Προς το περιεχόμενο

σωστος τροπος τοποθετησης μικροφωνου σε μεγαφωνο κιθα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να αποφυγουμε διαφορα φασης ποιος ειναι ο σωστος τροπως τοποθετησης, λενε για ιση αποσταση απο το μεγαφωνο αλλα ποιο σημειο του? εχω επισυναψει μια εικονα που ισως βοηθησει

phase.JPG.97c7614fe25c29002bfa1cf959b17cdd.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω περίεργη εικόνα αυτή..... σε μας ο ηχολήπτης στα live βάζει 2 μικρόφωνα αντικρυστά υπό γωνία να κοιτάνε προς τα μέσα, στο ηχείο του ενισχυτή περίπου στις 25 μοίρες στις άκρες του μεγαφώνου... μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για studio κ εγγραφές? δεν ξέρω...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λενε για ιση αποσταση απο το μεγαφωνο αλλα ποιο σημειο του?

 

δεν παιζει απολυτως κανενα ρολο το σημειο του...μεγαφωνου στη διαφορα φασης

 

η διαφορα φασης εχει να κανει με τις αποστασεις που εχουν τα μικροφωνα μεταξυ τους (και αρα και απο την πηγη),αν τα βαλεις ακριβως στην ιδια αποσταση απο την πηγη θα εχεις και λιγοτερες ακυρωσεις.

 

προσωπικα τα βαζω ακριβως στο κεντρο ωστε να "μοιραζονται" το κεντρο του μεγαφωνου και το sweet spot που ειναι το σημειο μεταξυ του κεντρου και της αρχης του κωνου.

 

απο εκει και περα....γουστα ειναι αυτα,καποιοι τα βαζουν υπο γωνια ,καποιοι το ενα υπο γωνια και το αλλο on axis..κτλ...πειραματισου για να δεις τι σου αρεσει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι αυτο δειχνω και στην εικονα, το μεγαφωνο απο μπροστα δεν ειναι επιπεδο, και ρωταω η σωστη αποσταση απο την πηγη που εχει κονικο χαρακτηρα  παραδειγμα αν βαλεις ενα στην ακρι θα ειναι πιο κοντα απο το αλλο που θα βαλεις στο κεντρο μιας και το κεντρο του μεγαφωνου ειναι στο βαθως.. σορι αν δε γινομαι πολυ κατανοητος :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξεκίνα με το "αριστερά". Αφενός η γωνία του κώνου δεν είναι τόσο μεγάλη όσο την έχεις ζωγραφίσει αφετέρου η "ισοφασική επιφάνεια" δεν ισαπέχει απλά από την επιφάνεια του κώνου όπως ίσως θεώρησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να αποφυγουμε διαφορα φασης ποιος ειναι ο σωστος τροπως τοποθετησης, λενε για ιση αποσταση απο το μεγαφωνο αλλα ποιο σημειο του? εχω επισυναψει μια εικονα που ισως βοηθησει

 

Έχω τη εντύπωση πως το ηχείο παράγει συνολικά την κυματομορφή και όχι σε επίπεδα, άρα η σωστή τοποθέτηση για in-phase ήχο, είναι η όσο το δυνατόν εγγυτερη τοποθέτηση των 2 διαφραγμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου