Προς το περιεχόμενο

Πώς να πάρω περισσότερο gain από Εngl Screamer 50 combo?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη στιγμή πάντως που σου αρέσει η χριά του και εγώ ψηφίζω "Ενα πεντακαθαρο booster μπροστα απο τον ενισχυτη".

 

Kι εγώ... χωρίς να αποκλείονται οι λύσεις με eq μετά τα gain stages, αλλά τότε θα μιλάμε για την λεγόμενη "ηχογλυπτική" και όχι για περισσότερο gain.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kι εγώ... χωρίς να αποκλείονται οι λύσεις με eq μετά τα gain stages, αλλά τότε θα μιλάμε για την λεγόμενη "ηχογλυπτική" και όχι για περισσότερο gain.

 

αμάν τώρα το είδα .. είναι ΧΡΟΙΑ .. όχι χριά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aha. to mxr boost mc401 τι λεει?καλο?

θα δοκιμαζω κ EQ βεβαια.

παιδια εβαλα τον ενισχυτη στο 12 lead vol και 9 master και ειδα μεγαλη διαφορα. σκοτωνει :P αλλα χρειαζομαι λιιιιιιιγο πολυ λιγο περισσοτερο GAIN.Κ κατι αλλο γτ δν ξερω απο λαμπατους. οταν τον ανεβαζω πολυ κ εχω τη κιθαρα χαμηλωμενη...ακουγεται ενας θορυβος απο τον ενισχυτη.κ οταν το ανοιγω εχει αλλα πιο λογικο φαινεται τοτε.

γτ αυτο?στο φυλλαδιο γραφει οτι κατι τετοιο μπορει να συμβει γτ ειναι καινοριες οι λαμπες.

επισης..δν πιστευω να καιγεται ε?δλδ αν τον εβαζα περισσοτερο απο 9οclock to master.

γτ στο 9 μου φαινεται πολυ δυνατα :O δν εχω ιδεα οπως βλεπετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε δοκιμες πανω σε αυτα τα δυο volumes...

Ασε το Μαστερ καπου και παιξε με το αλλο...και αντιστροφα...Επισης το ΕQ παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο...ειδικα σε αυτον τον ενισχυτη...Αν ξερεις το eq των μαγνητων σου μπορεις να τον ρυθμισεις αναλογα...το φυσημα που ακους οφειλεται στη παραμορφωση----->noise gate...

 

Υ.Γ> Δε καιγεται ρε συ στο 3...(9 η ωρα ουσιαστικα)

 

Ξεχασα...για το κομματι που ποσταρες...εχει να κανει και με το κουρδισμα ετσι...Αν εχεις στανταρ κουρδισμα μη περιμενεις Lamp of god...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχει ο θόρυβος σε υψηλά gain. To master μπορείς να το ανεβάσεις όσο θες, αρκεί όπως καταλαβαίνεις να μην δημιουργεί προβλήματα στους γύρω σου ο... πανικός. Από ότι βλέπω το gain επηρεάζεται από τον διακόπτη Lead, και η τελική ένταση του καναλιού από το Lead Volume, ενώ η τελική ένταση του ενισχυτή από το Master Volume (διορθώστε με, έχω παίξει με αυτόν μόνο παλιά σε ένα μαγαζί). Στο σημείο 18 εδώ: http://www.engl-amps.com/manuals/e330-II-om.pdf βλέπω πως υπάρχει κι ένα κολπάκι με χαμηλότερο master volume level.

 

Θα μπορούσες ίσως να βγάλεις μια φωτό κοντινή με τις ρυθμίσεις σου? Θα βοηθούσε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για death-core φάσεις είναι πολύ καλό το αδελφάκι του screamer, ο fireball, ο οποίος βέβαια χάνει (νομίζω) σε σχέση με τον screamer σε ενδιάμεσες καταστάσεις crunch.

Μια και είναι open back βάλτον με την πλάτη στον τοίχο

 

Προς κάτοχους screamer: Έχετε δοκιμάσει κάποιο boost στο lead κανάλι του screamer τύπου TS-9, Fulltone OCD, Keeley SD-1??? Aν ναι, ποιά τα αποτελέσματά του τόσο στα ρυθμικά όσο και στα lead??

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χρησιμοποιησει:

 

Ibanez tube screamer ts 808 analogman mod :6/10

ΛΑΣΠΗ.- Μπασσα εξαφανιζονται,μεσσαια υπερεμφανιζονται,πριμα καπου εκει γυρω...

 

Boss sd-1 stock :8/10

Το καλυτερο overdrive boost που δοκιμασα

 

MXR ZW44 :7/10

Μου ελειψαν τα μεσσαια που ηθελα για το σολο...πολυ "αχρηστο" γκειν

 

Boss sd-1 moded :7/10

Βλεπε πανω...

MXR 6 band EQ :8/10

Ειχα αρχισει να δενω καλυτερα το EQ του ενισχυτη και δε με καλυπτε...

 

MXR MIXRO AMP :9/10

Λιγο γκειν και λιγα μεσσαιa ετσι για να ακουγεται περισσοτερο...εξαιρετικη επιλογη αν εχεις βρει το EQ του ενισχυτη...

 

Με αυτη τη σειρα τα πηγα...βεβαια στη τελευται και καλυτερη επιλογη πλεον το EQ του ενισχυτη εχει περισσοτερα μεσσαια και πιο στρογγυλο ηχο...Απ'οτι καταλαβα...τα μεσσαια ΟΛΩΝ των ENGL ειναι θαυμασια και ειναι κριμα να τα τοποθετουμε στο 0 η στο 1...

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΤΑΛΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ LEAD.ΚΑΙ ΔΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΑΛΛΑ ΑΦΙΕΡΩΣΑ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΑ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

02032010620.jpg

με τη σειρα τα pots ειναι Clean, Bright(κουμπακι), Lead, Bass, Middle, Treble, Lead presence, Reverb, Lead Volume, gain lo/hi clean + clean lead(Κουμπακια.αναμενα κ τα 2 στη φωτο), Master vol.

 

ετσι επαιξα.

blackie σ`ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες περι πεταλιων.ευτυχως ειπες αυτα περι του ibanez γτ δν αν ηταν να παρω καποιο overdrive θα επαιρνα αυτο.

αυριο λογικα θα δοκιμασω το boss ge-7 EQ και θα σας πω γνωμες

 

 

ΥΓ το μαστερ βολ το ειχα ακριβως στο 9(3 δηλαδη) απλα η φωτογραφια τραβηχτηκε αφου επαιξα..καμια ωρα μετα. κ ετσι το ειχα πειραξει κ δν βγκε οπως ηταν.τα αλλα ομως ηταν ετσι ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου