται...

 

Διαβασα και το αρθρο, αλλα δεν βρηκα κατι σχετικα με το θεμα με τα κλειδακια...

 

Γενικά πριν προχωρήσεις στη ρύθμιση του ύψους των χορδών πρέπει να έχεις ελέγξει αν το μπράτσο είναι ίσιο, να το ρυθμίσεις από τη βέργα πρώτα και μετά να προχωρήσεις στη γέφυρα. Εάν δεν έχεις τέτοια εξοικείωση και επειδή είναι πιθανόν να προκαλέσεις ανεπανόρθωτη ζημιά στη βέργα καλό είναι να το εμπιστευθείς σε κάποιον που ξέρει, ή τέλος πάντων να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός πριν κάνεις τέτοια επέμβαση.

 

zakky παρε με αν μπορεις ενα τηλ σε παρακαλω! Ευχαριστω

Υπάρχουν και πι εμ γι αυτό το λόγο  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις φωτογραφίες συμπεραίνω πως οι μαγνήτες μπορούν να κατέβουν και άλλο. Μπορεί να έχουν φαγωθεί οι βίδες (η βίδα που βρίσκεται στον κάτω μαγνήτη στη μι δεμ ακουμπάει καν το πλαστικό), άλλαξέ τις. Επίσης, καλό θα ήταν να αλλάξεις το nut (πάνω καβαλάρη) με ένα για jazz bass, κοκκάλινο, έχει 5-10 ευρώ. Μετά ξανακάνε τη ρύθμιση, εννοείται όλα αυτά με το truss rod σωστά ρυθμισμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παει μαζι με το οργανο σε εναν τυπο που πουλαει τετοια parts και μου εδωσε εκεινος καινουργιες βιδες... Ολες οι βιλες πανω στο οργανο ειναι καινουργιες... Απλα οι καινουργιες ηταν πιο μακριες απο τις παλιες και δεν ηθελα να τις καργαρω για να μη δημιουργησω προβληματα...

 

*Τι ειναι αυτο το truss rod φιλε  ???

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου