Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη σας με άριστα το 10?


psixanwmalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή ακριβώς είναι η λογική πίσω από αυτό που έγραψα και έκανες quote: να μην χρειαστεί να δυναμώσεις κανένα κανάλι, και φυσικά ούτε το μάστερ, κατά τη διάρκεια της μείξης. Κάτι τέτοιο μάλλον θα έχει ως αποτέλεσμα, μαζί με το σήμα στο κανάλι να δυναμώσει και ο θόρυβος σε αντιληπτά-ενοχλητικά επίπεδα... Γι'αυτό είναι σημαντικό να μπορείς να επιτύχεις την μεγαλύτερη δυνατή αναλογία σήματος προς θόρυβο, κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης. Έτσι στη μείξη, είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί να χαμηλώσεις τις φέτες προκειμένου να μην κλιπάρει το μάστερ, παρά να τις ανεβάσεις.

 

Και φυσικά το όλο πρόβλημα δεν έχει να κάνει ουσιαστικά με τα fader, αλλά με το να μην δυναμώνεις τον θόρυβο που ήδη υπάρχει ηχογραφημένος στο κανάλι. Το ίδιο πρόβλημα μπορεί να προκύψει εξίσου αν έχεις τη φέτα χαμηλά αλλά έχεις προηγουμένως τσιτώσει το channel gain, ή αν έχεις βάλει κάποιον compressor με μεγάλο make-up gain.

 

αχά κατανοητά όλα φίλε μου σε ευχαριστώ. και κάτι που μου ήρθε τώρα στο μυαλό. mastering suites όπως το izotope ozone 4 που χρησιμοποιώ έχει loudness maximizer.

 

αυτός είναι ο σωστός τρόπος να ανεβάζεις το master χωρίς να σου δημιουργεί θόρυβο?

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tα παιδια πιο πανω, τα ειπαν σωστα, θα συμφωνησω σε αρκετα απο αυτα. Το riff σου ειναι αρκετα ομορφο και μπορω να πω το ακουσα με ευχαριστηση. Το μπασο, επρεπε να ειναι λιγο πιο δυνατο σαν ενταση, καθ'οτι δυσκολευτηκα αρκετα να το ακουσω σε καποια μερη της ηχογραφησης (και ειμαι και μπασιστας  :P  ). Θα μπορουσες ακομη, για το μπασο, να βαλεις και καποιες επιπλεον προσθηκες στο πρωτο riff (δηλαδη σε αυτο που παιζει στην αρχη) κυριως με παιξιμο σε χαμηλα ταστα.

Η γνωμη ενος αρχαριου σαν και εμενα ειναι γυρω στο 6 με 7. Μπραβο σου και συνεχισε ετσι!

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου