Προς το περιεχόμενο

digitech rp1000 - boss gt-10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν αρχισετε να στελνετε λινκ απο τα υπολοιπα θεματα να πω πως ηδη τα εχω κοιταξει...αυτο που θελω σε αυτο το τοπικ ειναι να τεθουν οι διαφορες μεταξυ των δυο...για ποια δουλεια ειναι το καθενα συν-πλην κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι κάτοχος της GT-10. Μέχρι πριν απο λίγο καιρό σκεφτόμουνα να την πουλήσω γιατί δεν με ικανοποιούσε όσον αφορά τον ήχο της! Ευτυχώς που δεν την πούλησα, γιατί (θές απο πείσμα) πλέον, παίζοντας με μια ibanez s470(!!)-τρέχα γύρευε και με ενισχυτή MG50dfx(!!), βγάζω ποοολύ ωραίους ήχους.Εντάξει, δεν ακούγεται ξαφνικά λαμπάτος ο ενισχυτής μου, αλλά σίγουρα δεν διακρίνεις "ψηφιακίλα"!!Ως ορκισμένος bedroom player, πιστεύω οτι, όποια πεταλίερα και να πάρεις, θέλει ψάξιμο!! Όπως είδες έχει πολλές απόψεις εδώ και για τα δύο μηχανήματα. Όποια και να πάρεις πρέπει να βρείς τον τρόπο να σου δώσει αυτό που θέλεις, οπότε τα κρητίρια επιλογής (συν και πλήν) είναι απολύτως αντικειμενικά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θελω ειναι οταν θα τις δοκιμαζω να εχω μια ιδεα για το τι μου προσφερει η καθεμια..ασχετα απο το οτι πρεπει να την ψαξω..δηλαδη ποια η διαφορα μεταξυ τουσ στα εφφε μηπως η μια  επικενντρωνεται στα εφφε κ η αλλη στις παραμορφωσεις? τι διαφορα υπαρχει στις εξοδους τους καθως και την ευκολια-δυσκολια χειρισμου τους(κατι που σιγουρα δεν προκειται να καταλαβω με 20 λεπτα παιξιματος στο μαγαζι...) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώντας να μιλήσω μόνο για την GT-10...

Είναι απίστευτα παραμετροποιήσιμη!! Απίστευτα όμως!Π.χ. "δυναμικά" (δηλ. με το που αρχίζεις να παίζεις την κιθάρα -ακόμα και το πόσο δυνατά μπορείς να ρυθμίσεις-) μπορείς να γυρίσεις το patch σε manual mode, δηλ. τα "μπουτόν" 1 2 3 4 κλπ να αντιστοιχούν σε on/off διαφόρων εφέ (delay, comp. κλπ) και άλλα πολλά!Ενα παράδειγμα έφερα!

http://www.xycl.de/en/guitar-effects/boss-gt/automatic-manual-mode-on-boss-gt-10-and-gt-8.html

 

Με την μέθοδο με τα 4 καλώδια (4-cable method), μπορείς να παρακάμψεις την προενίσχυση του ενισχυτή σου, αξιοποιώντας στο έπακρο της προσομοιώσεις προενισχυτών που σου δίνει(έτσι την χρησιμοποιώ εγώ)

http://www.xycl.de/en/guitar-effects/boss-gt/4-cable-method.html

 

Γενικά έχει πάρα πολλά και διαβάζοντας σε διάφορα forum/site θα βρείς ό,τι ακριβώς ψάχνεις απο τις υποψήφιες πεταλιέρες σου ;) Αν βρείς και τα manual τους ακόμα καλύτερα!! Όσον αφορά τον ήχο τους, δεν νομίζω να μπορείς να βοηθηθείς και πολύ εδώ! Μπορώ να σου πω, οτι τα overdrive/distortion της GT-10 δεν είναι και ότι καλύτερο(η άποψή μου σε χρήση ό,τι να ναι ενισχυτή/κιθάρα) αλλα θα σου πώ μια μαγική λέξη για μένα - EQ!! Σίγουρα μπορείς να την συνδυάσεις με οποιάδήποτε αναλογικά πετάλια! Εγώ πάντως σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω (αφού φτιάξω τον λαμπάτο μου  :P ;D) ως καθαρά "εφεδιέρα". :)

 

P.s. Για μένα, σίγουρα αξίζει τα λεφτά της κατί το οποίο πιστεύω οτι θα ισχυεί και για τις υπόλοιπες του είδους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει αρκετα και για τα 4 καλωδια κ για αλλα εχω βρει και τα μανιουαλ αλλα θα μου βγουν τα ματια αν κατσωνα τα διαβασω...δηλαδη σε συγκριση με την gt-10 η rp1000 συνδιαζει καλυτρα εφε-παραμορφοσεις/προσομοιωσεις? καποιος που την εχει να μας πει? οπως και καμια αλλη βασικη διαφορα...(και εγω σε λαμπατο θα την βαλω randall RG50T)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι και δεν ρε Ιγνατιε, εδω δεν εχεις ακουσει απο κοντα το pod x3 live. Eιπαμε, καλη, χρυση η digitech αλλα νομιζω λογω ενθουσιασμου το εχεις παρακανει λιγο, οχι οσον αφορα το ποσο καλη ειναι η digitech, γιατι δεν τιθεται θεμα αλλα στο να απαξιωνεις τις αλλες πεταλιερες. Χωρις παρεξηγηση ετσι, συζητηση κανουμε, εξαλλου σε συμπαθω σαν ατομο κι ας μη σ'εχω γνωρισει απο κοντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πω την αληθεια την ρπ1000 ποτε δν τη συμπαθουσα και μ αρεσε πιο πολυ η gt γιατι ειχε την οθονη και πειστηκα οτι θα προγραμματιζεται πιο ευκολα αλλα τελικα δν εχει αυτο σημασια οσο το να ειναι κ καλη η πεταλιερα...για κανε μου ρε ιγνατιε μια αναλυση για την ρπ1000 που προφανως εχεις να παρω μια ιδεα οπως ο kimi4i με τη gt αποο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι και δεν ρε Ιγνατιε, εδω δεν εχεις ακουσει απο κοντα το pod x3 live. Eιπαμε, καλη, χρυση η digitech αλλα νομιζω λογω ενθουσιασμου το εχεις παρακανει λιγο, οχι οσον αφορα το ποσο καλη ειναι η digitech, γιατι δεν τιθεται θεμα αλλα στο να απαξιωνεις τις αλλες πεταλιερες. Χωρις παρεξηγηση ετσι, συζητηση κανουμε, εξαλλου σε συμπαθω σαν ατομο κι ας μη σ'εχω γνωρισει απο κοντα :)

 

εδω κανεις λαθος....δεν απαξιωνω καμια....απλα εχω μεινει εντυπωσιασμενος και εγω οσο και καποιοι πιο καλοι παιχτες απο εμενα απο την rp....δεν αμφιβαλλω οτι και αλλες ειναι αξιολογες...............

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου