Προς το περιεχόμενο

χορδές μπασου


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεθάβοντας ένα παλιότερο ποστ για χορδές θέλω για άλλη μια φορά την γνώμη σας. Ο ήχος που μου αρέσει στο μπάσσο είναι σαν του flea (red hot chilli peppers) και v. wooten δηλαδη γεμάτος και ζεστός ήχος. ποιές χορδές πλισιάζουν πιο πολύ σε αυτόν τον ήχο? επισης τι gauge?

 

μονο σας παρακαλώ ο καθένας που προτείνει κάτι να γράφει και το είδος της μουσικής που παίζει.

 

ps. θα τις παραγγείλω απο θωμα μαζι με το tech 21 bass driver prog.

 

ps2. εχω ένα μπασάκι τις ltd (Β-50)

 

ευχαριστώ και καλές γιορτές

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου γνώμη στα χρόνια που ασχολούμαι με το όργανο (και είναι αρκετά)είναι ότι η χορδή είναι το Α+Ω σε ένα μέτριο έως καλό όργανο.Επειδή αλλάζω πολύ συχνά χορδές (λόγω επαγγέλματος)έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες.Εδώ και 1 χρόνο χρησιμοποιώ DR 'FAT BEAMS' Markus Miller Signature(40230 MM 5-125) και μπορώ να πω ότι είναι η κρυφαία χορδή.Όσο δυνατά να τη χτυπήσεις θα σου βγάλει τη χροιά όπως πρέπει (ζεστές χαμηλές και πρίμα ξυράφι)χωρίς να ακούγονται ενοχλητικά νικελένια τριξίματα.Και αν σου αρέσει ο ήχος του Victor Wooten,νομίζω είναι αυτές που χρειάζεσαι.Είναι λίγο ακριβές βέβαια αλλά με σωστή φροντίδα(καθάρισμα μετά απο κάθε παίξιμο)θα δυσκολευτείς μετά να αλλάξεις μάρκα.Καλά παιξίματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες που μου λες είναι το 5-χορδο σετ. Το αντίστοιχο 4-χορδο είναι το DR40225MM45 ??? Από το thomann:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_dr_40225_mm_45_bassstrings_prodinfo.html

 

Γιατι η διαφορά της 1 χορδής δε μπορει να είναι 30 ευρά!!!

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι αντίστοιχες για 4άρι είναι οι ΜΜ45.

Όσο για τη τιμή για το 5άρι set προφανώς να έχει γίνει λάθος, γιατί εγώ αγοράζω από Musik Produktiv στα 47,90 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των χορδών είναι πιστεύω καθαρά υποκειμενικό. Προσωπικά κάθε φορά χρησιμοποιώ άλλο σετ χορδών και αυτό το κάνω καθαρά από περιέργια, αφού είναι τόσες πολλές οι επιλογές, όπως επίσης πολλές είναι οι διαφορές από χορδή σε χορδή (κυρίως σε θέματα αντοχής και απόδοσης στο χρόνο). Το τελευταίο σετ που "φοράω" είναι οι Ernie Ball Regular Slinky .045 (μετά από ένα 5-6μηνο που πέρασα με flats, οι οποίες αρνούνται να "πεθάνουν") και (ναι, είναι γεγονός) για πρώτη φορά στη μεγάλη μου "καριέρα" :lol: σκέφτομαι σοβαρά να ξαναπάρω τις ίδιες χορδές. Ο λόγος είναι ότι με μικρή περιποίηση έχουν κρατήσει τη "φρεσκάδα" τους για αρκετό καιρό (2+ μήνες), ενώ ηχητικά, σε συνδυασμό με το μπάσο μου μαμάνε (αυτό έλειπε, να μήν "κολλάνε" οι Ernie Ball χορδές με τα Ernie Ball μπάσα). Φυσικά, ο ήχος κοντά στο ήχο του Flea που αναφέρεις είναι στα standard (γνωστός παλιός χρήστης των ΕΒ ο κύριος), αλλά αυτό πιστεύω είναι περισσότερο θέμα οργάνου παρά χορδών....

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα FLEA signature set της GHS. Δεν ειναι αυτές που φοράει??

 

Παρόλα αυτά εγώ ηδη ενέδωσα στην πρόταση του Robas και παράγγειλα τις DR και η αλήθεια είναι οτι δεν έχω άμεση ανάγκη απο αλλαγή χορδών, απλά έκανα μια παραγλεία απο thomann (Τech 21 bass driver progr. :D ) και είπα να εκμεταλευτώ την περίπτωση και να πάρω και ενα σετάκι χορδές σε μισή τιμη!! 8)

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα FLEA signature set της GHS. Δεν ειναι αυτές που φοράει??

 

Παρόλα αυτά εγώ ηδη ενέδωσα στην πρόταση του Robas και παράγγειλα τις DR και η αλήθεια είναι οτι δεν έχω άμεση ανάγκη απο αλλαγή χορδών' date=' απλά έκανα μια παραγλεία απο thomann (Τech 21 bass driver progr. :D ) και είπα να εκμεταλευτώ την περίπτωση και να πάρω και ενα σετάκι χορδές σε μισή τιμη!! 8)[/quote']

 

Φίλε ReCoC πολύ καλή η αγορά του Τech 21 bass driver progr.Αυτό σημαίνει ότι τη ψάχνεις πολύ.Είναι κορυφαίο.Αλλά πως αγοράζεις τις χορδές σε μισή τιμη?Επειδή δεν ψωνίζω από thomann υπάρχει κάποια προσφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα FLEA signature set της GHS. Δεν ειναι αυτές που φοράει??

 

Δεν ξέρω τι χορδές χρησιμοποιεί ο Flea, θέλω να πω ότι ο ήχος του είναι απλά χαρακτηριστικός Musicman ήχος....

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ReCoC πολύ καλή η αγορά του Τech 21 bass driver progr.Αυτό σημαίνει ότι τη ψάχνεις πολύ.Είναι κορυφαίο.

 

Χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις και εσυ γιατί πάντα όσο πιο πολύ ψάχνομαι για μια αγορά' date=' τόσο περισσότερο αγχώνομαι για το αν έκανα καλή επιλογή ή όχι. Πάντως δε θα έπαιρνα αυτό αν δεν ήταν τα noizoπαιδα! thank you!

 

Αλλά πως αγοράζεις τις χορδές σε μισή τιμη?Επειδή δεν ψωνίζω από thomann υπάρχει κάποια προσφορά?

 

:) Καλα μην τα παίρνεις όλα τις μετριτίς. Δε ξέρω απο που τις παίρνεις και πόσο (πιθανών και φθηνότερα απο μενα) απλα εννοούσα πολύ πιο φθηνά απο οτι στην ελλάδα! Είχε ανοίξει και παλιότερο post σχετικό και φάνηκε οτι όλοι οι noizαδες παίρνουν τις χορδές απ'έξω και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι 50-60% φθηνότερα απο την ελλαδίτσα μας. Παρεπιτπόντως τις πήρα 33 απ΄το thomann. εσυ πόσο περίπου τις παίρνεις? (τις χορδές πάντα! μη παρεξηγηθούμε! :lol: )

 

Δεν ξέρω τι χορδές χρησιμοποιεί ο Flea' date=' θέλω να πω ότι ο ήχος του είναι απλά χαρακτηριστικός Musicman ήχος.... [/quote']

 

Ναι απ'ότι ξέρω το μπάσο του είναι musicman και μάλιστα του το έκανε δώρο η ίδια η musicman και συγκεκριμένα όπως είπε και ο ίδιος: "They gave it to me for free. Like we rock stars are realy in need of giving us free equipment, while many young musicians can't afford a second hand instrument"

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απ'ότι ξέρω το μπάσο του είναι musicman και μάλιστα του το έκανε δώρο η ίδια η musicman και συγκεκριμένα όπως είπε και ο ίδιος: "They gave it to me for free. Like we rock stars are realy in need of giving us free equipment' date=' while many young musicians can't afford a second hand instrument"[/quote']¶σχετο με το θέμα (να κάνουμε και λίγο κουτσομπολιό :lol: ), πριν χρόνια ο Flea (το οποίο θαυμάζω απεριόριστα) διαπραγματευόταν με την MusicMan την παραγωγή ενός signature μοντέλου ίδιο με το StingRay. Η άρνηση της MusicMan βασίστηκε στο γεγονός ότι δεν μπορείς να πάρεις ένα μοντέλο παραγωγής, να του βάλεις ένα συγκεκριμένο χρώμα και να το βαφτίσεις signature. Τότε ο Flea έκανε την πρόταση να αλλάξει το όνομα StingRay (το οποίο υπάρχει στη αγορά από το 1976) σε Flea. Φυσικά, η άρνηση ήταν δεδομένη και αυτό οδήγησε τον Flea σε συμφωνία με την Modulus για την παραγωγη signature μοντέλου.

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου