Προς το περιεχόμενο

Συμβόλαιο με ξένη δισκογραφική...


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας. Πριν από κανά δύο εβδομάδες μου ήρθε ένα μήνυμα στο youtube από μία νέα αμερικάνικη δισκογραφική που μου πρότεινε να συνεργαστούμε. Για όσους δε με ξέρουν ασχολούμαι με την fingerstyle ακουστική και συνθέτω τέτοια μουσική. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να υπογράψω, για δύο βασικούς λόγους. 1ον με κουράζει πολύ η διαδικασία προώθησης της μουσικής μου και 2ον εδώ στην Ελλάδα το στυλ της μουσικής που παίζω έχει πολύ μικρή έως μηδαμινή απήχηση (κοινώς όταν παίζω σε κόσμο τα κομμάτια μου ή αντίστοιχα άλλων κιθαριστών η απάντηση είναι μετά από λίγο:καλά, παίξε μας όμως κανένα τραγουδάκι, δεν τραγουδάς;). Απόδειξη επίσης είναι το ότι ασχολούνται ελάχιστη εδώ με την fingerstyle ακουστική σε αντίθεση με το εξωτερικό που γίνεται χαμός. Άρα είναι μια ευκαιρία για να κάνω τη μουσική μου γνωστή. Άλλωστε αρκετοί ξένοι, φίλοι και γνωστοί από το net με ρώτησαν που μπορούν τη μουσική μου για να την αγοράσουν.

Διάβασα το topic "συμβόλαιο με δισκογραφική" αλλά εδώ είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα μιας και η εταιρία είναι στην αμερική και νέα. Φαίνεται η προσπάθεια που κάνουν να είναι σοβαρή και ήταν άψογοι στην επικοινωνία μαζί μου. Μου έστειλαν ένα συμβόλαιο για να το μελετήσω χωρίς να αναφέρει ποσά και ποσοστά και χρόνο διάρκειας, τα οποία θα τα κανονίσουμε και θα τα συμπληρώσω εγώ πριν τους το στείλω.

Το θέμα είναι βεβαίως ότι έχω μία μικρή φοβία. Τι γνώμη έχετε; Να πάω σε δικηγόρο, σε συμβολαιογράφο, τι ποσοστά παίζουν κλπ;

Όσοι έχουν εμπειρία από τέτοια θέματα ας βοηθήσουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Σαφέστατα να πας σε έναν δικηγόρο που έχει γνώσεις από παγκόσμια copyrights, royalties και τέτοια. In fact, έχω κάποιον να σου γνωρίσω αν θες να μιλήσετε. Είναι εντάξει άνθρωπος και καλό παιδί (και πολύ καλός δικηγόρος με διδακτορικό από Αγγλία, κλπ, κλπ).

 

Πάντως κάτι άλλο, προσωπικά, δε μπορώ να κάνω, δε γνωρίζω, δεν έχω κάνει δισκογραφία πουθενά... άρα... :)

 

Όπως και να έχει, καλή τύχη και all the best!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα να πας σε δικηγορο οπως ειπε ο Νικολας. Αλλα πρεπει να σκεφτεις τα υπερ και κατα.

 

Ανεφερες οτι στην Ελλαδα αυτο το ειδος δεν ειναι γνωστο, αρα εισαι ενας απο τους λιγους.

 

Η ξενη εταιρεια ισως θελησει να σε προωθησει στο εξωτερικο, οποτε εισαι προετοιμασμενος να ταξιδεψεις?

 

Η προωθηση-ηχογραφηση της μουσικης σου θεωρω οτι ειναι ευκολοτερη αφου εισαι ενα μελος και οχι ολοκληρη μπαντα. Οποτε τι παραπανω πιστευεις οτι θα σου προσφερει η δισκογραφικη απο το να το κανεις ανεξαρτητα.

 

υ.γ.Οπως ανεφερες ο κοσμος αρχισε ηδη να σε μαθαινει διχως να εχεις συμβολαιο και δισκογραφια.

 

Νικος 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα να πας σε δικηγορο οπως ειπε ο Νικολας. Αλλα πρεπει να σκεφτεις τα υπερ και κατα.

 

Ανεφερες οτι στην Ελλαδα αυτο το ειδος δεν ειναι γνωστο, αρα εισαι ενας απο τους λιγους.

 

Η ξενη εταιρεια ισως θελησει να σε προωθησει στο εξωτερικο, οποτε εισαι προετοιμασμενος να ταξιδεψεις?

 

Η προωθηση-ηχογραφηση της μουσικης σου θεωρω οτι ειναι ευκολοτερη αφου εισαι ενα μελος και οχι ολοκληρη μπαντα. Οποτε τι παραπανω πιστευεις οτι θα σου προσφερει η δισκογραφικη απο το να το κανεις ανεξαρτητα.

 

υ.γ.Οπως ανεφερες ο κοσμος αρχισε ηδη να σε μαθαινει διχως να εχεις συμβολαιο και δισκογραφια.

 

Νικος 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι δεν είμαι διατεθειμένος να μετακινηθώ εύκολα αλλά φαντάζομαι ότι ούτε και αυτοί θα θέλουν κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι τόσο συχνά, καθώς τα έξοδα μετακίνησης δεν είναι και λίγα και τα έσοδα τους από μένα δεν ξέρω αν θα είναι και τόσο μεγάλα ;D

Τώρα επειδή με ξέρει αρκετός κόσμος δεν σημαίνει ότι μπορώ να προωθήσω τον εαυτό ικανοποιητικά. Θα μπορούσα να κάνω ένα cd στο cdbaby ή σε κάτι ανάλογο, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θα έπρεπε εγώ να διαχειρίζομαι τα πάντα κάτι το οποίο δεν έχω καθόλου όρεξη να κάνω (είμαι και τεμπέλης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω (εάν δεν γίνομαι αδιάκριτος) εάν ζείς από τη μουσική?

Εάν ναι, δεν πρέπει να παίξεις και λίγο με τους "κανόνες"?...Promotion, managers, συμβόλαια...Εάν είσαι τεμπέλης όπως λές, τι περιμένεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι δεν είμαι διατεθειμένος να μετακινηθώ εύκολα αλλά φαντάζομαι ότι ούτε και αυτοί θα θέλουν κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι τόσο συχνά, καθώς τα έξοδα μετακίνησης δεν είναι και λίγα και τα έσοδα τους από μένα δεν ξέρω αν θα είναι και τόσο μεγάλα ;D

Τώρα επειδή με ξέρει αρκετός κόσμος δεν σημαίνει ότι μπορώ να προωθήσω τον εαυτό ικανοποιητικά. Θα μπορούσα να κάνω ένα cd στο cdbaby ή σε κάτι ανάλογο, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θα έπρεπε εγώ να διαχειρίζομαι τα πάντα κάτι το οποίο δεν έχω καθόλου όρεξη να κάνω (είμαι και τεμπέλης).

 

Η προωθηση συνηθως περιλαμβανει και ζωντανες εμφανισεις. Βεβαια αυτη την στιγμη μιλαω θεωρητικα αφου δεν γνωριζω τι ακριβως γραφει το συμβολαιο που σου εστειλαν.

 

Η δικη μου γνωμη ειναι οτι αν ξεκινησεις να κανεις εμφανισεις στην Ελλαδα ολο και περισσοτεροι θα σε μαθουν (μολις σε εμαθα εγω και ο Νικολας και αλλοι τοσοι στο φορουμ). Μια δισκογραφικη προωθει τους καλλιτεχνες με καποιο οικονομικο ανταλλαγμα (απολυτως λογικο) αφου κανει την δουλεια που καλιτεχνης θεωρει βαρετη  (συμφωνιες για ζωντανες εμφανισεις, ευρεση στουντιο, ευρεση ηχοληπτη και προωθηση με ηλεκτρονικα και τεχνικα μεσα)

 

Αυτο το οικονομικο ανταλλαγμα ειναι να εχουν μερος απο το πνευματικα δικαιωματα σου, οποτε ειναι δικη σου η αποφαση εαν θες να αποφασιζεις μονος σου η να παιρνουν αλλοι αποφασεις για εσενα.

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gskar με το να εκδωσεις cd στο cdbaby είναι ότι πιο ευκολο. απλά δινεις το λινκ για οποιον θελει να το αγορασει και απολαμβάνεις τα έσοδα. στο cdbaby από όσο γνωρίζω στέλνεις αντίτυπα των cd.

Το να τυπωσεις cd δεν ειναι τοσο μεγάλη διαδικασία όσο φαντάζεσαι. Για να στο κάνω λιανά

1) δίνεις ένα κατοστάρικο σε έναν να σου φτιάξει artwork σε corel ή δεν ξερω γω τι.

2) επικοινωνείς με τυπογραφείο ή εργοστάσιο κοπής cd και τους το δίνεις

 

Αυτό ήταν. σε κόστος πάει πανω κάτω 1 ευρώ το cd, μιλάμε μαζί με το cd και 8σελιδο βιβλιαράκι και όλα. Δεν είναι τόσο δύσκολο οσο νομίζεις.

Μια ωρα θα αφιερώσεις στο corel, μια ώρα να τα πας για τύπωμα, 1.000 ευρώ για 1000cd και εσύ μετά το πουλάς στο cdbaby 10 ευρώ και στα 100+ cd έχεις απόσβεση (δεν κρατάς όλα τα έσοδα στο cdbaby).

Δεν ξέρω αν θα άξιζε να βαλεις εταιρειες στο κεφάλι σου. Οι εταιρείες δουλευουν με τεράστια ποσοστά κατά σου και συνήθως δεν προσφέρουν τίποτα, ουτε καν το να σου κλείσουν live.. τωρα εξωτερικό μπορει να ειναι καλύτερα αλλά μαθε τι σου προσφέρουν, να σου πουν αναλυτικά..

 

Τέλος να προτείνω και κάτι που είναι εταιρεία αλλά σου δίνει πλήρη έλεγχο, όταν λέμε πλήρη ΠΛΗΡΗ. περα απο αυτό σου προσφέρει και βιντεοκλιπ και ραδιο και οτι σου κατεβει. Εγώ την θεωρω την καλύτερη από όσες έχω δει εν Ελλάδι.. θα δείξει.

 

http://www.massroomstudio.com/yphresies/26-techkillarecords.html

 

Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα τι παίζει ως προς εταιρείες και ως προς το μόνος σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια ωρα θα αφιερώσεις στο corel, μια ώρα να τα πας για τύπωμα, 1.000 ευρώ για 1000cd και εσύ μετά το πουλάς στο cdbaby 10 ευρώ και στα 100+ cd έχεις απόσβεση (δεν κρατάς όλα τα έσοδα στο cdbaby).

ιρείες και ως προς το μόνος σου.

 

 

Η μεγαλυτερη μεριδα του αγοραστικου κοινου δεν αγοραζει cd των 10 ευρω και μαλιστα καποιου αγνωστου καλλιτεχνη

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλυτερη μεριδα του αγοραστικου κοινου δεν αγοραζει cd των 10 ευρω και μαλιστα καποιου αγνωστου καλλιτεχνη

 

 

Νικος

 

Φυσικά!!! Εννοείτε! Εγώ το ανέφερα ενδεικτικά το 10 ευρώ, επειδή ο συνφορουμιτης κανει κατι ιδιαιτερο και ειναι γνωστος απο οτι καταλαβα. Εγω αν ανεβασω cd στο cdbaby δεν παιζει να παει πανω απο 4 ευρω. Παράδειγμα εδινα ,οχι τιμές.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από κανά δύο εβδομάδες μου ήρθε ένα μήνυμα στο youtube από μία νέα αμερικάνικη δισκογραφική

 

σιγουρα μιλαμε για σοβαρη , υπαρκτη εταιρεια, έτσι? το εψαξες φανταζομαι, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου