Προς το περιεχόμενο

MIDI Keyboard και Laptop ή Synth;; Βοηθήστε ρε παιδιά, είμαι άπειρος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπολογιστές και λάπτοπς έχουν χρησιμοποιηθεί άπειρες φορές επαγγελματικά σε λάιβ, από μικρά μέχρι τεράστια (παγκόσμιες περιοδείες Μadonna, Radiohead, Nine Inch Nails, Prodigy, Kraftwerk, Depeche Mode κλπ) και βεβαίως από όλους τους καλλιτέχνες που χρησιμοποιούν κατά κόρον πχ. το Ableton Live για όλο το σετ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει κάποιο MIDI keyboard το οποίο μπορείς να χρησιμοποιείς 16/32 κανάλια ταυτόχρονα και δεν το ξέρω? ανα 1 κανάλι δεν παίζει?...

Είναι το ίδιο σαν να πρέπει να καταφύγεις σε ένα μόνο όργανο για live,  άρα θα πρέπει να φτιάξεις splits και combis.

 

Κατά τη γνώμη μου η χρήση synth για live είναι μονόδρομος.

Από κει και πέρα εαν θες οπωσδήποτε να έχεις και κάποιο VST μπορείς να βάλεις ένα έξτρα MIDI controller απαραίτητα όμως με Mac γιατί τα Windows θα σε κρεμάσουν...

 

Απαράιτητη πρυπόθεση είναι βέβαια να έχεις τα όργανα καιρό και να έχεις μάθει τις sound banks απέξω (πχ hammond B-67) ώστε να μην ψάχνεσαι στο live και τρως γιαούρτια από κάτω.

 

Δεν έιναι μόνο το θέμα της σταθερότητας του MIDI αλλά και ο συνδυασμός ήχων που θα έχεις on stage για κάθε κομάτι ξεχωριστά (πχ πιάνο, rhodes κάτω/ strings πάνω) και οι γρήγορες αλλαγές που θα πρέπει να κάνεις, τα real time controllers sto MIDI και η ανάθεση σε sliders που τα βάζεις?

 

Η εμπειρία λέει ότι τα rack είναι μόνο για το studio...

 

Βασικά αυτό μπορεί να γίνει με ορισμένα από τα καλά synths/workstations της αγοράς. Πολλά από αυτά έχουν κάποιο multi mode, με το οποίο ο χρήστης μπορεί να ελέγξει τόσο τους εσωτερικούς ήχους, όσο και εξωτερικούς, π.χ. από ένα rack module ή vst ήχους ενός laptop. Στο Fantom-G υπάρχει το Live mode στο οποίο μπορείς να ελέγξεις 8 εσωτερικούς ήχους και 16 εξωτερικούς, με πλήρεις δυνατότητες για δημιουργία layers και splits, χωρίς κανέναν πραγματικό περιορισμό, σαν να ήταν όλοι ήχοι του synth. Απ' ό,τι ξέρω και το Motif XS έχει κάτι αντίστοιχο, αν και ίσως δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

Αλλά ακόμα και να έχεις ένα MIDI πλήκτρο που να εκπέμπει σε ένα μόνο MIDI κανάλι τη φορά, δεν είναι το τέλος του κόσμου. Υπάρχουν εικονικά samplers (όπως π.χ. το Kontakt) στα οποία μπορείς να δημιουργήσεις layers και splits.

Αν αντί για laptop χρησιμοποιείς ένα rack module, τότε δημιουργείς τα layers και τα splits στο ίδιο το module.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου