Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη σας με άριστα το 10?


psixanwmalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πειραματιζόμουν και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας στο παρακάτω κομμάτι όχι τόσο για το πόσο καλό είναι (είναι 2 riffs όλο και όλο) αλλά για το πόσο καλά ακούγεται και γενικά τι θα μου δίνατε με άριστα το 10 για την μίξη.

 

Χρησιμοποίησα:

 

sm57

Line 6 15watt

Μπάσο ενός φίλου των 80 ευρώ (lol) και ένα bass vst.

Vsti Drums.

 

Επίσης το πέρασα από ένα Mastering Eq.

 

Ευχαριστώ και περιμένω γνώμες για να ξέρω που βρίσκομαι  ;)

Διαλέχτε  ;D :

  1) Πολύ καλό.

  2) Το κατέχεις προσπάθησε.

  3) Θες δουλειά ακόμα.

  4) Παράτα τα δεν κάνεις για ηχολήπτης με την καμία.

 

mix.mp3

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοείται πως θέλω να μου πείτε και τα λάθη και τι θα χρειαζόταν να κάνω στο τάδε σημείο

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου...ψυχανώμαλε.  ;D

Αν εξαιρέσεις λίγο θόρυβο (είναι αρκετά έντονος στην εισαγωγή) και κάνα σκόρπιο κλικ και ποπ, μου ακούγεται μια χαρά. Το μπάσο θα ήθελα να είχε λίγο περισσότερο χώρο, καθώς μου ακούγεται κάπως "πνιγμένο", ενώ και η κιθαρά είναι αρκετά "μπροστά", αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου φαντάζομαι.

 

Για τον θόρυβο (πχ. στην εισαγωγή πριν τα ντραμς) να προσπαθείς να ηχογραφείς πάντα στην μέγιστη ένταση της πηγής που δεν προκαλεί κλιπάρισμα. Ποτέ μην ηχογραφείς ένα μέρος με χαμηλή ένταση peak και μετά κάνεις normalize ή ανεβάζεις τη φέτα για να το φέρεις στα ίσα στη μείξη. Πρόσεχε επίσης να μην κάνεις ακραία boost με το eq. Αν δώσεις πχ. +10dB στις ψηλές, ίσως ο ήχος να έρθει πιο κοντά σε αυτό που ήθελες, αλλά σίγουρα θα φέρει "μπροστά" κάποιο θόρυβο/hiss που δεν ήταν αντιληπτός πριν. Μάλλον είναι αυτό που λένε, ότι αν καταλήγεις να κάνεις boost ΠΟΛΛΑ dB στο eq, μάλλον το αρχικό τρακ δεν "κάνει" εξ'αρχής, και πρέπει να ξαναηχογραφήσεις ή να αναζητήσεις άλλο ήχο.

Αυτό ισχύει και για compression (ειδικά multiband) σε κακογραμμένα τρακς.

 

Ένα καλό τιπ για να κρατάς τη μείξη ελαφριά είναι να κόβεις όσα μπάσα μπορείς από όπου δεν χρειάζονται. Δοκίμασε να κόβεις οτιδήποτε κάτω από 80-100Hz στα τρακς που "σε παίρνει" (φυσικά όχι σε kick drums/μπάσο κτλ.) ή και ακόμα ψηλότερα. Άκου όλη τη μείξη ταυτόχρονα και κόβε μπάσα. Τα τρακς δεν "χάνουν" τίποτα ουσιαστικά, και ακούγονται αρκετά πιο ευδιάκριτα και καθαρά όταν παίζουν ταυτόχρονα. Δοκίμασε επίσης να κόβεις 1-2 dB γύρω απ'τα 300Hz σε όσο περισσότερα τρακς μπορείς. Δεν είναι μια διαφορά που μπορείς να ακούσεις εύκολα με solo στο τρακ, αλλά σε μία μείξη με 20 κανάλια μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά.

 

Επίσης, να αποφεύγεις να παίζεις τις ίδιες νότες στις ίδιες οκταβες ταυτόχρονα, γιατί η μείξη θα καταντήσει βαβούρα θες δε θες... Αυτό βέβαια πιο εύκολα γράφεται, παρά γίνεται... Γνωστά τρικ είναι επίσης να κόβεις μερικά dB σε κάποια συχνοτική περιοχή από ένα κανάλι, η οποία συμπίπτει με τις θεμέλιες συχνότητες κάποιου άλλου καναλιού. Ειδικά αν το πρώτο κανάλι έχει πολύ αρμονικό περιεχόμενο στην εν λόγω μπάντα, το δεύτερο μπορεί να ακούγεται πολύ πιο καθαρά. Επίσης, εφφέ με μακριές ουρές όπως delay και reverb, μπορούν να επωφεληθούν από κάτι παρόμοιο με το παραπάνω. Αν έχεις πχ. ένα μέρος που παίζει (οι θεμέλιες συχνότητες) από 100 μέχρι 300Hz, κόψε λίγο αυτή την περιοχή πριν τη στείλεις σε κάποιο παρόμοιο εφφέ. Βοηθάει τη μείξη να μη "μπουκώνει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας να σε συγχαρω για την τολμη σου να "εκτεθεις" στην κοινη κριση-γνωμη.(η οπως αλλιως θελεις εσυ)  8)

 

δευτερον ,

θα πω τα λιγοστα πραγματα που καταφερα να ακουσω απο ενα θορυβωδες ιντερνετ καφε με κατι ακουστικακια της κακιας ωρας:

 

1.(και σημαντικοτερο)

αυτο που πραγματικα με ενοχλησε ειναι οτι στα δικα μου αυτια , μου ακουγεται εντονα προβλημα συγχρονισμου των τυμπανων και του μοτιβου της κιθαρας.

 

2.

το μπασσο θα μου αρεσε να ειναι πιο ευκρινες σαν χροια.δεν ξερω ομως eq ρυθμισεις να σου προτεινω..

 

3.

επισης θα συμφωνησω στο οτι αν εκοβες λιγο volume απο την κιθαρα και εδινες λιιιιιγο στο μπασσο θα ηταν πολυ καλυτερα.

 

 

(φιλε "infectme247" , σου οφειλω ενα "εμμεσο" ευχαριστω διοτι μεσα απο την απαντηση σου , ηδη εμαθα απλα πραγματα που ΔΕΝ ηξερα.)

 

φιλε "ψυχανωμαλε" , νομιζω πως με λιγο ψαξιμο θα καταφερεις καλο αποτελεσμα.

keep on.

;)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, ωραία η "ατμόσφαιρα" που έχεις στο μυαλό σου, συγχαρητήρια. Όμως:

1. Τα drums θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο "αληθινά" σε μερικά σημεία όσο αφορά τις δυναμικές (ειδικά στα πιάτα). Addictive είναι;

2. Υπάρχει θέμα συγχρονισμού και της κιθάρας με τα drums, αλλά κυρίως του μπάσου με τα drums.

3. Η κιθάρα είναι λούπα; Έτσι εξηγούνται τα clicks στην ένωση. Λύνεται με ένα απλό crossfade.

www.myspace.com/kostasbasdanis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, ωραία η "ατμόσφαιρα" που έχεις στο μυαλό σου, συγχαρητήρια. Όμως:

1. Τα drums θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο "αληθινά" σε μερικά σημεία όσο αφορά τις δυναμικές (ειδικά στα πιάτα). Addictive είναι;

2. Υπάρχει θέμα συγχρονισμού και της κιθάρας με τα drums, αλλά κυρίως του μπάσου με τα drums.

3. Η κιθάρα είναι λούπα; Έτσι εξηγούνται τα clicks στην ένωση. Λύνεται με ένα απλό crossfade.

 

1) Bfd είναι αλλά όλες οι δυναμικές χάνονται επειδή τα έγραψα με το χέρι  :-\

Και το humanize δεν σε σώζει κακά τα ψέμματα..

2) Συμφωνώ απλά δεν ψήθηκα να τα ξανα γράψω ήθελα να το στείλω να μου πείτε συμβουλές χεχε

3) yeap είναι λούπα.

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks όλοι παιδιά και μαμώ τις πληροφορίες  ;D. από περιέργεια βάλτε κάτι με άριστα το 10.

 

χτυπήστε ::)

 

χαχαχα

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι εκτενείς παρατηρήσεις των παραπάνω φίλων αξίζουν πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε βαθμολογία. ;D ;D

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου