Προς το περιεχόμενο

Set up κιθαρας στην αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους...θελω να παω για set up την κιθαρα μου αλλα δεν ξερω που...θα ηθελα να μου προτεινετε μαγαζια μαζι με τιμες.επισης τι ειναι το low action..?εχω μια esp ltd-mh400 και θελω να της κανω set up και να χαμηλωσω τις χορδες,τι μου προτεινετε.?επισης για αλλαγη ταστων ή για φαγωμα ταστων χωρις να υπαρχει φοβος για καταστροφη κιθαρας τι προτεινετε..?...ευχαρηστω πολυ,,,!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσπάθησε στον Παπαθεοδώρου στο μαγαζί ARCO στην Γλυφάδα  www.arco.gr και στον Καρδιακό τον οποίο όμως δεν έχω πρόχειρο το λινκ του.

 

Όσο αφορά το φάγωμα των τάστων, δεν είναι αναγκαίο και το ρύθμισμα δεν ξεκινάει ποτέ απο το φάγωμα των τάστων, υπάρχουν άλλα πράγματα που κάνεις πρώτα. Αν κρίνει ο τεχνικός οτι πρέπει τότε θα τα φάει (και καλή όρεξη) ;D

 

Το Low Action είναι πόσο χαμηλά θα θέλεις εσύ ή το όργανο να κατεβάσεις τις χορδές. Εσύ μπορεί να θέλεις να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο μπράτσο, αυτό δεν σημαίνει οτι και το όργανο θα μπορεί να κατέβει πολύ χαμηλά. Πάντα εξαρτάται πως σε βολεύει εσένα στο παίξιμο γιαυτό και είναι πολύ πιθανό μέχρι να κατασταλάξεις και να έχεις προσωπική άποψη, να χρειαστεί να την πας μερικές φορές για να δεί και ο τεχνικός τι θέλεις ακριβώς.

 

Το πολύ χαμηλό action δεν σημαίνει οτι θα είσαι πιο γρήγορος και σίγουρα αυτή η επιλογή σου θα εξαρτηθεί απο το στυλ μουσική που παίζεις επειδή low action σημαίνει και λιγότερο "ψωμί" στην χορδή. Πρέπει να παίξεις σε κιθάρα με χαμηλό action για να καταλάβεις τι θα πεί "ψωμί"μ, σορρυ.

 

Επίσης κάτι σημαντικό, κάθε φορά που αλλάζεις διαμέτρημα χορδών από 9άρες σε 10άρες κλπ θα πρέπει το όργανο να ρυθμίζεται γιατί αλλάζουν και οι τάσεις στο όργανο. Θα σου έλεγα στο όργανο που θέλεις να ρυθμίσεις, πριν το κάνεις βάλε διαφορετικές χορδές για να δείς τι σου αρέσει περισσότερο αν δεν έχεις ήδη κατασταλάξει. Μετά μπορείς να πεις στον τεχνικό να στην ρυθμίσει πχ με 11άρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε κιθαριστας οφειλει να ξερει να κανει ΒΑΣΙΚΟ σετ απ στην κιθαρα του .

Ακολουθησε αυτον τον απλο οδηγο,δεν ειναι δα και nuclear science... ;D

 

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=8

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις προσβαση στην Ανατολικη αττικη, Βασιλης Κριτιδης  22990-63012.

Εχει αναλαβει το service της  Gibson απο τον Μπονφιλακη για την περιοχη αυτη.

Απο δουλεια ειναι πολυ καλος, οσον αφορα την τιμη , θα πρεπει να κανεις τον κοπο να πας, και αν σε συμφερει προχωρας.

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε κιθαριστας οφειλει να ξερει να κανει ΒΑΣΙΚΟ σετ απ στην κιθαρα του .

 

+1024

 

ακου τον παλιο. κατι ξερει...    ;)

 

ειναι σαν να λεμε οτι παιζεις ποδοσφαιρο αλλα δεν ξερεις να δενεις τα κορδονια απο τα παπουτσια σου ή να φουσκωνεις μια μπαλα...

 

 

;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την είχα πάει στον Οικονομάκη και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος! ;) http://enigmagt.gr/

 

Kαι εγώ εκεί τα πάω τα μωρά αλλά τρελή αναμονή ... Αξίζει όμως  ;)

ALOHAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου