Προς το περιεχόμενο

Πώς να πάρω περισσότερο gain από Εngl Screamer 50 combo?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.εχω μια Ltd με μαγνητες emg 81.

επισης εχω εναν engl screamer 50 combo.

αλλα δν μου αρκει το gain του.θελω περισσοτερο...εχω δοκιμασει metal muff, metalcore boss, metalzone boss και Distortion boss.

ομως κανενα δν ενισχυει το gain tou απλα δινει διαφορετικο distortion>

θελω κατι το οποιο να δωσει gain στον ηχο του ενισχυτη..γτ μαρεσει πολυ το gain που εχει..ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει απλα θελω περισσοτερο!

γτ παιζω death metal>να αλλαξω ενισχυτη δν γινεται..απλα θελω ενα πεταλι ξερω γω σε τιμη 150 ευρω κ κατω..καπου εκει..το οποιο να δωσει περισσοτερο κ ΟΧΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ GAIN!

ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?

π.χ. το Overdrive ενισχυει το gain του η δινει διαφορετικο?οπως τα πεταλια Distortion?

αν μπορειτε πειτε μου πλιζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα,

 

χωρις να το εχω δοκιμασει μου εχει τραβηξει την προσοχη αυτο που ειναι και OD & Booster http://www.thomann.de/gr/mxr_mc402_boostoverdrive.htm πιστευω αξιζει να ριξεις ενα βλεφαρο

 

αλλιως νομιζω οτι γενικα χρειαζεσαι ενα booster( H OD)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν 2 λύσεις

 

1) overdrive (sd-1 ή ts808 κλασικές λύσεις)

 

2) πετάλι eq

 

μιας και το sd1 είναι φτηνό και παίζει και καμιά φορά στις αγγελίες

το προτείνω ως μια πρώτη δοκιμή

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δν εχω δυνατοτητες δοκιμης οποτε η αποφαση πρεπει να ναι οριστικη.αυτα που λετε..θα εδιναν προσθεταν gain? η θα εδιναν διαφορετικη παραμορφωση?γτ παιζει τεραστιο ρολο σε αυτο που θελω ε.ελπιζω να καταλαβαινετε.

το πεταλι eq τι κανει βασικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δν εχω δυνατοτητες δοκιμης οποτε η αποφαση πρεπει να ναι οριστικη.αυτα που λετε..θα εδιναν προσθεταν gain? η θα εδιναν διαφορετικη παραμορφωση?γτ παιζει τεραστιο ρολο σε αυτο που θελω ε.ελπιζω να καταλαβαινετε.

το πεταλι eq τι κανει βασικα?

το πεταλι ισοσταθμησης(EQ) εκτος απο το να boostarei ολο το σημα μπορει και boostari συγκεκριμενες συχνοτητες κανοντας τον ηχο σου συνηθως ποιο ευελικτο

 

αμα δεν εχεις δυνατοτητα να δοκιμασεις αυτο που θα παρεις μην δινεις σημασια στην αποψη μου

 

κατι τελευταιο : ισως τα επιπεδα γκειν που εχεις να ειναι αρκετα για αυτο που θες αλλα να μην σου αρεσει η χροια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως δεν είναι το περισσότερο gain αυτό που σου λείπει?

Μήπως θέλεις περισσότερο όγκο, περισσότερο bottom end?

 

Μήπως είναι δηλαδή θέμα speaker configuration?

 

Κάνω αυτή τη σκέψη γιατί έχοντας παίξει έστω και λίγο με τον συγκεκριμένο ενισχυτή ξέρω οτι δεν είναι το gain αυτό που του λείπει.

 

Στο είδος αυτό της μουσικής που προσπαθείς να παίξεις συνήθως χρειάζεσαι κάτι παραπάνω απο το ένα 12άρι μεγάφωνο της καμπίνας του screamer.

 

 

Αν όμως όντως σου λείπει gain ένα eq να μπουστάρει το σήμα πριν απο τον ενισχυτή είναι καλή ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το gain ειναι αυτο που του λειπει. μαρεσει η χροια του πολυ...τωρα..αυτο με το ηχειο...χμμ δν ξερω τι μπορω να κανω γι`αυτο.

το EQ πεταλι θα δωσει περισσοτερο gain αλα δν θα αλλαξει κατι ετσι?ισως υπαρχει περιπτωση να το βρω στη κερκυρα το συγκεκριμενο...θα τσεκαρω κ θα σας πω!

αν εχετε καποια προταση ομως πειτε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το eq θα σου αλλάξει τον ήχο όσο το πειράζεις.  Η δουλειά του είναι να ενισχύει ή να ελαττώνει κάποιες περιοχές συχνοτήτων. Άμα ας πούμε του ανεβάσεις τα πρίμα θα αλλάξει ο ήχος του. Δε νομίζω ότι θα σου χρειαστεί ιδιαίτερα, αν και σίγουρα λέει να μπουστάρεις μια distorted κιθάρα!

 

Παρά ολ' αυτά έχεις δοκιμάσει να πειράξεις το eq του ενισχυτή να δεις ως συμπεριφέρεται σε σχέση με το gain;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φίλε μου, έχω την λύση στο πρόβλημά σου  ;D ;D ;D Έχω τον ίδιο ενισχυτή και είχα το ίδιο πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι ο Screamer έχει αρκετό gain! Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα EQ pedal συνδεμένο στην λούπα του ενισχυτή... Μπορείς να δημιουργήσεις θεαματικά αποτελέσματα. Εγώ αγόρασα ένα danelectro fish n chips (το οποίο είναι πολύ καλό) και ανέβασα λίγο τα μπασα αλλα έδωσα αρκετό boost στα χαμηλομεσαία επίσης έκοψα τα πριμομεσαία, τα πρίμα τα άφησα ως έχουν. Για παράδειγμα για ένα πεταλάκι όπως το δικό μου 7 band EQ, +-15db, οι ρυθμίσεις που έχω εγώ είναι (αντίστοιχα για κάθε slider) περίπου ώς εξής:

 

                     +4  +10 +8 0 -3 -7 0

 

Δοκίμασέ το και πειραματίσου ;)

Remember...relativity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου