Προς το περιεχόμενο

Μαλμστινικός ήχος,overdrive και punch


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτησή μου είναι λίγο σύνθετη.Ο ήχος του Malmsteen το 1984 όταν έβγαλε το rising force κατ'εμέ είναι απο τους καλύτερους lead ήχους που έχω ακούσει.Και στα ρυθμικά καλός είναι.Θεωρείται vintage ήχος?

 

Χρησιμοποιούσε marshall,το dod 250 overdrive και ένα compressor άν θυμάμαι καλά,κατα βάση.Ο ήχος του όμως έχει μια δυναμική που όμοια της δεν έχω ξανακούσει.Ίσως μόνο λίγο στον ήχο του Romeo στο instructional που έχει βγάλει.Λίγο σχετικά gain, αρκετά καθαρή παραμόρφωση με μπόλικο γκάζι όμως και καλό punch και δυναμική.Ειδικά ο ήχος του στα μιουταρίσματα είναι φοβερός.

 

Όσο και αν έχω προσπαθήσει να βγάλω έναν αντίστοιχο ήχο με πενιχρά βέβαια μέσα δεν έχω καταφέρει.Έτσι και βγάλω gain τα mutes θα ακούγονται απλά αδύναμα και έτσι και βάλω μπόλικο gain απλά θα ακούγονται βαβούρα και δεν θα πολυξεχωρίζουν οι νότες.Και γενικά παίζοντας σόλο με λίγο gain ,απλά ο ήχος δεν έχει το punch που θέλω.Δηλαδή πρέπει να χτυπάς δυνατά τα τάστα,αλλά και πάλι κάπου είναι σαν να μην ρέουν καλά οι νότες, σαν να κολλάνε δηλαδή όταν παίζεις γρήγορα.

 

Έχει καταφέρει κανείς να βγάλει έναν αντίστοιχο ήχο και με τί μηχανήματα?Και δεύτερον γίνεται να βγεί κάποιος παρόμοιος ήχος με κάποιον εξομοιωτή για εγγραφές?v-amp?pod?Εγώ χρησιμοποιώ v-amp 2 για εγγραφές.Έχω καταφέρει να φτιάξω κάτι παρόμοιο που να έχει λίγο gain και κάμποσο compression για sustain και δυναμική,αλλά φυσικά του λείπει αυτή η δυναμική της λάμπας και έχει και ντιτζιτίλα.Αυτό που είναι περίεργο είναι οτι ο Malmsteen την παραμόρφωση την έπαιρνε από το dod το overdrive, το οποίο δεν είναι λαμπάτο αν θυμάμαι καλά.¶ρα όλο αυτό το punch και τις δυναμικές απο πού το έπαιρνε?Απο το compressor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα την επομενη φορα που θα δεις τον malmsteen..προσεξε και τα αναλογα ψυγεια Πιτσος που τον ακολουθουν στο πισω μερος της σκηνης....οχι...δεν βγαζεις ηχο επειδη ο ταδε καλλιτεχνης δεχτηκε να κανει endorsement στην χ,ψ μαρκα θελωντας απλα να υπηρετησει την τσεπη του και το μαρκετινγκ των εκαστοτε εταιρειων....

Λες αν φορεσω τα ιδια ρουχα με τον Rocco,κανω το ιδιο σωμα να πηδηξω τις θεες που πηδαει;;; :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του Malmsteen το 1984 όταν έβγαλε το rising force κατ'εμέ είναι απο τους καλύτερους lead ήχους που έχω ακούσει.Και στα ρυθμικά καλός είναι.Θεωρείται vintage ήχος?

 

και για μενα θεωρειται απο τους κορυφαιους ηχους' date='οπως και οταν επαιξε με τους alcatrazz στο "no parole from rock n roll"!κατα την γνωμη μου και τα γουστα μου δεν θα ελεγα με τιποτα οτι αυτος θεωρειται vintage ηχος! :)

 

Ο ήχος του όμως έχει μια δυναμική που όμοια τηςδεν έχω ξανακούσει.Λίγο σχετικά gain, αρκετά καθαρή παραμόρφωση με μπόλικο γκάζι όμως και καλό punch και δυναμική.Ειδικά ο ήχος του στα μιουταρίσματα είναι φοβερή.

Όσο και αν έχω προσπαθήσει να βγάλω έναν αντίστοιχο ήχο με πενιχρά βέβαια μέσα δεν έχω καταφέρει.Έτσι και βγάλω gain τα mutes θα ακούγονται απλά αδύναμα και έτσι και βάλω μπόλικο gain απλά θα ακούγονται βαβούρα και δεν θα πολυξεχωρίζουν οι νότες.Και γενικά παίζοντας σόλο με λίγο gain ,απλά ο ήχος δεν έχει το punch που θέλω.Δηλαδή πρέπει να χτυπάς δυνατά τα τάστα,αλλά και πάλι κάπου είναι σαν να μην ρέουν καλά οι νότες, σαν να κολλάνε δηλαδή όταν παίζεις γρήγορα.

 

φιλε τα δαχτυλα του malmsteen,και απο feel και απο τεχνικη δεν τα ειχαν και πολλοι εκεινη την περιοδο...μην περιμενεις να ακουστεις ετσι οτι gear και αν εχεις!και αν ποτε και οσο το πλησιασεις αυτο που εκανε ο malmsteen,αυτο θα γινει μετα απο ΠΟΛΛΑ χρονια καθημερινης και πολυωρης μελετης. :wink:

 

γίνεται να βγεί κάποιος παρόμοιος ήχος με κάποιον εξομοιωτή για εγγραφές?v-amp?pod?Εγώ χρησιμοποιώ v-amp 2 για εγγραφές.Έχω καταφέρει να φτιάξω κάτι παρόμοιο που να έχει λίγο gain και κάμποσο compression για sustain και δυναμική,αλλά φυσικά του λείπει αυτή η δυναμική της λάμπας και έχει και ντιτζιτίλα.Αυτό που είναι περίεργο είναι οτι ο Malmsteen την παραμόρφωση την έπαιρνε από το dod το overdrive, το οποίο δεν είναι λαμπάτο αν θυμάμαι καλά.¶ρα όλο αυτό το punch και τις δυναμικές απο πού το έπαιρνε?Απο το compressor?

 

καταρχας ΞΕΧΝΑ ολες αυτες τις μαλακιες προσομιωσεις και μαθε να τα παιζεις ολα αυτα σε λαμπα.εκει θα μαθεις να παιζεις σωστα αλλιως...ασε που ι ηχος σου θα ειναι πολυ ανωτερος!

 

ακομα για να κανεις αυτο που θελεις πρεπει να.τσιταρεις εναν 50αρη marshall..

πολυ πιθανο να εβαζε το dod στο gain καναλι του marshall του.

ενας φιλος μου εχει πετυχει κατα ενα ΠΟΛΥ μεγαλο ποσοστο τον ηχο του malmsteen παιρνωντας την signature και παιζοντας με εναν λαμπατο marshall και με ενα tubescreamer ή το DOD! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Αντωνης και ο Τακης εχουν δικιο σε αυτα που λενε....

Απ'οτι εχω καταλαβει ο malmsteen παιζει με gain στον marshall (οχι πολυ) και boostαρει με καποιο overdrive......

Τωρα DOD , Tubescreamer , Boss Overdrive, δεν εχει σημασια!

Πειραματα θελει μεχρι να καταληξεις......

Αλλα αν δεν εχεις την κιθαρα του (τους μαγνητες πανω απ'ολα) και την τεχνικη του(που δεν θελω να σε προσβαλλω,δεν γινεται να την εχεις) οτι μηχανηματα και να παρεις δεν εχει νοημα!

Φυσικα αν κανεις practice και αποκτησεις εμπειρια και αποψη στο οργανο και εχεις και τα καταλληλα μηχανηματα καποια στιγμη που θα εισαι ετοιμος να τα στηριξεις ,τοτε θα πλησιασεις πολυ στο αποτελεσμα που θες....

Απλα θελει υπομονη :wink:

Φιλικα

Zakk :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι ιδιαίτερα Fan του Malmsteen έτυχε να έχω στα χέρια μου μια 70's Strat RI με τον Dimarzio του Malmsteen μπροστά και scalloped μπρατσο. Παρά λοιπόν το ότι έχω μια κιθάρα που έχει αρκέτα χαρακτηριστηκά που θα της καθόριζαν έναν Malmsteenικό ήχο και χαρακτήρα, στα αυτιά μου ακούγεται original και όχι κόπια του ήχου του κυρίου. Είτε μπροστά σε Marshall, είτε σε Crate, είτε σε GT8 ακόμα και σε V-Amp για μένα έχει δικό της χαρακτήρα.

Με λίγα λόγια θα ήθελα να σου δείξω αυτό που σου είπαν και οι άλλοι....

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά... μα η ψ0|ή τον Rocco.... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, απλώς το ζητούμενο για μένα δεν είναι η τεχνική του Malmsteen η οποία έτσι και αλλιώς είναι μοναδική,όπως και των περισσοτέρων,αλλά κάποια χαρακτηριστικά στον ήχο του που δεν επηρεάζονται απο την τεχνική του.

 

Π.χ, για να παίξεις με λίγη παραμόρφωση σόλο και να ακούγεται σαν να έχεις μπόλικη παραμόρφωση, ε εκεί θέλει δύναμη στα δάχτυλα και τεχνική.Και ίσως έναν ήχο που να έχει και καλό punch.Όταν όμως θα παίξεις ένα mute εκεί δεν θέλει και ιδιαίτερη τεχνική.Πώς κάνεις όμως το mute να ακούγεται τόσο δυναμικά τη στιγμή που δεν έχεις πολύ παραμόρφωση προφανώς για να ακούγεται πιο καθαρή η νότα?Είναι τσιταρισμένη λάμπα αυτό?Αυτές οι λεπτομέρειες είναι πιστεύω που αναζητούν πολλοί κιθαρίστες και που κάνουν έναν ήχο super.Ο Malmsteen και σε αυτό το θέμα είναι κορυφή.Τότε τουλάχιστον γιατί τωρα τον έχει αλλάξει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς κάνεις όμως το mute να ακούγεται τόσο δυναμικά τη στιγμή που δεν έχεις πολύ παραμόρφωση προφανώς για να ακούγεται πιο καθαρή η νότα?Είναι τσιταρισμένη λάμπα αυτό?

 

Ναι. Ακριβώς αυτό που λες, και παρόμοιος ήχος (έτσι "στρογγυλός" παραμορφωμένος αρκετά με τις δυναμικές όμως να ακούγονται) στη ρυθμική αλλά και γενικά στις πιο μπάσες νότες βγαίνει όταν τσιτάρω ένα marshall jtm με ένα gv2. Μάλιστα εγώ δεν είχα προσπαθήσει να τον πετύχω, και την πρώτη φορά που άρχισα να ψάχνομαι και βγήκε αυτό το αποτέλεσμα, έβαλα malmsteen να ακούσω για να σιγουρευτώ, γιατι όντως ήταν πολύ κοντα.

Φαντάζομαι με έναν λίγοτερο γλυκό ενισχυτή (όχι απαραίτητα πιο high gain) το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα πιο κοντά. Εγώ απο αυτά που λες, καταλαβαίνω οτι χρειάζεσαι απλώς στρατο+λάμπα με λίγη βρώμα+overdrive booster(πιο βρώμικο απο ts όμως). ¶λλοι που εχουν πειραματιστεί περισσότερο ίσως έχουν πιο ακριβείς γνώμες.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ΞΕΧΝΑ ολες αυτες τις μαλακιες προσομιωσεις και μαθε να τα παιζεις ολα αυτα σε λαμπα.

 

:lol::lol::lol: Χαχαχαχαχααχχα, στην ψύχρα :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου